Zámek v oblacích

Jakub Lhota – 2006-12-25

Původní název Hauru no Ugoku Shiro
Premiéra 20. listopadu 2004 (Japonsko)
Formát Film
Délka 118 minut
Režie Hayao Miyazaki
Studio Ghibli

Howl’s Moving Castle (dále jen HMC) je zatím poslední snímek Hayaa Miyazakiho. Původně však neměl do projektu vůbec zasáhnout, neboť po dokončení Cesty do Fantazie oznámil konec kariéry. Mamoru Hosoda, který režíroval dvě sezóny a jeden film série Digimon, z natáčení nakonec vycouval. Důvodem prý byla jeho neschopnost přijít s konceptem, který by vedení studia Ghibli uspokojil. Režisérskou stoličku se pak rozhodl obsadit právě „Starý pán“.

Film zároveň zavedl ve studiu nový trend – adaptace románů západních spisovatelů. HMC se však stejnojmenným fantasy románem (ve Velké Británii vyšel poprvé v roce 1986) anglické autorky Diany Wynne Jonesové nechává jen volně inspirovat. Miyazaki v druhé polovině rozvíjí zápletku do originální roviny. Autorka se po soukromém promítání nechala slyšel, že je s filmem spokojená a že změny čekala. Koneckonců: "ona přeci píše knihy a Miyazaki točí filmy".

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Příběh je zasazen do fantasy/steampunkového a válkou zmítaného prostředí, které designem techniky, architekturou a oblečením připomíná rakousko-uherské císařství konce 19. století. Mezi městy, jež se staly pro film předlohou, je i alsaský Colmar. Města ale nesou názvy anglické (Kingsbury, Porthaven). Trochu nechápu, proč si tedy Miyazaki nevybral vzhled britského impéria a proč na zdech visí německy psané plakáty.

Hlavní ženskou postavou je mladá dívka Sophie. Šedá myška beze špetky sebevědomí. Její stereotypní život však vezme za své, když potká čaroděje a vyhlášeného sukničkáře Howla. Ten ji sice zachrání od dotěrných vojáků, ale díky němu se zaplete do mnohem větších potíží. Zlá Čarodějnice z Pustiny, ze všeho nejvíce bažící po Howlovu srdci, Sophii prokletím přemění ve vetchou stařenu. Zároveň ji znemožní o své kletbě mluvit. Sophie tedy nezbývá nic jiného, než se vydat do pustin a najít Howlův hrad. S pomocí tajemného strašáka se jí to povede. Celý hrad pohání roztomilý ohnivý démon jménem Calcifer, který je také spoután kouzlem. Sophie s ním uzavře dohodu: když přijde na způsob jak Calcifera kouzla zbavit, on na oplátku zruší její kletbu.

Ani Howlovi se potíže nevyhýbají. V době války jsou totiž všichni mágové nuceni propůjčit své síly králi, jenže Howl je pacifista a emocionálně nevyspělý srab. Co byste taky chtěli od někoho, kdo nemá srdce? Sophie, pomalu se měnící v ráznou, ale milou babičku, se mu však stane oporou a on zas jí. Společně se postaví králově dvorní čarodějce Madame Sulliman i nepřízni osudu. Přes mnohé peripetie vše nakonec dospěje k zamilovanému, idylickému a pohádkovému happy-endu.

Řeknu to na rovinu. Jednoduchá zápletka mě moc nenadchla. I přes značnou technickou vyspělost se HMC s vrcholnými Miyazakiho díly nemůže rovnat. Na druhou stranu musím uznat, že poklidné a nenáročné tempo mi umožnilo plně se soustředit na dechberoucí animaci. V tomto ohledu se Ghibli jen tak někdo nevyrovná. Detailní kresba, kvalitní a témeř nepostřehnutelné CGI prvky, nádherná ručně malovaná pozadí. Typicky ghibliovské postavičky se navíc hýbou tak přirozeně, že vypadají jako živé.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Miyazakiho dvorní trubadůr Joe Hisaishi svou část řemesla také zvládl. Někdy se však zdá, že hudebními motivy v HMC vykrádá sebe sama. (Můžeme pak mluvit o vykrádání? - pozn. red.) Majestátní orchestrální soundtrack, který pro tento snímek zkomponoval, je i přesto jedním z nejlepších, co v rámci anime uslyšíte.

Ještě než se vrhneme na verdikt, rád bych se pozastavil nad dabingem. Měl jsem možnost porovnat anglické i původní japonské namluvení. Stává se to jednou za uherský rok, ale výjimečně mám pocit, že anglická verze se nemá za co stydět. Hlavní zásluhy na tom má „Temný rytíř“ Christian Bale jako Howl (oba jsou velškého původu) a komik Billy Crystal jako hláškující Calcifer. Ženský ansámbl je lepší zase ve znění japonském. Pro porovnání doporučuji zkouknout verze obě.

HMC ve mně nedokázal, narozdíl od Naušiky, nebo Princezny Mononoke, vzbudit hlubší emoce. Až přehnaně naivní pohádkový příběh mladší diváky rozhodně potěší, starší a zkušenější budou mnohdy zívat a ani protiválečná tematika je neprobere. Magické audiovizuální provedení však přeci jen tyto nedostatky z větší části maže. HMC je skvělým způsobem, jak se začít s filmy studia Ghibli seznamovat. Pokud je pro vás Miyazaki denním chlebem, očekávejte drobné zklamání.

Hodnocení: 7/10

Komentáře

 1. Caparso 2006-12-25 22:03

  U mě jednoznačně vede Naušika z Větrného údolí, stříbro má Cesta do fantazie a bronz Princezna Mononoke.

