Welcome to the N.H.K.!

Jakub Lhota – 2007-01-05

Original Run 9. července 2006 - 17. prosince 2006
Formát 24 TV
Režie Yūsuke Yamamoto
Původní název NHK ni Youkoso!
Studio GONZO

Jmenuji se Satō Tatsuhiro, je mi 22 let a už třetím rokem jsem NEET a ještě ke všemu hikikomori. Žiju v malém bytě v Tokiu. Věčné šero, nánosy odpadků, zbytky od jídla, špinavé nádobí a prázdné plechovky ten prostor ještě zmenšují. Připadám si tam jako pohřbený zaživa. Ale dokud budu od rodičů dostávat peníze, budu žít – přežívat. Kvůli panickému strachu z lidí se ze mě stal společenský vyděděnec.

Ven skoro nechodím. Když už, tak zásadně pozdě večer. Člověk bohužel musí jíst a pít. Místní konbini udržuje moje tělo v chodu a mou mysl před hranicí šílenství. Cestou zpátky se nejprve ujistím, že kolem nikdo není. Pak donesu nákup domů, vytáhnu cigára a jdu posedět do nedalekého parku. Světla velkoměsta vám skoro nedovolí vidět hvězdy. Jak má pak člověk doufat, že se jeho situace spraví?

„Fushigi na koto ni, meeru dake ja manzoku dekinai, pururin.“ Co to do hajzlu dělám? Ta přiblblá písnička z bishoujo anime, co si ten debil od vedle pořád pouští, mi už asi leze na mozek. Navíc furt nějak nevím, co si mám o včerejší události myslet. Když jsem byl večer v parku, přišla ke mně nějaká holka – Misaki se jmenovala. Že prej mi pomůže najít východisko z mojí situace, přitom vypadá, že má svých problémů dost. Vytasila na mě smlouvu. Porušení by mě stálo milión jenů. Ještě jsem to nepodepsal.

Tlak okolností mě donutil podepsat. Neptejte se proč, byl jsem holt na dně. Misaki-chan je zvláštní, ví toho o mně tolik. Tvrdí, že perfektně zapadám do jejího projektu. Taky jsem zjistil, že ten debil od vedle je ve skutečnosti starý kamarád ze školních let, otaku jménem Yamazaki. Co mě docela překvapilo, byl fakt, že má holku. Nevěřil jsem, a tak jsem se ze zvědavosti vydal do jeho školy. To jsem ale neměl dělat.

Od toho incidentu v Yamazakiho škole se ze mě stal ještě větší hikikomori. Nechci se s nikým scházet. Nechci zvedat svůj mobil. Nechci dělat vůbec nic. Dokonce nechci ani žít. Jenže umírání je hrozná otrava. Kéž bych tak mohl prostě zmizet. Za všechno stejně můžou ti konspirátoři z N.H.K.! Copak na tom může být někdo hůř?

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Nejspíš může. Alespoň se vás o tom bude tato anime série založená na díle Tatsuhika Takimota snažit přesvědčit. V průběhu 24 epizod se očima hlavních hrdinů seznámíme s odvrácenou stranou japonských subkultur. Satō-kun je hikikomori, což jsou většinou mladí lidé, kteří se nedokáží smířit s tlakem reality, a proto se před ní uzavírají. Navíc ho stíhají paranoidní představy o organizaci N.H.K, která za jeho stav údajně může. Yamazaki je pro změnu náruživým zástupcem komunity otaku – v tom horším slova smyslu. Jeho nadšení se postupně mění v posedlost. Dále tu máme lidské trosky, řešící deziluzi z reality tím, že si najdou svět nový. Svět on-line her, kde i ten největší loser může být někdo. Zcela nejhorší skupinou jsou však ti, kteří nedokáží najít jiné východisko, a proto volí sebevraždu.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Originální námět se určitě počítá. Realizace je ale věc druhá. Vysoce stylizovanou animaci, se kterou GONZO vytáhlo, kritizovat příliš nelze, ale rozhodně to mohlo být lepší. Hudba je na tom o něco lépe. Melancholické skladby se k náladě série hodí. Občasný plnohodnotný song v průběhu epizody také potěší. Opening a endingy jsou však zklamáním.

