Seirei no Moribito

Jakub Lhota – 2007-04-21

Dlouho očekávaná adaptace fantasy románů autorky Nahoko Uehashi se téměř okamžitě stala redakčním favoritem. Proto bude velmi obtížné vystříhat se veškerých superlativ. Jen považte, každou z dosud vydaných epizod jsem viděl čtyřikrát!

Někomu se možná bude zdát můj přístup lehce povrchní, ale já si prostě nemůžu pomoct. Rozpitvám totiž nejdříve řemeslnou stránku věci, tedy audiovizuální zpracování. Kdyby se jednalo o celovečerní film, stačilo by povislou čelist, jež se s údivem odporoučela o pár stupňů dolů, decentně zaklapnout. Vezmu-li v potaz, že Seirei no Moribito je dvacetišestidílná série, budu potřebovat žíněnku, abych si při omdlévání nerozbil hlavu.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Divákovy smysly jsou již od začátku důkladně zasypávány dvojitým kobercovým náletem. Oči se pasou po nádherně vykreslených scenériích, kterým živou atmosféru dodává působivá kresba, detailně zpracovaná pozadí a citlivě zakomponované počítačové elementy. A věřte nebo ne, ono se to i plynule hýbe! Sluchu lahodí příjemné orientální melodie, kde převahu mají po většinu času dechové nástroje, poslušně zůstávající v pozadí. Ve vypjatých momentech, kdy je třeba atmosféru podtrhnout, však orchestr dokáže i pořádně burácet. Jak vynikající opening „Shine“ od L’arc-en-Ciel, tak neméně skvělý ending „Itoshii Hito e“ od Sachi Tainaky sice neskrývají notnou dávku patosu, ale to už k tomu tak nějak patří. Navíc skvěle vykreslují celkovou náladu tohoto anime.

Seirei no Moribito - Aogiri Mountain Range

Na diskuzních fórech překladatelské skupiny Anime-Kraze jsem narazil na informace o tom, že anime se nedrží zcela věrně své knižní předlohy. Role některých postav a dialogy jsou prý často upraveny. To sice zarytým fanouškům vadit může, ale faktem je, že knihy mimo Japonsko zatím nikde nevyšly, takže je to celkem jedno. Na druhou stranu musím uznat, že jsou to právě hutné, dobře napsané dialogy (někdy až moc hutné – viz druhá epizoda), které vdechly život jednotlivým postavám a v rámci fantasy relativně ohranému příběhu.

Seirei no Moribito - The City of New Yogo

V nesčetných bitvách kalená, dlouhým kopím opásaná válečnice Balsa zasvětila život ochraně lidských životů. Musí odčinit hříchy minulosti, které na ni stále vrhají temný stín. Po dvou letech se vrací z Kanbalu do Nového Yoga. Tamější mocenský aparát však zažívá krušné chvíle. Císařův prvorozený syn Sagum se netěší ideálnímu zdraví a syna z druhého manželství Chaguma, jak se zdá, uchvátil démon. Tato skutečnost by mohla zkompromitovat císařův božský původ i jeho moc na zemi. Prince proto několik „náhodných“ incidentů málem stálo život. Při jednom z nich ho Balsa vytáhne z divoké řeky, a tak ji vzápětí princova matka požádá o ochranu dítěte před císařovými zabijáky.

Seirei no Moribito - Balsa in Action

Možná je to způsobeno nedostatkem objektivity, ale slabiny a mínusy se mi hledají těžko. Studio Production I.G na nás vyrukovalo s těžkým kalibrem. Seirei no Moribito je podle nás nejlepší fantasy sérií dneška a možná i horkým kandidátem na anime roku 2007. Jak by také ne. Tým špičkových odborníků z branže vede režisér Kenji Kamiyama, o design a výpravu se stará Yusuke Takeda, 3D CGI efekty dostal na starost Makoto Endo a hudbu složil Kenji Kawai. Vesměs se jedná o lidi, kteří pracovali na trhácích jako: Ghost in the Shell (oba filmy), Ghost in the Shell: Stand Alone Complex, Blood+ nebo Le Chevalier D’Eon.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Je-li vám i takto pádná argumentace málo, podívejte se, jak Seirei vypadá v pohybu.

Komentáře

 1. Drow22 2007-04-27 16:37

  Tezko soudit podle 3 vydanych dilu, jake to nakonec bude. Co se animace tyka, rekl bych, ze je to opravdu opravu dobre, ba primo skvele:) (CGI nesnasim, ale zde je velmi pekne). Nadherne souboje v 3. epizode me tuto serii docela povysily, jsem zvedav, jak to bude vypadat dal… (Jedine, co me z boju zklamalo, byl boj dvou muzu s kopim na konci 3. epizody, docela to tam prehaneli (ale v tom spatnem slova smyslu.)

 2. Flanker 2007-04-29 13:33

  Vskutku nemylil som sa ked som v svojej recenzi o Blood+ spomnul Guardian of The Sacred spirrit ako “titul, ktory otrasie anime odvetvim”. O tomto anime sa skutocne neda inak hovorit ako v superlativoch. Production I.G si vedia vybrat ten spravny pribeh, osadit donho zaujimave postavy s dobrym seiyu, dokreslit nadherne prostredia a stvorit takto dalsie dielo hodne umiestnenia do anime siene slavy.
  Myslim ze uz to ze sa jedna o Production I.G ako autorov, uz tento fakt sam o sebe je pre mna dostatocnym motivom, aby som zaostril svoju pozornost na dotycny titul. V kazdom pripade Serei no Moribito si trufnem povedat ze sa nepochybne stane dalsou Legendou o ktorej sa bude hovorit podobne ako NGE alebo Hoshi no Koe :)

 3. Miyaki 2010-03-03 08:49

  myslím si že je to skvělá anime, akorát jsem byla zklamaná z posledního dílu, trocha jsem čekala že Balsa se s Tandou dají dohromady a ono nic…..no neva nic to nemění na tom že je to úžasná anime…

 4. Ira Kuditu 2011-01-09 17:54

  Tohle anime mne naprosto uchvátilo. Až na ten konec, který mi přijde hodně otevřený (zoufale toužím po pokračování). Moc bych si tohle dílo chtěla pořídit v knižní podobě, ale bohužel zatím vyšlo jen v USA jak jsem tak koukala a to je poněkud drahé T-T (Kéž by se čeští překladatelé smilovali a vydali to i u nás..). Celkově mi tohle anime přišlo jako jedno z nejlepších co jsem kdy viděla a jen tak na něj nezapomenu. ^^

Vložení komentáře