 2. Glum 2006-12-25 23:15

  Ja mam zase prvni Cestu do fantazie…skoda,ze chodici zamek zklamal..dejove Ghibli slaplo proste vedle.. konec je k placi.Jinac animace dokonala,Howl k sezrani,hudba jedna basenO_O!

 3. dreamer 2006-12-25 23:17

  Este som nevidel vsetky Mijazakiho filmy ale 1. Cesta do fantazie 2. Howlov zamok 3. Mononoke :-).

 4. Vecchio 2006-12-26 21:04

  Cesta do fantazie nemá, a obávám se, že ani nebude mít, konkurenci. Skvělá byla také Doručovací služba slečny Kiki, i když často obsahovala prázdnější úseky.

  Howlův kráčející hrad nebyl vyloženě špatný, ale zdá se mi, že se Ghibli příliš snaží zalíbit průměrnému západnímu divákovi.

 5. kin 2007-01-02 03:24

  Když jsem si poprvé zapnul Miyazakiho film, hned jsem ho vypnul, protože se mi nelíbila animace (a byla to zrovna Naušika :) ), ale pak jsem si pustil jednou Mononoke hime, protože se o tom hodně mluvilo, a po jejím zkouknutí jsem začal doma hledat divka, na který jsem si vypálil Miyazakiho filmy… a zatím se mi líbily všechny, a stejně tak Howl's Moving Castle, pro mě je Miyazaki Miyazakim a mám rád všechny jeho filmy skoro stejně (a už se mi i líbi jeho kresba :) )

 6. Marcus 2007-01-03 11:29

  U mě osobně vede Mononoke a hned za ní Naušika a Cesta do fantazie. I když Miyazaki teď trochu polevil, doufám, že jeho další projekt bude zase minimálně skvělý.

 7. Caparso 2007-01-17 21:02

  Miyazaki podle všeho nový projekt chystá (mě by to být jeho poslední film - to však tvrdil už po dokončení Cesty do fantazie), takže doufejme, že svou kariéru důstojně zakončí.

  Snímek se jmenuje “I Lost My Little Boy” a v Japonsku by měl mít premiéru v létě 2008.

 8. Meliss 2007-04-29 13:01

  lidičky, byl by někdo pls nak hodnej a oslal mi odkaz, kde bych mohla stáhnout Howls movng castle..nemůžu ho totiž najít…O_o

 9. Caparso 2007-04-29 13:29

  Nejlepší anglický fansub z DVD ripu najdeš tady:

  http://kaa.animeconnection.net/torrentpage/

  Nezapomeň si pořídit Azureus, nebo jiný SW na stahování torrentů. Příjemnou zábavu.

 10. Viero 2007-07-05 19:23

  U mě vede Princezna Mononoke, v těsném závěsu následovaná Naušikou z větrného údolí a Laputou: zámkem v oblacích.

 11. saiko 2007-08-08 19:06

  Na prvním místě je určitě Cesta do fantazie, dále je to
  Howl’s Moving Castle
  a na třetím je Princezna Mononoke

 12. míša 2007-09-23 19:40

  Mě se nejvíc libila Naušika dokonce sem se proto začala učit japonsky, ale zatim umim jenom psát. Myslíte že někdy vyroběj to mehve mě by se hrozně líbilo.

 13. Kafi 2008-10-08 10:45

  Já miluju Howluv chodicí zámek,takže jedna pak je Cesta do fantazie a potom Princezna Mononoke, Naušiku sem bohužel viděla jen ukázku.

 14. Chisha_nai_konpaku 2008-12-07 17:07

  Tak tohle miluju, je to dokonalé…

 15. helcza 2008-12-13 17:01

  Je to uplne super film, videla jsem ho nedavno. Chtela bych si ho koupit na DVD. Kdyby ho nekdo videl, dejte mi vedet. Dekuji.

 16. W.I.R. 2009-02-10 14:50

  Můj první Miyazakiho film byl Princezna Mononoke, a možná i proto mi připadá nejpovedenější. Ale Cesta do fantazie mě nadchla, a tak jsem si s očekáváním koupila i Zámek v oblacích. Musím uznat, že to sice není naprosto nejpovedenější dílo, ale líbil se mi. I když romantika zaboduje vždycky. :-))

 17. W.I.R. 2009-02-10 14:58

  Přestože jsem viděla jen tři jeho filmy, všimla jsem si jednoho: vypadá to, že si mistr Miyazaki potrpí ve svých filmech na války, lásku, krev a sliz. :-D

 18. Zip 2009-05-24 15:17

  Já viděl většinu Miyazakiho filmů, kromě Cesty do Fantazie ^^; A tak u mě nejvíc vede 1. Laputa, 2. Princezna Mononoke a 3. Šepot Srdce. Ale tohle je taky fajn :D

 19. hay linka 2009-09-21 15:20

  Zámek v oblacích se mi moc líbil, janponský anime měl moc dobré prvky a ten Howl byl moc pěkný, když pak měl ty černé vlasy ;-)

 20. Kryštof 2010-05-27 18:56

  Princezna Mononoke je best film. Miyazakiho obdivuju a Mononoke patří mezi mé nejoblíbenější filmy. Neviděl jsem jí už 8 let a až teď jsem ji koupil v Praze. Musím říct, že po těch 8 letech mě to nadchlo ještě víc.

 21. fancik 2012-12-25 13:57

  ja film i knizku moc rada ale nausika me moc nebavi :) ostatni miyzakyho filmy se mi moc libi nekvic asi princezna mononoke, pribehy z earthsea a cesta do famtazie…ja na takovych filmech ujizdim….;)

Vložení komentáře