Největším problémem je nevyrovnaná kompozice a slabý příběh. NHK ni youkoso se snaží tvářit jako komediální drama, jenže ani jedno se nedaří plnit na 100%. Zápletka je snadno předvídatelná a druhá polovina série mě svou rozvleklostí vyloženě nudila. I přes značnou snahu seiyuu se nedaří vdechnout dialogům život. Zakončení je celkem povedené – alespoň se autoři vyhnuli zažitým klišé.

Nevykládejte si to špatně, vyložený propadák to není. A každý si nejspíš odnese i důrazné ponaučení. Má očekávání jsou někdy asi příliš vysoká.

Hodnocení: 6/10

Komentáře

 1. Glum 2007-01-06 13:32

  Hmm... nechci prudit, ale myslela jsem, že hikkikomori je člověk, který sice rezignuje na společnost, ale hlavni je, že se začne chovat jako postava z jeho oblíbeného filmu, hry nebo komiksu.

 2. Caparso 2007-01-06 13:39

  Tak to právě není, hikikomori nemusí být nutně otaku… Jde hlavně o izolování se od společnosti.

  Hikikomori na anglické wikipedii.

 3. Glum 2007-01-06 14:04

  Však jo, to přece není otaku. Otaku je jen bigotní fanoušek mangy a anime. Hikkomori není žádný fanoušek, ale magor, co prostě dělá trestnou činnost inspirovanou fiktivními hrdiny...

 4. johanes 2007-01-06 14:10

  Ee, hikikomori nemá s trestnou činností nic společného. Pokud jsi pořád zavřený v pokoji, tak toho ani moc udělat nemůžeš.

 5. Vecchio 2007-01-06 14:18

  Nepracovat u nás od pádu komunismu trestné není... Takže pokud se z hikikomori nestane hacker, tak má skutečně k trestné činnosti daleko. Ale hackerství vyžaduje rozsáhlé znalosti, na jejichž získání nemá hikikomori dost píle. Takže i to je neslučitelné s naturelem hikikomori.

 6. Glum 2007-01-06 14:21

  Jenže hikikomori nesedí doma… Z nedostatku jiné činnosti se začínají chovat, jakoby žili ve filmu, hře nebo kresle­ném příběhu.

 7. Caparso 2007-01-06 14:46

  Jejich stav jim určitě na mozek leze, to vidíme i v NHK, ale strach z lidí je prostě drží doma, takže o nějaké trestné činnosti většinou nemůže být řeč. Pokud ji tedy neprovádějí prostřednictvím PC a netu.

  Prostě si přečti z článku na Wiki alespoň oddíl „Symptoms“ a uvidíš, že se mýlíš.

 8. Vecchio 2007-01-06 14:49

  Glum: A to se právě mýlíš. Normální den hikikomori vypadá následovně:

  Odpoledne se vzbudí, projedou fórum 2channel, postnou tam svoje názory. Dojdou si do nejbližšího obchodu pro něco k snědku (pokud nebydlí u rodičů), aby nepošli hlady, i když k tomu občas také nemají daleko. Pustí si televizi, zahrají si nějakou onlinovku a se svítáním uléhají do postele. A takhle to jde stále dokola.

 9. Glum 2007-01-06 15:16

  Jo jo, já si to četla... Prostě mám jiné informace. Četla jsem článek od psychologa Tamaki Saita, že třebas chlap podle vzoru ze seriálu unesl holčičku, kterou tři roky držel doma jako živou náhradu za nějaký přehrávač, nebo co… To je podle něho právě chování těch hikikomori. Tak nevím.

 10. Flanker 2007-01-07 17:23

  Neviem mne sa to anime dost pacilo. Podla mna to nebolo az take zle. Pribeh to malo zaujimavy, vzdy to proste vyustilo v nejaku komicku situaciu a autori dost dobre poprepajali jednotlive casti pribehu. Aj hudba mi osobne sadla ale zase na druhej strane s konca som bol sklamany.

 11. LaughingMan 2007-01-07 23:16

  Mě zas dost zklamala tahle recenze, přeci jen půlka je převiprávění první půlky seriálu a nějakého subjektivního názoru a zhodnocení se dočkáme až v posledním odstavci. Pro mě to je jedno ze tří anime, které mě dokázalo skutečně rozesmát.

 12. TrueOtaku 2007-02-10 15:39

  Když mají hrůzu z lidí, tak to pak zřejmě nepracují. Z čeho potom hradí náklady, neberme jako ukázku anime. ^^

 13. Vecchio 2007-02-10 16:09

  LaughingMan: Tak napiš něco ty; kritizovat umí každý...

