Darker than Black

Jakub Lhota – 2007-04-20

Když se zhruba před měsícem objevil na AniDB záznam s tajuplným názvem Darker than Black, zajásal jsem, a to hned dvakrát. Prvním důvodem byla zajímavá základní myšlenka a druhým fakt, že za sérií stojí studio BONES.

Časy, kdy toto studio chrlilo jeden hit za druhým, jsou však nejspíš ty tam. V poslední době se bohužel ukazuje, že i v BONES se dělají chyby. Po průměrném Juuousei následoval ještě větší propadák. Tenpō Ibun Ayakashi Ayashi byla série, která měla na prestižním časovém pásmu kanálu TBS vystřídat pecky typu Blood+ a Fullmetal Alchemist. Záměr nevyšel a původně plánovaných padesát dva epizod bylo kvůli negativním ohlasům sestříháno na dvacet pět.

Darker Than Black - Hei

Po všemožných manga adaptacích teď došlo k sázce na černého koně z vlastní stáje. Původní námět série Darker than BlackKuro no Keiyakusha pochází z hlavy Tensaie Okamury, který se usadil i na režisérskou stoličku. Zápletka sice není třeskutě originální, nicméně plášť záhadnosti, který ji halí, roztáčí fantazii diváků na maximum, a to se také počítá.

Tokio blízké budoucnosti: Před deseti lety se objevila tajemná oblast – anomálie přezdívaná „Pekelná brána“. Původní nebe bylo nahrazeno, na obloze září falešné hvězdy. Začaly se objevovat zkazky o lidech, kteří v důsledku této anomálie získali nadpřirozené schopnosti. Nic však není zadarmo. Kromě toho, že přišli o většinu lidských emocí, musí po každém použití svých sil splnit svou část kontraktu. Jde o speciální úkon, jímž se za superschopnosti platí. Proto se těmto jedincům říká „Contractors“. Neštítí se zabíjet, jejich svědomí je splachovací. Často jsou využíváni tajnými organizacemi, či rozvědkou. Cílem není nic menšího než odhalit tajemství Pekelné brány.

Darker than Black - City Panorama

Po zhlédnutí prvních dvou dílů, jež dohromady tvoří souvislý miniarc (tohoto formátu se nejspíš série bude držet i nadále), mám smíšené pocity. Anime, ve kterých skupiny řeší jednotlivé případy, mě příliš neberou. Mám radši provázaný příběh. Darker than Black je ale celkem stylový počin na pomezí Akt X a Heroes. Doufám proto, že autory zvolený formát nechá dost prostoru pro vykreslení hlavních postav (především zabiják Hei alias Li Shunsheng by si to zasloužil) a zodpovězení všech nastolených otázek. Zkrátka, aby humbuk kolem Pekelné brány nebyl jen levnou kulisou.

Nechci vynášet unáhlené soudy, na to je příliš brzo. Potenciál tu je obrovský, ale také spousta nudných pasáží a zmatku, kdy nevíte o čem je řeč. Na druhou stranu zde číhají rozličné schopnosti smrtících Contractorů a některé opravdu povedené scény. Vše navíc podkresluje velmi variabilní hudba veteránky Yoko Kanno. Rockový opening „Howling“ od Abingdon Boys School a pomalý ending od Rie Fu jsou však celkem nemastné, neslané.

Darker than Black - Love Hurts

Pokud jsou thrillery s paranormálními prvky vaším denním chlebem a jste paranoidnější, než Fox Mulder, tak tu možná naleznete, co hledáte.

Komentáře

 1. Flanker 2007-04-23 14:20

  Tutovy opening + Hei je zaporny kladas jak sa patri :) Inak Tenpou Ibun Ayakashi sa mi vcelku pacilo, aj ked suhlasim s nazorom ze to urcite nebol anime trhak.

 2. Neko-chan Niki 2009-08-02 21:07

  Po shlédnutí kompletní serie mohu jen jásat, naprosto propracované, skvělé myšlenky atd atd.
  Osobně řadím ke svým miláčkům z dílny BONES ^^
  A osobně se mi openingy líbily, oba. U endingů už mám smíšené pocity…

  Jinak s tím Ayakashim… Ne že bych z něj byla odvázaná, ale zas až tak mizerné to nebylo, rozhodně znám o dost horší kousky ^^

Vložení komentáře