Shigofumi

Jakub Lhota – 2008-04-11

Original Run 6. ledna 2008 - 23. března 2008
Formát 12 TV
Režie Tatsuo Satou
Japonský název シゴフミ
Studio J.C. Staff

Hned zpočátku bych Shigofumi zařadil do škatulky, na níž je štítek s nápisem: „nic nečekejte a budete překvapeni“. Pošťačka doručující dopisy ze záhrobí, poslední vůli zemřelých, kterým zbývá jen trpká upřímnost a první velmi drsná epizoda… To vše ve mně navodilo dojem, jenž se celkem rychle rozplynul.

Čekal jsem potemnělou stylizaci, ale kresba působí spíš šedivou odtažitostí a trpí nedostatkem detailů. Animace sice není statická, avšak pohyby mají k dokonalosti daleko a často si lze všimnout opakujících se záběrů. Jenže postupem času se ukáže, že autoři jsou schopni z minima vytěžit naprosté divy. Režisér Satou dokonale pracuje s náznaky a občas se blýskne vyloženě geniálním záběrem. Hudba je na solidní úrovni, naléhavý klavír a smyčce jsou tím pravým. Větší počet skladeb by však neškodil. Omezený rozpočet tu holt trčí jako sekyra ze zad dezertéra.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Snad neprozradím příliš, když řeknu, že hlavním motivem je zde dualita. Nemluvím jen o vztahu života a smrti, ale i o samotné kompozici tohoto anime. První část sestává převážně ze samostatných epizod, jež se hlavní dějové linie dotýkají jen zlehka. Jednotlivé příběhy jsou sice často přehnané a plné absurdních zvratů, ale přesto se na konci zázračně objeví jímavá pointa.

V kontrastu k zamlklé Fumice zde figuruje ukecaná létající hůl Kanaka sloužící jako hlavní zdroj komediálního rozptýlení. Z počátku je více než otravná, ale v pozdějších fázích je zřejmé, že humor a špetka romantiky k Shigofumi zkrátka patří. Přidejte k tomu excentrického Kiramekiho Mikawu, jenž se svou vyšinutostí téměř vyrovná Laddu Russovi z Baccana!, na krátkém prostoru skvěle vykreslené postavy a vyjde vám velice komplexní celek.

Shigofumi je důkazem, že záhrobní horor s žánrovým a filozofickým přesahem jde udělat s omezenými prostředky, bez hektolitrů krve a obskurních poznámkových bloků. Nakonec ani nevadí, že se kamera při násilných scénách cudně odvrací, vždyť toto anime není o smrti, ale o lidech a o životě.

Hodnocení: 8/10

Galerie

Komentáře

 1. SilentAndY 2008-04-11 21:36

  Tohle anime je super. Káždý týden jsem čekal na další díl co výjde. Fumiko je proste super postava. Ale jen mě trochu zklamal ten slabší konec… :(
  Jinak doporučuji… ;)

 2. Caparso 2008-04-14 22:31

  Máš pravdu konec byl možná moc hollywoodsky naivní, ale nějak mi to prostě sedlo. Líbilo se mi, kolik toho autoři za dvanáct dílů stihli a jak to oproti jiným sérií ukončili s relativní grácií.

 3. SilentAndY 2008-04-15 15:35

  Možná jen škoda, že tam bylo málo příběhů s roznášením shigofumi, možná jich mohli udělat víc, něco jako v Jigoku Shoujo, co díl, to jiný úkol…

 4. chocobo 2008-04-16 11:47

  Hehe, andy je vsude :))

  Jinak se musim pridat k tomu, ze tohle anime bylo skvely. Videl sem sice jen malo anime, ale opravdu me nadchlo, nebylo plytke, byl tam obcas lehce humor (ta hulka me desne bavila :)) ) a celkove to bylo vkusne a neurazelo muj intelekt. :))

  9/10

Vložení komentáře