  TrueOtaku: Většinou jim náklady na živobytí hradí rodiče, pro které je to snesitelnější, než aby se okolí dozvědělo pravdu, která by na rodinu vrhla stín.

 14. LaughingMan 2007-02-11 13:00

  Vecchio: Omlouvám se jestli jsem někoho naštval, to jsem nechtěl. Ale tvůj argument moc nechápu, to bych rovnou moh taky napsat, ať si autor recenze zkusí nějaké anime udělat, kritizovat umí každý...

 15. Vecchio 2007-02-11 14:46

  LaughingMan: Mezi recenzemi, které tu publikujeme, a anime, které se vysílá v japonské televizi, je jeden velký rozdíl: my nemáme sebemenší vyhlídky na komerční úspěch, zatímco anime se točí zejména pro peníze.

  Takže kritizovat anime ano, naše recenze jen velice opatrně.

  Omlouvám se, jestli jsem někoho urazil. :-))

 16. LaughingMan 2007-02-11 20:03

  Vecchio: OK beru na vědomí, i když já osobně bych byl za názor na mojí recenzi spíš vděčný, ale dobrá už sem teda nebudu psát hodnotící příspěvky.

 17. Caparso 2007-02-11 20:25

  Já jako recenzent vděčný jsem, i kritická odezva je stále lepší než žádná. Snažil jsem se tuto recenzi napsat trochu jinak, možná jsem přestřelil, možná ne…

 18. PepeLopez 2007-02-15 19:26

  Naprosto souhlasim s LaughingManem.Prece jen je kazda recenze soubor nazoru zaobaleny do urcite formy/stylu.A rekl bych ze na nazor se da odpovedet leda zas nazorem.Od toho tu je sekce komentare…nebo ne?Prece necekate ze sem budou lidi psat jen vety typu:mi se to anime naopak (ne)libilo.Nebo jen chvalit.Chalpi nebudte tak precitliveli.LaughingMan to nemyslel nijak spante a soude podle toho jak formuloval to co chce rict,tak hloupy neni-je to presne forma nazoru, za ktery bych byl na svuj clanek rad. PS: Opravdu nic ve zlem,jen jsem pridal nazor :)

 19. Vecchio 2007-02-16 08:21

  To musím psát do komentáře dvacet smajlíků, aby všichni pochopili, že se jedná o nadsázku? :-)))

 20. PepeLopez 2007-02-16 12:13

  I ty kamuflážisto… :)

 21. Vecchio 2007-04-09 02:33

  Tak jsem zrovna viděl osmou epizodu a málem jsem se poch**l smíchy. Podle mě je to velice vydařená komedie, i když mě stále ještě můžou zklamat zbývající díly.

 22. Vecchio 2007-04-09 15:36

  Z vtipné komedie se nakonec vyklubalo velice slušné drama. Podle mě si tento kousek zaslouží pozornost, a to nejen díky látce, kterou zpracovává (aktuální společenské problémy), ale i díky velice kvalitnímu provedení.

  Nemohl jsem přestat, odpadl jsem až za svítání... Zítra u maturitní písemky z češtiny mi prosím držte palce. :-))

 23. starejpan 2009-05-13 14:23

  Bydlel jsem rok a půl s maniodepresivním psychotikem, který se choval velmi, velmi podobně jako Sato. Nemyslím, že seriál je příliš komediální, protože i absurdní situace mi připomínaly minulé zážitky. Osamocení a komplexy hlavního hrdiny byly vykresleny s velmi realistickou přesností (pochopitelně až na několik skutečně nadsazených okamžiků) a často se mě zmocňovalo mrazení, že takoví lidé kolem nás jsou. Jsem každopádně zvědavý na konec, neboť jsem teprve asi v půlce, ale každopádně si tento seriál dělá zálusk na pozici v mé osobní Top10.

 24. SonGokussj4 2009-05-25 01:30

  Recenzi jsem (zatím) nečetl. Mohu ale říct, že po shlédnutí anime na jeden zátah mám chuť skočit z okna. Rozhodně to není míněno jako komediální seriál, i když se tam ony prvky často objevují. Kdo si prošel jednotlivými útrapami a dokáže se vcítit do hlavních postav, odnese si z tohoto !! velmi dobrého anime !! dost velké ponaučení. Nebo alespoň pochopení.

  Sám mám zkušenosti s nemálem toho, co nám v NHK ni Youkoso! bylo předvedeno. A znám lidi, kteří mají podobné problémy.

