Detroit Metal City

Jakub Lhota – 2008-11-16

Detroit Metal City

Datum vydání 8. srpna 2008
Formát 12 OVA
Režie Hiroshi Nagahama
Japonský název デトロイト・メタル・シティ
Studio Studio 4°C

Detroit Metal City je pro Studio 4°C ideální platformou, na níž se mohli vizuální kreativci naplno vyřádit. Výsledkem je možná nejvěrnější adaptace grafické novely. Jednoduše črtnuté objekty rozhoupává do frenetického rytmu death metalu spartánská animace a nové scény na diváka skáčou přesně jako panely obrázkových sešitů. I přes hmatatelnou snahu o originalitu se ale nemůžu zbavit dojmu, že zatvrzelí inovátoři vyrukovali s jejich doposud nejobyčejnějším počinem.

Samotný obsah tápe mezi sofistikovanou kritikou radikálního vzorku společnosti a prvoplánovými, hrubozrnnými sprosťárnami. Schizofrenní je i budoucí uzurpátor metalového trůnu, Souichi Negishi. Tomuto venkovskému, švédským popem infikovanému bambulovi se po příjezdu do Tokia nedaří zhola nic. Jeho kytarové cajdáky nikdo neposlouchá, milované dívce nedokáže dát najevo své city a obdivovaný idol ho zesměšní. O to více síry a naštvanosti může dštít jako emisar pekel, vůdce progresivní kapely Detroit Metal City, Johannes Krauser II. Občas ale potřebuje trochu vyhecovat.

Negishiho rozlet v podstatě brzdí jen jeho zakřiknuté já. Naštěstí tu je ujetá manažerka, jež udělá vše proto, aby z excesů svých svěřenců zvlhla tak, že předpověď bude na příští měsíc hlásit monzuny. Také rozmary šílených fanoušků, kteří si chování ďábelského frontmana interpretují po svém, vedou ke spontánně bizarním situacím. Rozdováděný Negishi v kostýmu tak například obcuje s Tokyo Tower. To se v minulosti nepovedlo ani Chucku Norrisovi, i když k nějakému tomu „sekuhara“ možná došlo při útoku Godzilly.

Problémem je, že se i na relativně krátkém rozsahu nedaří udržet permanentní grády. Někdy scénáristé z rukávu sypou jeden brilantní nápad za druhým, takže je bránice v neustálé křeči. Třeba když Negishiho banda s lehkostí defloruje zástupce nažehleného popíku, na vlastním hřišti dekapituje na negra si hrajícího hoppera a v samotném závěru série znásilní císaře amerického metalu. Sem tam nás ale čeká i stereotypní nuda schopná sežrat celou epizodu.

Pobavit se nakonec DMC daří. Přímočaře, bez příslibu myšlenkového vývoje či nějakého přesahu. Spíše se připravte na pořádně černý humor se stupňujícími se úchylnostmi, jejichž trajektorie může chvílemi míjet cíl.

Hodnocení: 7/10

Galerie

Komentáře

 1. Vavča 2008-11-16 13:12

  Tahle série je hustá, panáčku. Tak těmito slovy mi ji doporučil jeden kámoš a já nemůžu, než souhlasit, jestli jste aspoň trochu přičichli k světu rocku a metalu budete se válet smíchy a pokud ne, tak snad taky:) Ještě to nemám dodívané, ale už brzy se chystám zjednat nápravu.

 2. spoock 2008-11-19 16:14

  nejvíc mě bavila první půlka seriálu, ta druhá byla jak kdy :/, ale jinak paráda

 3. Marvel 2009-01-04 11:47

  Opravdu husté, ujeté! Moc jsem se u toho nasmál:)) Počet dílů a jejich délku zvolili tak akorát. Nenastala chvíle že bych se nudil.

 4. Will-Rock 2009-02-26 18:51

  DMC je pro me dokonaly serial. Nevyvazena davka zabavy s vybornym nametem. Humor z DMC je mi blizky, takze jsem si serial opravdu uzil. OST je rovnez vyborny.

  Na mem webu jsem zverejnil prvnich
  par titulku k DMC. will-rock.ic.cz

  A co je s reanimated? Muj oblibeny informacni web je posledni dobou mrtvy.

 5. Caparso 2009-03-01 22:08

  Will-Rock: Dík za optání. Za neaktivitu může částečně lenost, škola, informační sucho (kdy kromě pár záblesků – FMA 2, zajímavé připravované projekty – nebylo o čem psát), nedostatek inspirace/invence/motivace a další (důležitější) věci než anime.

  V březnu se to trochu zlepší. Je pár sérií, o kterých byl rád pár řádků napsal a třeba mě napadne i nějaké hlubší téma.

  Chtělo by to ale nový impuls…

Vložení komentáře