PlanetES

Lukáš Tomšů – 2006-09-30

Original run 4. říjen 2003 - 17. duben 2004
Formát 26 TV
Režie Goro Taniguchi
Původní název ΠΛΑΝΗΤΕΣ
Studio Nakamura Production, Studio Gimlet, Sunrise D.I.D., Anime Film

Planetes

Rok 2075. Vesmírný odpad, který se hromadil během několika desetiletí cestování vesmírem, začíná představovat vážný problém pro vesmírné lodě a družice. Soukromé korporace, které provozují lety vesmírem, jsou nuceny této hrozbě čelit – odpad musí odstranit. PlanetES sledují osudy skupiny zaměstnanců společnosti Technora, jejichž úkolem je úklid vesmírného smetí.

PlanetES je skvělé, v žánru SCI-FI s velkou pravděpodobností nejlepší anime. A když píšu SCI-FI, myslím tím skutečnou vědeckou fikci. Nenajdete v něm žádné obří mecha roboty, magické dívky, dokonce ani zvuky ve vesmíru.

Námět sbírání vesmírného odpadu je sice originální, ovšem na první pohled nepříliš atraktivní. PlanetES začíná od prvních dílů zvolna, několik úvodních epizodních příběhů jen postupně seznámí diváka se světem roku 2075 a charaktery jednotlivých postav. Nechybí humor, který v menším množství zůstává přítomný i v pozdějších fázích, kdy dokáže vhodně ulehčit od dramatických událostí (a že to bude potřeba).

Hachimaki

Ač se dějová linie nejprve zaměřuje na nováčka v týmu, mladou dívku Tanabe, postupem času se vše soustředí na skutečného hrdinu PlanetES, jímž je Hoshino Hachirota. Tomu se kvůli pásce, kterou nosí na hlavě, přezdívá Hachimaki. Jeho snem je mít jednou svou vlastní kosmickou loď; bohužel si ale dobře uvědomuje, že z platu „vesmírného uklízeče“ si ji nikdy nebude moct dovolit.

Postavy jsou velmi silnou stránkou PlanetES. Každá je dobře vykreslená, jejich jednání a reakce na různé situace mají základ v charakteru, který je utvářen zkušenostmi z minulosti. Proto například dobře porozumíte motivaci teroristů – dokonce s nimi na jisté úrovni budete i trochu sympatizovat a zároveň jim ze srdce přát to nejhorší. Pozoruhodný je i vývoj, jímž jednotlivé charaktery projdou, markantní je zejména u Hachimakiho a Tanabe, na konci poslední epizody jsou to v podstatě úplně noví lidé.

Právě dokonalé uvedení jednotlivých postav umožňuje PlanteES v druhé polovině změnit rytmus z velmi dobrých, ale trochu rozdrobených epizodních příběhů na jeden úžasně masivní a hutný děj, který vás srazí do kolen. Samozřejmě z něj nebudu nic prozrazovat, ale věřte, že stojí za to. PlanetES je první a zatím i poslední anime, od kterého jsem se opravdu nemohl odtrhnout, na jeden zátah jsem viděl 21 dílů a když jsem v půl čtvrté ráno šel spát, věděl jsem, co budu dělat hned, jakmile vstanu. K příběhu ještě dodám, že na rozdíl od mnoha jiných skvělých anime, má konec, za který se nemusí stydět. Vše logicky vyústí a vy jako diváci nemáte pocit chybějící invence či nedej bože nedostatku financí (styď se NGE).

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Výtečná je úroveň detailů, v nichž je vyobrazen vesmír. Jde jednoznačně o nejrealističtější prezentaci možné budoucnosti s důrazem na platnost všech fyzikálních zákonů. Vesmír je krásný, ale nemilosrdný – přes vyspělou technologii roku 2075 vás může nejmenší zaváhání či nepozornost stát život. Toto prostředí hraje v příběhu mnohokrát ústřední roli – nejde tedy o pouhou rekvizitu.

Animace je na vysoké úrovni, chladnější barvy se dobře hodí k atmosféře studeného vesmíru. Design skafandrů a kosmických plavidel je povedený a obří meziplanetární loď Von Braun úchvatná. S mírou použitá CGI pěkně zapadá do okolní animace.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Hudební doprovod vhodně doplňuje ostatní složky PlanetES. Majestátní orchestrální téma vesmíru sluší, při jeho poslouchání vás bude občas mrazit v zádech. Namluvení postav je samozřejmě dokonalé.

Tanabe

I přes poměrně jednoduchou vstupní myšlenku dokáže PlanetES rozvinout záběr příběhové linie do nečekaných oblastí – setkáme se tak s politikou, obchodem, osobními problémy, prostitucí, filozofickými otázkami a spoustou dalších odvětví lidského života. Je to do značné míry dáno právě realismem tohoto anime. Jsou položeny zajímavé otázky a občas poskytnuty překvapivé odpovědi: K tomu, aby lidstvo jako celek mohlo pokročit kupředu, se musí jeho část paradoxně zříct humanity – viz konkurz na posádku lodi Von Braun.

Jaké je tedy závěrečné resumé? Pokud jste fanoušci SCI-FI, je pro vás PlanetES povinností, pokud tomuto žánru příliš neholdujete, po zhlédnutí PlanetES to s velkou pravděpodobností už nebude pravda. Skvělé anime s extrémně chytlavým příběhem a zajímavými postavami v dokonale předvedeném světě nedaleké budoucnosti ve skutečném vesmíru.

Hodnocení: 9/10

Komentáře

 1. Laughing Man 2006-09-30 20:41

  Jo jo jedno z mála anime se skutečně uvěřitelnym příběhem ta reálnost je podle mě hlavním plusem tohoto anime. Také první anime do kterého jsem se pustil bez českých titulků a vyplatilo se, tak emotivní konec má skutečně málo která věc co jsem zatim viděl. Jediná věc co mi trochu vadila byl ten song v openingu, jinak ale perfektní taky všem doporučuju.

 2. Flanker 2006-10-02 15:14

  Mno myslim ze si to kuknem :)
  Uz som pocul z viacerych nezavislych zdrojov ze PlanetEs
  je uzasne anime, ale doteraz som nevedel o com to je.
  Vdaka
  Dobra recenzia

 3. dooku 2006-10-03 15:04

  co se týče sci-fi anime, viděl jsem zatím jenom ty až příliš fantastické, rád se projednou mrknu na něco trochu realističtějsího… jenom mě moc nebere ten OP

 4. Morgar 2006-10-05 14:33

  PlanetES je naprosto vyborna vec, ktera ma sve osobite kouzlo… vice takovychle anime…

 5. Caparso 2006-10-06 18:50

  Právě jsem dokoukal. Nemám slov, to se prostě musí vidět. PlanetEs je jako červí díra do budoucnosti lidstva, protože situace v této sérii zpracovaná je maximálně realistická. Možná se na podobné události bude příští generace koukat ve večerních zprávách.

  Jinak ten OP mi osobně nepřijde tak špatný.

 6. vrub 2006-11-11 11:36

  Výborné.Myslím že hlavní poselství, to je upozornit že pouze bohaté a vyspělé země (a jednotlivci)budou profitovat z vesmírných zdroju se opravdu uskuteční.Naivní Tanabe jsem přál poněkud jiný konec,scénarista byl měkký(asi proto mám tak rád Wolf’s rain).Všem doporučuji

Vložení komentáře