Batman: Gotham Knight

Jakub Lhota – 2008-07-04

Warner Brothers svěřili jeden ze základních pilířů panteonu amerických superhrdinů do rukou japonských režisérů. Větší důkaz rostoucí obliby anime lze najít jen těžko. Už v podobně pojatém Animatrixu mohli svůj um předvést hvězdy jako Yoshiaki Kawajiri, či Shinichiro Watanabe. Tentokrát se takto zvučná jména sehnat nepodařilo. Možná i proto omezil výkonný producent Bruce Timm tvůrčí svobodu animačních studií na povrchní vizuály a samotné příběhy přenechal americkým komiksovým matadorům.

Gotham Knight příkladně reflektuje pravdivost rčení: „Když dva dělají to samé…“. Jednotlivé epizodky jsou kvalitativně značně nevyrovnané. To se týká jak děje, tak i úrovně animace. Konzistentní zůstává pouze suché namluvení, obstojný hudební doprovod, který se blíží kvalitě skladeb dvojice Zimmer-Howard, a malé drobnosti pojící dílo dohromady.

Laděním se tvůrci snažili přiblížit především kreslenému seriálu a původním komiksům. Navazuje se tak na tradici brakových detektivek, z nichž Batman podle Boba Kanea vykrystalizoval. Z toho důvodu promlouvá hlasem Bruce Waynea a jeho temného alter ega seriálový Kevin Conroy.

Osobně nechápu opětovný odklon od stylu, jenž definoval Christopher Nolan v mistrném restartu Batman začíná. Tatam je důkladná charakterová studie podpořená brilantním Christianem Balem a ukotvení v intencích reality.

Nejrychlejší ruce východu a nejukecanější huby západu se až na výjimky moc nevyznamenaly.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Have I Got A Story For You

Režie Shoujirou Nishimi
Scénář Josh Olson
Studio Studio 4°C

Originální entrée přichystal na Oscara nominovaný scénárista Josh Olson. Parta skejťáků vypráví nezúčastněnému kolegovi dětskou fantazií přibarvené zážitky ze setkání s Batmanem. Ten tak díky strachu a pyšnému předvádění může vypadat jako stínová příšera, nebo robot. Výtvarná stránka je založena na detailních CG pozadích a přestylizovaných postavičkách a la Tekkon Kinkreet. Pro mě s přehledem jasný favorit.

Crossfire

Režie Futoshi Higashide
Scénář Greg Rucka
Studio Production I.G

Prostý příběh dvou detektivů vezoucích do Arkhamu uprchlého vězně. Allen je rozčarován Batmanovou angažovaností v potírání zločinu a hodlá opustit MCU, zatímco Ramirézová v něm vidí naději města. Cestou zpět se duo dostává do přestřelky, ze které se sami rozhodně nedostanou… Nejslabší kousek skládačky, kde selhává pitomoučký scénář a na Production I.G slabá animace.

Field Test

Režie Hiroshi Morioka
Scénář Jordan Goldberg
Studio Bee Train

Bondovský díl se soustředí na moralizování okolo Foxova nového vynálezu. Autor většiny batmanovských vychytávek přichází s osobním generátorem elektromagnetického pole. To dokáže odrazit kulku z malorážních zbraní. Po legraci na golfu čelí Bruce bandě gangsterů s pistolemi. Ukáže se, že jsou meze, které na svém honu za spravedlností nepřekročí. Vizuálně se zde Bee Train dost opírá o Berserk. Kápě Temného rytíře totiž vypadá jako Griffithova přílba. Po „Crossfire“ se pomalu zvedáme ode dna.

In Darkness Dwells

Režie Yasuhiro Aoki
Scénář David S. Goyer
Studio Madhouse

Mrknutí směrem k fanouškům Tima Burtona. Gotická temnota kulminuje v toxickými látkami a špíně nasáklých kanálech. Stopování zmutovaného Killer Croca dovede Batmana ke starému známému doktoru Craneovi a jeho halucinogenní medicíně. Jakoby David S. Goyer napsal tuto zápletku Madhousu na tělo.

Working Through Pain

Režie Toshiyuki Kubooka
Scénář Brian Azzarello
Studio Studio 4°C

Meditace na téma „násilí plodí násilí“ cenami ověnčeného Briana Azzarella zkoumá rané fáze Wayneova výcviku. Poté co je odmítnut fakíry, přijímá nabídku záhadné Cassandry. Ta ho má naučit zvládat fyzické i spirituální následky jeho činů. Filozofování ukončí pohledná bitka a solidní pointa. Tato část jednoznačně patří spolu s „Have I Got A Story For You“ a „In Darkness Dwells“ mezi to nejlepší, co tato kompilace nabízí.

Deadshot

Režie Jong-Sik Nam
Scénář Alan Burnett
Studio Madhouse

V akcí nabytém, ale myšlenkově prázdném finále, zkříží Batman pařáty s poživačným asasínem Deadshotem. Ten prokáže invenci i zdravou drzost při výběru střeleckých pozic. Jeden cíl likviduje z ruského kola a Jamese Gordona se snaží zneškodnit z jedoucího vlaku. Gotham City však není jeho rajón. Nadprůměrná, dobře rozhýbaná epizodka. Deadshot má styl a finální souboj jiskru.

Verdikt

Nedotažený celek nezapře prvoplánovou snahu vytáhnout další bankovky z fandů natěšených na Temného rytíře. Dle prvních recenzí bratři Nolanové vysoko nastavenou laťku překonali. Jeden kritik snímek dokonce přirovnal k druhému Kmotrovi. Narozdíl od té hrané se Batmanova animovaná odnož do síně slávy nezapíše. Aspoň skalní batfily by potěšit mohla.

Hodnocení: 6/10

Galerie

Komentáře

  1. Dottie 2008-10-10 14:29

    Měla jsem možnost animáky vidět a moc se mi líbil hlavně první příběh. A pak – “Working Through Pain” a “Deadshot” – nicméěn jako celek je to také hezké, i když Animatrix byl rozmanitější, toto mi je svým způsobem blíže – kdybych mohla hodnotit tak tomu dám 8/10 – ráda se na to juknu kdykoliv znovu.

Vložení komentáře