Xam'd: Lost Memories

Jakub Lhota – 2009-02-27

Xam'd Logo

Original Run 15. července 2008 - 4. února 2009
Formát 26 ONA
Režie Masayuki Miyaji
Japonský název 亡念のザムド
Studio BONES

Při vývoji Bounen no Xamdou podstupoval režisér Masayuki Miyaji neustálé riziko. Snaha být jiný se zde netýká pouze nekonvečního výběru openingu, na hony vzdáleného tradiční Akiba-kei popové konfekci. V době kdy recyklaci námětů a obrazových stylů nabourává jen pár experimentálních animátorů, volí návrat k narativnímu stylu staré školy a vymýcení samoúčelnosti.

Publikum se navíc nevymezuje jen na zaryté příznivce japanimace. Tento epos totiž proudí distribučními kanály služby Playstation Network. Cílovou skupinu tak tvoří Metal Gearem znavení hráči, potažmo filmoví nadšenci. Tvůrci tak museli vyrukovat s něčím zvláštním, což se do značné míry povedlo. Výsledkem je bildungsroman, zasazený do imaginativního prostředí, které působí jako crossover fantazií Hayaa Miyazakiho a New Weird tendencí současné fantastiky.

Hlavní hrdina, Akiyuki Takehara, sice po výbuchu školního autobusu získává jistou formu superschopnosti. Symbiotická entita zvaná Xam’d však představuje metaforu dospívání a hlavně integrální součást zdejšího světa. Poté, co se Akiyukimu podaří za pomoci Naušiku připomínající Nakiami utéct z novým konfliktem zasaženého ostrova Sentan, dostává se na palubu poštovní lodi Zanbani. Pomůže mu tamní barvitá posádka zjistit kým je a kam má namířeno?

O tom, že důležitější je cesta, než cíl, nás tvůrci přesvědčí nespočetněkrát. Daří se jim sice prodat nádherně vykreslené lokace, které díky sporadicky dávkovaným reáliím prozrazují hlubší příběhové pozadí. Jenže ty fantastické a vizuálně osvěžující koncepty hrají vždy druhé housle. O samotné válce mezi severem, hnaným tajemným císařem Hirukenem, a jihem se toho dozvíme ještě míň. Prim tu hrají protagonisté. A že jich není málo.

Problémem je tříštění příběhového pletiva na několik dějových linií. Sledujeme Akiyukiho pouť, jak se jeho milovaná Haru a přítel Furuichi dávají k armádě, důstojníka snažícího se vyvinout dokonalou biologickou zbraň proti severu, pátrání rozhádaných rodičů po ztraceném synovi a do toho nám ještě před půlkou a ke konci přibude spousta vedlejších postav. Avšak jejich vývoj díky výborným seiyuu, vzletným dialogům a špičkové animaci netrpí. Emoce dokáží předat i charakteristickou řečí těla. Mnohem víc než kdy jindy funguje pohyb animované postavičky jako herecké médium.

Na úkor komplexního příběhu vykouzlil Miyaji a jeho tým vizuálně úchvatnou cestu tam a zase zpátky, plnou čerstvých nápadů, silných momentů a nezapomenutelných hrdinů.

Hodnocení: 8/10

Galerie

Komentáře

 1. Lister 2009-03-24 19:59

  Právě jsem to dodíval. Musím souhlasit s tím, že se seriál nesleduje lehce, dost věcí vyznívá nejasně, ale když si člověk zadívá, tak to uhání pekelným tempem kupředu. Anglické titule mi dali zabrat, ale nakonec jsem se prokousal a stálo to za to. Visuálně povedené, navíc není problém sehnat kvalitní rip v 720p – na velkém zobrazovači, to pak vypadá parádně.

 2. Milan Simak 2009-05-06 00:57

  Caparso je späť. Neverim vlastnym ociam a tesim sa velmi…skoda, ze uz moc nechodi na ICQ…zeby zacal zit v “realite”…neveriacky krutim hlavou a zavrhujem tuto provokativnu myslienku. Skola vola…ale potom si chcem dat hodne detailny zoom na RETRO anime+teoriu japonskeho animovaneho filmu(v skole sme sa o tom nadiskutovali az-az).

  P.S. Nejaky sposob komunikacie, Jakub?

 3. Caparso 2009-05-07 20:55

  Ahoj, Milane. Slibuji, že svou účast na ICQ zvýším. Máš tam ode mne zprávu. Tak se ozvi a pokecáme. Na nové články od tebe se samozřejmě moc těším. Aspoň zas budu mít co číst, brácho .-)

Vložení komentáře