Planet of the Beast King

Jakub Lhota – 2007-01-17

Original Run 14. dubna 2006 - 23. června 2006
Formát 11 TV
Režie Hiroshi Nishikiori
Původní název 獣王星
Studio BONES

Když dva vlci z železného háje zhltnou Slunce a Měsíc, hvězdy zmizí z nebe. Potom se začnou země a všechny hory chvět tak, až se vyvrátí stromy, skály se zřítí a všechny okovy a pouta prasknou a přervou se. Tehdy se osvobodí vlk Fenri. Z moře se vynoří had Jörmungand. Surt vyrazí v čele šiku synů Múspellu a Loki připluje na lodi z neostříhaných nehtů nebožtíků Naglfar spolu s mrazivými obry. Všechny síly zla se sjednotí na Vígrídské planině. Tehdy Heimdall mocně zaduje na svůj roh a započne Soumrak bohů - Ragnarök.

Snorri Sturluson - Edda

Studio BONES si i přes relativně krátkou dobu, jež uplynula od jeho založení, stihlo vybudovat výbornou reputaci. Bývalí odchovanci studia Sunrise se podíleli na takových peckách jako Fullmetal Alchemist, RahXephon, Wolf’s Rain nebo Eureka Seven. Spojovacím článkem těchto sérií je především kvalitní audiovizuální zpracování, které sdílí i právě recenzovaná Juuousei.

Synopse

  • Kapitánův deník, zápis č. 0068
  • Hvězdné datum: 2346 Anno Domini
  • Místo: Vesmírná stanice Juno - Soustava Balkan

Pro dvojčata Thora a Raie, stejně tak jako pro ostatní obyvatele hvězdného systému Balkan, je 150 světelných let vzdálená matička Země pouhou vzpomínkou. Vesmírná stanice Juno, příznačně přezdívaná Asgard, se brzy stane svědkem mocenských intrik. Synové naleznou své rodiče, prominentní vědce, mrtvé. V ten samý okamžik do místnosti vletí pár granátů s uspávacím plynem. Poslední, co bratři uviděli, byli uniformovaní příslušníci speciálních jednotek.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Se sterilním komfortem vesmírné stanice se budou muset Thor a Rai rozloučit. Jejich novým domovem je Chiméra – planeta Krále zvířat. Místo, kam jsou posíláni ti nejhorší vyvrhelové a lidská spodina. Jejich nepřítelem se stane nehostinné prostředí, jež obývá smrtící flora. Přes den teploty dosahují 30 stupňů, v noci klesají pod mínus 40. Cyklus dne a noci se střídá po 181 pozemských dnech. Tím nejhorším je však zas jen a pouze člověk, který svou lidskost musí potlačit. Tady přežijí jen ti, kteří se řídí zvířecím instinktem, ti silnější.

Konstruktivní kritika

Na základě trochy informací, které jsem měl před sledováním k dispozici, jsem čekal něco úplně jiného. Spletl jsem se. Setkáváme se pouze s další variací na nejspíš nejoblíbenější téma vůbec. Kdo i s pomocí apokalyptického výňatku z Eddy hádal záchranu lidstva, ten se nemýlil. Avšak i díky některým scenáristickým krokům, je tato cesta relativně schůdná.

Potěšilo mě, že neváhali s usmrcením otravného Raie, který svého drsňáckého bratra přiváděl do samých problémů (tohle opravdu jako spoiler neberu). Jindy je však odpravena slibně vypadající postava, jež byla divákům sotva dostatečně představena (viz leader Sun ringu Yuuki). Jedenáct dílů je asi málo času, a proto jednotlivé postavy moje jednoslovná charakterizace i celkem vystihuje. O nějakém propracovanějším rozvoji osobností nemůže být řeč. Nejzajímavějším byl podle mě Third - pravé jméno prý zapomněl, naštěstí mu jej ke konci zas připomenou - stále sledující své vlastní skryté cíle.

Dávkování děje tak tak stačí, aby byl divák schopen udržet pozornost. Některé prvky zabírají až zbytečně moc času, jiné díky nepříliš kvalitním dialogům působí trapně. Nicméně musím uznat, že sledovat Thorův boj o holé přežití v první polovině a jeho cestu za odhalením pravdy v druhé, mě docela bavilo. Opět nám předhazují žánrová klišé (proč sem jen autorka proboha naroubovala beam knife?) a rozuzlení se zčásti dá předvídat už se začátkem druhé půle. Nicméně pár věcí mě překvapilo a některé nápady mě dokonce nadchly.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Animace je na první pohled velmi kvalitní, pohyby ale někdy působí trhaně, což trochu degraduje jinak dobrý dojem z akce. Co se hudby týče: opening a ending nevybočují z J-popového průměru, samotný orchestrální soundtrack je kvalitní, ale autoři ho často nevyužívají v momentech, kde by jistojistě atmosféru umocnil.

Verdikt

Koukat se na to dá, výrazně štvát vás to nezačne - tak dlouhé to není. Dívkám, na které se podle Wikipedie Juuousei soustředí se to možná bude líbit víc (přičtěte k hodnocení jeden bod). Fandové sci-fi anime, co už mají něco za sebou, budou nejspíš bod odečítat.

Hodnocení: 6/10

Komentáře

  1. M. 2008-07-06 20:45

    Prosím, pošlete mi někdo na mail bližší informace o skladbě v AMV. Autora, album a tak, nedaří se mi to najít na netu. Díky.

Vložení komentáře