Afro Samurai

Jakub Lhota – 2007-03-04

Hlavní postava Afro Samurai

Original Run 4. ledna 2007 - 1. února 2007
Formát 5 TV
Režie Fuminori Kizaki
Původní název アフロサムライ
Studio Gonzo

Než půjdete spát, mí žáci, povím vám jeden prastarý příběh, jež by vás mohl motivovat k většímu snažení se při osvojování svatých technik meče. Legenda praví, že na tomto světě existují dva mocné šátky. Na tom prvním je napsán znak 一 a jeho vlastník dlící na své vysoké hoře disponuje schopnostmi téměř božskými. Pro ostatní je nedotknutelný. Na souboj ho může vyzvat jen držitel šátku druhého, který se honosí znakem 二. Majitele druhého šátku naopak může vyzvat každý. Druhý šátek znamená osamělý život bez přátel, věčný boj o život a nejistotu. Znal jsem muže nosícího ten prokletý pásek na čelo. Jeho kůže byla černá a jeho účes byl vskutku nezvyklý... „Chcete říct, že to byl negr?“ Ne, to tedy nechci, snažíme se tu být politicky korektní. A už mě nepřerušuj, ty darebný ničemo. Kde jsem to skončil? Aha, na hlavě měl afro. Jeho umění meče bylo precizní. Byl to osamělý vlk, sužován nenávistí vůči vrahovi jeho otce. Jeho oči byly zakalené pomstou. Toho se musíte vyvarovat, jasné! Mečem vládneme k obraně, ne k... „Hoď tam jinej večerník!“.

Recept Afro Samuraje se zdá být velmi chutný, jak by také ne, když obsahuje jen prvotřídní suroviny. Tsuiokuhen s nádivkou tvořenou Samurai Champloo, k tomu jako příloha spaghetti westerny Sergia Leoneho a krváky o pomstě okořeněné Hvězdnými Válkami. Jenže dobrý recept vyžaduje i zručného kuchaře, který v tomto případě výsledný pokrm trochu připálil.

Nejnovějšímu počinu studia Gonzo nejvíce podtrhává nohy už samotná volba jazyka mluveného slova. Ne všichni herci totiž podávají takový výkon jako dvě hlavní hvězdy ansámblu: Samuel L. Jackson a Ron "Hellboy" Perlman. Mě osobně také naštval fakt, že Samův hlas byl spíše zneužit pro slaboduché hlášky poskoka hlavní postavy. Při mluvení Afra se jeho slovník totiž značně zúží na pouhé: „Shut up“, nebo „Lemonade“.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Stokrát ohraný příběh, který se nedokáže oprostit zavedených žánrových klišé, nezachrání ani velmi dobrá atmosféra. Možná by pomohla trocha černého humoru, což je složka, která tu evidentně schází. Afro Samurai se prostě bere moc vážně, ale tahle póza mu nesedí. Jenže o zápletku tu zas ani tak nejde. Fanoušci se hlavně těšili na pořádnou řežbu a na cool hlášky páně Jacksona.

Ano, akční sekvence jsou na rozdíl od zbylých elementů dotaženy na maximum. Připravte se na krvavou lázeň, stovky mrtvol a useknutých končetin. Vizuální stránka je na tom celkově velmi dobře, ať už se jedná o design postav, animaci, architekturu či speciální efekty. Někdy je však těžké se kvůli divokým hrátkám s kamerou a cákancům krve v té mele vůbec zorientovat. Ale co, obrazy vrcholných představitelů surrealismu jsou také považovány za umění, ne? Zvuk a hip-hopová hudba, o kterou se postaral RZA, jsou také na velmi solidní úrovni.

I přes tíhu veškerých chyb zůstává v jádru Afro Samurai strhujícím, třeskutě akčním zážitkem. Nic víc, nic míň. Muž s jizvou ve tvaru kříže zkrátka zůstane pro tohoto bijce nedostižným vzorem.

Hodnocení: 7/10

Komentáře

  1. kéna 2007-03-07 17:47

    ...ta poslední věta….opravdu krása. tleskám ^^ jsem rád ,že se i v dnešním světě najde někdo kdo nezapomněl na onoho muže..muže jenž toho toliko vykonal :D

  2. Flanker 2007-03-20 13:04

    No tom som teda zvedavy co to bude zac, uz to taham a ochvilku dufam ze to budem aj pozerat :)

Vložení komentáře