Sword of the Stranger

Jakub Lhota – 2008-04-20

Stranger_Poster

Premiéra 29. října 2007
Formát Film
Režie Masahiro Andou
Japonský název ストレンヂア -無皇刃譚-
Studio Bones

Stranger je prvním pokusem studia Bones natočit po všech těch doplňcích k sériím typu Escaflowne, Cowboy Bebop, FMA snímek s původním scénářem. Důvěru dostal debutující režisér Masahiro Andou, dříve animátor a designér postav, a scénárista Fumihiko Takayama.

Příběh, jenž se nám tvůrci rozhodli odvyprávět, hraje podle pravidel klasické jidai-geki filmové tvorby a působí jako pocta tvůrcům ze staré školy. Ocitáme se v na první pohled nikterak významné, přímořské provincii Akaike. Těžká doba sem zavála plejádu nejrůznějších figurek. Z žánrového standardu tak trochu vybočuje skupina elitních zabijáků made in China, kteří pod záštitou zdejšího lorda hledají malého chlapce. Toho by jen věrný psí kamarád neubránil. Naštěstí se do středu dění připlete bezejmenný rónin, prchající před krvavou minulostí.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Mohlo by se zdát, že nás díky klasickým prvkům a stylu vyprávění čeká lineární sekvence stokrát viděných klišé. Tady se ale na dějové veletoče nehraje. Ze začátku nás navnadí bitva mezi Mingy a bandity, která je příslibem věcí budoucích. Poté se již do hledáčku dostávají Kotarou a Nanashi, kteří si k sobě, navzdory pýše a rozdílným povahám, hledají cestu. Přes dvorské intriky, pochybná proroctví a „překvapivá“ odhalení se dostaneme k monumentální bitvě a příjemnému rozuzlení. Hlavní záporák navíc dokáže v krátkém času vzbudit nenávist i sympatie. Nechybí ani trocha humoru. Ten má však někdy poněkud tmavší odstín.

Dojem z animace kazí jen slabší CGI prvky, kterých naštěstí není mnoho. Převažují nádherně malovaná matná pozadí, hýřící podzimními barvami s náznaky blížícího se sněhu. Kvalitní návrhy postav s typickými obličeji své studio nezapřou. Choreografie šermířských soubojů nepostrádá nápad a vtip. Řádně epické jsou i skladby Naokiho Satoa. Ten kupodivu zvolil orchestr evropského rázu. Hlavní motiv, který v průběhu filmu mění intenzitu, tak trochu připomíná Statečné srdce.

Sword of the Stranger je skvěle odvedené řemeslo, taková pohádka pro dospělé, chcete-li. Nezbytné morální poselství není na obtíž a celkem vkusně doplňuje celek. Absence nudnějších pasáží pak přímo vybízí k opětovnému zhlédnutí.

Hodnocení: 8/10

Galerie

Komentáře

 1. pepeelopeez 2008-04-22 11:14

  Odezva na tento film je velice kladná. Většinou uvádějí, že v něm není nic, co jsme už někde neviděli a většina věcí se zdá nějak povědomá. Jenže provedení je na velice dobré úrovni a divák to prý spolkne i s navijákem. V každém případě – To get: high priority. :) Dík za tip.

 2. Aeris 2008-04-22 12:49

  Ráda se sem chodím dívat, „co je nového“. Tento film mne nezklamal, naopak nadchl tak, že jsem ho viděla již dvakrát. Historické ztvárnění, přátelství, úžasné soubojové scény (ve správnou chvíli) a ještě něco navíc. ;-) Doporučuji..

 3. Caparso 2008-04-22 13:03

  Je to přesně tak. Nic nového pod sluncem, ale skvělé provedení, fungující postavy/emoce a parádní akce Strangera vyzdvihují vysoko nad průměr. Proto taky osmička :-)

  Jinak také už jsem ho viděl dvakrát a rozhodně to není konečné číslo.

 4. Specnaz 2008-04-25 11:43

  Neviem na to najst titulky, mohol by mi niekto pomôct?

 5. Caparso 2008-04-25 21:40

  Zatím nejlepší anglický fansub.

 6. Specnaz 2008-04-27 19:05

  jo diky tento hardsub verziu som si stiahol z torrentu len ja po anglicky viem tak že som rad že zmaturujem na 3 :-D takže tomu príbehu rozumiem tak na 30% asi si počkám na česky preklad ale aj tak diky veľmi pekný pribeh odpručam

 7. Razer 2008-11-12 00:29

  No aspoň že někde se o tomhle dočtu něco pěkně česky, to víte že tenhle snímek má šanci být 22.1. nominován na oscara? Ale mám takovej pocit že to vyhraje něco jinýho :-(

 8. Caparso 2008-11-12 08:57

  Razer: Áno, četl jsem. Šanci má i Mamoru Oshii a jeho Sky Crawlers. Ale osobně si myslím, že Japonci se opět neprobojují ani do nominací. Tu si vykoleduje Waltz with Bashir a Oscara dostane Wall-E.

 9. envy 2010-06-17 21:18

  Neznáte stránku kde se daji stahnou k tomuto filmu titulky? Nasel sem par stranek ale vetsinou je tam spatne casovani

 10. Caparso 2010-06-17 22:13

  envy: na Akihabaře nic nebylo?

Vložení komentáře