Shion no Ou

Jakub Lhota – 2008-07-12

Original Run 14. října 2008 - 23. března 2008
Formát 22 TV
Režie Toshifumi Kawase
Japonský název しおんの王
Studio Studio DEEN

Trochu patetický dojem vzbuzuje až přehnaná vážnost, která je zde světu shougi přikládána, stejně jako fakt, že každý druhý člověk zde vyrůstal bez rodičů, nebo během života o někoho blízkého přišel. Pokud však na tuto hru přistoupíte, zjistíte, že postavy a příběh jsou i přes špetku patosu obrovskými devizami.

Je úplně jedno nemáte-li o hře králů, natož o její nejpopulárnější japonské mutaci, ani páru. Tato série totiž poutavým způsobem kombinuje líté souboje mozků, v kterých se lze díky dikci herců a šikovným záběrům úspěšně orientovat, s policejním pátráním po vrahovi rodičů hlavní hrdinky.

Šokem oněmělá Shion, do jejíž démony zmítané duše nahlížíme vnitřními monology, ladně boří stereotypy mladých géniů. Jenže na otevřeném turnaji musí čelit nejen mediálnímu tlaku. Drobné naschvály eskalují v jasnou hrozbu. Spoluorganizátor turnaje, Satoru Hani, shodou okolností bratr úřadující meijina, zná až příliš detailů týkajících se Shioniny minulosti…

Skvěle napsaný je i kruh Shioniných přátel. Ať už je to Ayumi Saito, Saori Nikaido, či Shinji Yasuoka, který ji vzal pod svá křídla a vybrousil její talent. Stejnou péči věnovali scénáristé i opozici, takže rivalové tu nejsou jen zdí, jež musí být úporným snažením překonána. Každý tu má motivaci a cíl. Střípky v podvědomí zastrčených vzpomínek vyplouvají na povrch, detektivové nacházejí vodítka, bitvy v shougi hýří intenzitou – zkrátka atmosféra plná napětí, občas ředěná jemným humorem.

Kresbě by sice spíše než přesvětlenost slušely tmavší odstíny, ale Studio DEEN zaslouží jednoznačnou pochvalu. Na rozdíl od Akagiho z produkce Madhousu se animátoři neuchýlili k jednoduchosti a děj se neodehrává jen nad šachovnicí. Občasné výkyvy v kvalitě vizualizace se i zásluhou povedeného character designu dají odpustit.

Silné finále lehce brzdí předčasné vyzrazení vrahovi identity a motivu. I tak je Shion no Ou nejlepším anime o stolní hře – sportu chcete-li – od dob Hikaru no Go.

Hodnocení: 8/10

Galerie

Komentáře

  1. Daft 2008-07-16 15:13

    LOL, ty komentáře k těm obrázkům:D:D:D

  2. Rupin 2008-07-30 09:00

    Po Hikaru no Go jsem se stal aktivním hráčem go:) Po Shogi no Ou se vrhávám do neznámých vod japonských šachů. Co přijde příště? Čínské šachy? Othello?

Vložení komentáře