Claymore

Andrej Rehák – 2007-04-18

Pekné dievča v ľahkom brnení s dlhým plášťom si kráča uprostred dediny z obdobia stredoveku. Vyzerá sťa by anjel. No dedinčania sa uchyľujú od nej čo najďalej - zatvárajú okná a dvere. V jej okolí zjavne panuje atmosféra strachu a neistoty. Už len vraždy, o ktorých sa povráva, že ich spáchal Youma, vybudovali v dedine veľký chaos a strach.

Claymore - Claire and Raki

Youma dokážu na seba brať podobu človeka a vďaka tejto nepeknej vlastnosti sused upodozrieva suseda, a preto dôvera v toho druhého pomaly vyprcháva, každý je opatrný. Bodaj by nie, keď sa každý bojí o svoj život. Youma sú démoni, ktorí sa živia človekom. Jedia ľudí a vďaka tomu môžu brať na seba ľudskú podobu, rovnako aj spomienky obete, ktorú práve zjedli. Ich schopnosti a sila sú nadľudské. V tom si príde do dediny toto sťa by anielske dievča. No každý z dedinčanov vie, že jej vonkajší vzhľad je len pekná maska na tvári monštra.

Hovoria im Claymore, alebo biele čarodejnice. Sú to polo-ľudia, polo-Youma. Claymore je fiktívne meno, ktoré dali organizácií, čo implementovala Youma krv do vybraných jedincov (dievčat), všetko za účelom vytvoriť zbraň, ktorá dokáže efektívne čeliť hrozbe zo strany démonov.Všetky dievčatá z Claymore sú charakterizované svojimi bieložltými vlasmi, čisto bielou pleťou a kryštáĺovo modrými chladnokrvnými očami, ktoré sa pri ich aktívnom využívaní Youma-shopností menia na žlté zvieracie. A tak vždy keď sa objaví Youma a ľudia si nevedia rady, prichádza na rad Claymore.

Claymore - Claire

Hlavnou hrdinkou v tomto novom anime bude nepochybne jedno z dievčat od Claymore s menom Claire. Claire hneď v prvej epizóde zachráni malého chlapca menom Raki zo spárov Youmy, ktorý stelesňoval jeho vlastného brata. Raki bol jediný z celej dediny, ktorý prejavil záujem o Claire a nenechal sa odlákať poverami. Nakoniec ho však vyhnali z dediny s odôvodnením že aj z neho sa môže raz stať Youma, a to všetko vďaka tomu, že bol v priamom styku s Youmou, ktorým bol jeho brat, čo zabil ich vlastných rodičov a snažil sa zabiť aj Rakiho samotného.

Claire si spomína na svojich rodičov, ktorých zabil Youma, na jej osamelosť a žiaľ - potom čo ostala syrotou vstúpila do organizácie, kde z nej spravili Youma-zabijáka. Vďaka týmto spomienkam Claire prejavuje netypické sympatie a dovolí cestovať Rakimu s ňou, dokým si nenájde inú dedinu na život.

Claymore - Raki in Trouble

Už po prvej epizóde mi bolo vcelku jasné, že autor manga predlohy Claymore, Norihiro Yagi, sa nechal vo veľkej miere inšpirovať už presláveným Berserkom od Kentara Miuru. Veľké meče, ultra silný hrdinovia, masová brutalita, rieky krvi, démoni… toto všetko sú aspekty, ktoré su tak charakteristické ako pre Berserk, tak pre Claymore. Kresba je na slušnej úrovni. MAD House - tvorcovia anime, si dali na tvárach Claymore-dievčat dosť záležať. Ten ich bezcitný výraz na tvári niekedy až berie dych.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Čo sa týka background hudby, openingu a endingu, neviem sa dočkať dňa kedy výjde OST. Tá hudba sadne do príbehu tohto anime ako „riť na šerbel“. „Raison D’être“ od Nightmare čo je opening a „Danzai no Hana“ od Guilty Sky, to je doslova hudba, ktorú nám zoslali nebesia ~_~. Ja osobne som ich obe ripol z audio stopy a počúval dookola asi dve hodiny vkuse. Proste niečo úžasné. Veľmi dobrý bol aj výber seiyuu. Ich hlasy sa perfektne hodia na postavy, ktoré dabujú. Suma sumarum, ak ste fantasy fanúšik, Berserk sa vám páčil a od jeho čias ste nič podobné nevideli, v takom prípade je pre vás Claymore nutnosťou.

Claymore - Youma Victim

Komentáře

 1. Vecchio 2007-04-19 16:13

  Dobrá práce, Flanky! :-)

 2. Caparso 2007-04-19 19:56

  Claymoru se sice nedaří vyhnout žánrovým klišé, ale bohatě to vynahrazuje působivou prezentací. Pro příznivce akční fantastiky je to jasná volba!

 3. Marcus 2007-04-20 21:21

  Dneska se klišé nevyhne bohužel téměř žádné anime. Jde spíše o uchopení daného tématu. Claymore budu soudit teprve až po posledním díle.

 4. Christof 2007-04-21 09:21

  Oprava a reklama. ;)

  Hlavní hrdinka se jmenuje Clare a prvních 4-5 dílů se bude promítat na Animefestu.

 5. Vecchio 2007-04-21 11:37

  Christof: Koukni na AniDB, tam mají v popisu též „Claire“.

 6. Caparso 2007-04-21 15:27

  Těžko říct. Na Anime News Network je Clare. Z クレール (Kuréru) to podle mě jednoznačně určit nejde.

 7. Flanker 2007-04-23 15:45

  Ci je to Claire alebo Clare je to vpodstate jedno, IMO “Claire” ale tak na tom moc nezalezi… aj tak asi vsetci vieme o koho sa jedna :)
  Inak horlivo cakam na OST. To bude bomba pocuvat rano cestou do prace alebo skoly a potom zase domov.

Vložení komentáře