Federace popelavých křídel

Jakub Lhota – 2007-02-20

Hrdinové seriálu Haibane Renmei

Original Run 9. října 2002 - 18. prosince 2002
Formát 13 TV
Režie Tomokazu Tokoro
Původní název 灰羽連盟
Studio Radix

Popelavá křídla krátká, aureola zlatá skví se nad hlavou. A přeci o anděla nejedná se. - vězení s vlídnou ostrahou. Dětský smích zvučí v chodbách. Hleďte! Ráj to přece zelený. Tak proč je zdmi obehnán? - hříšník viny zbavený.

Temné hvozdy západní, kde živou duši nepotkáš. Osud tě tam tiše volá. - Proč? Marně se mě ptáš. Připravte se, už je čas. Den letu již nadešel. Sotva jsme se seznámili - a ty už jsi odešel.

Haibane špetka poezie, Caparso

Vždy jednou za dlouhý čas se člověku podaří natrefit na dílko, které ho svou čirou magičností naprosto pohltí a nedovolí mu vnímat nic, kromě autorovou fantazií vytvořeného světa. Při sledování rozbíhání a následném opětovném splétání příběhových nitek si divák prožije barevné spektrum emocí a naprosto se sžije s obyvateli oné alternativní reality. Tyto pocity jsou neopakovatelné a pro každého jedinečné. Po druhé už to nebude ono. Napotřetí si začnete všímat nelogičností a děr v autorově invenci. S každou další návštěvou riskujete, že pro vás onen klenot přestane vyzařovat kouzelnou auru – stane se všedním. Není tedy lepší nechat si to rozležet v hlavě a uchovat tak vzpomínky v jejich původní neporušenosti?

Místo, kde se odehrává Haibane Renmei

Haibane Renmei je toho skvělým příkladem. Tvorba Yoshitoshi ABeho, autora doujinshi předlohy, se vyznačuje myšlenkovým bohatstvím a nemalými nároky na intelektuální kapacitu obecenstva. Stačí když zmíním Lain, které Haibane vytrvale šlape na paty a budete mít jasno, co vás zhruba čeká. Do těchto vod se však můžete bezpečně ponořit i bez záchranného kruhu. Příběh Haibane Renmei je ve své podstatě až poeticky jednoduchý. Nekonečné rozměry mu však dává velmi komplexní a složitá symbolika, čerpající jak z křesťanství, tak i z buddhismu a šintoismu.

Každý Haibane je pojmenován podle náplně snu, který měl v kokonu, z něhož vzešel. Nejinak je tomu i u nového přírůstku komunity žijící v opuštěné internátní škole na periferii zdí ohraničeného města Glie, dívky, které se zdálo o pádu z nebes. Od starších dostává jméno Rakka. Z předešlého života si stejně jako ostatní nic, kromě mlhavých úlomků pocitů, nevybavuje. Překonat počáteční zmatek ji pomůže černovlasá Reki, která jí i s pomocí ostatních osvětlí zdejší zvyklosti a striktní pravidla Federace Popelavých křídel.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Děj je zdrojem největší síly, ale i nejzřejmějších slabin této série. Plyne velmi pomalým tempem, zpočátku je dosti nesouvislý, a když budete líní číst mezi řádky, nedočkáte se ani na konci uspokojivého vysvětlení. Ne, odpovědi vám tu nejsou servírovány přímo pod nos a některé nebudou vyřčeny vůbec. Jakmile však do podtextu proniknete, začne do sebe mozaika nádherně zapadat a vy získáte téměř konzistentní představu. Co se psychologie postav týče, hlavní důraz je kladen na duo Rakka/Reki, jejichž jímavý vztah je zakončen velmi zdařilým, dramatickým finále.

Kouzelná a mysteriozní atmosféra města Glie, které architekturou a svými zelenými kopci osázenými větrnými mlýny připomíná idylický francouzský venkov šmrncnutý náboženskými a mytologickými vlivy, stojí na solidní kresbě a famózním hudebním doprovodu. Posmutnělý klavír, melancholické smyčce a tklivá kytara – to vše pod taktovkou Kou Outaniho v jeho nejlepší formě. Ze seiyuu je třeba vyzdvihnout famózní výkon veteránky jménem Junko Noda, jež propůjčila hlas zmiňované Reki.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Haibane Renmei není „vaše pravidelná dávka anime“. Je to jedna z mála sérií určených pro diváky – fajnšmekry, na které je nejkrásnější svoboda interpretace i za cenu toho, že Yoshitoshi ABe nechal hromadu otázek nezodpovězených. Důkazem kvalit této série je podle mě fakt, že jsem ji od zhlédnutí nepustil z hlavy a stále přemýšlím o jejích skrytých významech. Pokud se zrovna nacházíte ve správném rozpoložení a hledáte něco speciálního, co donutí váš mozek k činnosti, pak je Federace Popelavých křídel jasná volba.

Hodnocení: 9/10

Komentáře

 1. Flanker 2007-03-02 00:20

  Neviem ale mne osobne Haibane vobec nesadlo… videl som len pociatocne epizody ale akosi to bolo pre mna dejovo az moc “piaanko” – pomale. Kresba je nevytknutelne pekna ale hudba je taka akoby ju clovek z rukava tahal. Overall mozno si to raz kuknem ale tie prve epizody rozhodne neboli take ake som cakal… mozno som bol az privelmi nalepeny na uspechy Serial Experiments Lain. Kto vie…

 2. Caparso 2007-03-02 13:48

  Haibane chce rozhodně svůj čas, pomalé to je, ale ta atmosféra je nenapodobitelná. Mě zas trochu zklamala Lain. Zakysnul jsem u 10 epizody a stále jsem se neodhodlal to dokoukat. Přijde mi, že se v ději vůbec neorientuju a že na to má mozková kapacita nestačí :D

 3. Vecchio 2007-03-07 16:18

  Konečně jsem Haibane Renmei dokoukal a musím říct, že jsem tak zdařilé zakončení nečekal. Překrásná ruční animace působí svěžím dojmem a dodává potřebný šmrnc.

  Jestli je Japonsko aspoň z poloviny tak barevné jako Haibane Renmei, tak se už nemůžu dočkat konce července. :D

 4. Madlenka 2008-05-26 16:09

  Haibane renmei je nádherné, klidné a zároveň plné emocí, kterým ještě dodává určitý šmrnc hudba… prostě nepopsatelné =).

Vložení komentáře