  Toto anime určitě není určeno pro někoho, kdo nic takového neprožil, protože to nemůže pochopit. I když si myslí, že ano. “Heh, to bych nikdy neudělal. Takhle bych nikdy neskončil.” Ale když jste to zažili a zde to vidíte opět vyzvednuté nad hladinu, osvícené ze všech stran a podané s patřičným emocionálním zážitkem, zalovíte v paměti a dopad na pocitovou stránku je nemalý.

  Recenzi si ještě přečtu, 6/10 se mi zdá dost málo. Ale neodsuzuji to. Každému se líbí něco jiného. Osobně bych dal tomuto neobvyklému (nebo bych spíše měl říct – obvyklému a reálnému (do značné míry)) anime 9/10.

 25. SonGokussj4 2009-05-25 22:59

  Tak jsem si přečetl recenzi. Můj názor na styl podání děje a všeobecně o všem v tomto anime? Dost nehorázně napsané. Jde vidět, že se autorovi snímek nelíbil – a to se také v pozadí dost odráží. Takové by však recenze být neměly. Neměly by odsuzovat na základně jedné zkušenosti. Kdybych si tuto recenzi přečetl, snad nikdy bych se na NHK ni Youkoso! nepodíval. Protože bych to viděl jako nudný odpad, špatný odkaz a fatální propadák.
  Opravdu jsem zklamaný autorovou zaujatostí k věci. Snad má nyní už čistější a otevřenější pohled na svět a recenzuje na vyšší úrovni.
  Průchod první půlkou série je napsaný velmi, ale velmi nešikovně a nezajímavě. Stejné pocity mívám při čtení nudných politických článků.
  Inu, můj názor znáte z předchozího příspěvku, nebyla to má recenze, takže jsem si tam mohl dovolit vyzdvihnout originalitu tohoto brilantního (ale určitě ne TOP) anime a snad už si na něj, po jeho shlédnutí, každý udělá svůj vlastní názor.

  Glum: To co popisuješ má jiné pojmenování. Nebo spíše je to poskládání velmi vášnivého otaku a psychicky narušené osoby. Hikikomori je, jak už zde bylo mnohokráte řečeno, osoba, která je zavřená (nejčastěji) doma, v jedné místnosti, nevylézá, má problém být mezi lidmi a je odkázaná na další lidi, protože ani sama nepracuje (je to hikimori. Ne domácí pracant).

 26. Caparso 2009-05-29 11:40

  SonGokussj4: S odstupem můžu říct, že ani já nejsem spokojen s kvalitou recenze. Začátky Reanimated byly hnané spíš nadšením, zkušenosti a vypsanost snad přišly časem (nebo se k nim už aspoň blížíme).

  Pro mě ale 6/10 není propadák. Od NHK! jsem tehdy čekal víc než jen ke konci velmi předvídatelnou moralitku. Spoustě lidem to však sedlo. Stejně jako Haruhi. Ta u nás dostala taky šestku, ale obecně je považována za modlu. Názory se holt ne vždy sejdou…

 27. SonGokussj4 2009-06-02 02:47

  Haruhi se mi líbí, je sympatická, běsnící a velice podařená. :) Za modlu bych ji také nepovažoval. Z mé osobní TOP bych upřednostnil Ouran High School Host Club, protože naplňuje téměř všechny mé touhy, ale mnozí ho mohou odsoudit jakožto slátaninu. _ Nikdy nejde vyhovět všem.
  Ohledně bodování: 6/10 není propadák. Avšak recenzi jsem cítil napsanou v duchu 3/10 :-) Jistě, kvalita nynějších článků se s tímto nedá srovnat. Jde to dost poznat.
  Co se týká NKH! a jeho konce, já jsem naopak čekal, že to doopadne tak, jak obecně podobné příběhy dopadají. Dva se sblíží, začnou na sobě pracovat, všechno se začne dařit a možná se i v bodoucnosti vezmou. Zde však následoval konec takový, který si mě nemohl dostat víc. Opět byli ve stejné situaci a zatíženi stejnýmy problémy jako předtím. Jestliže se posunuli trochu vpřed, bylo to opravdu jen o ždibec a mají před sebou ještě dost trnitou cestu.
  Už dlouho jsem neviděl anime, které by bylo tak “reálné”, až to bolí. Možná proto tomu přikládám takové dobré hodnocení, ale…
  Líbí se mi to _ おわり

Vložení komentáře