Noein

Jakub Lhota – 2006-08-06

Original run 11. října 2005 – 28. března 2006
Formát 24 TV
Režie Akane Kazuki, Yasuda Kenji
Původní název Noein - Mou hitori no kimi e
Studio Satelight

Už to nějaký čas viselo ve vzduchu. Na diskuzních fórech Shinsen-subs se začala šířit zvěst, že by po dlouhé odmlce mohla spatřit světlo světa závěrečná, čtyřiadvacátá epizoda sci-fi série Noein. Stalo se tak až dnes, čehož jsem patřičně využil a bez otálení finále Noeinu zhltnul. Vy si tak můžete konečně po několika týdnech čekání přečíst slibovanou recenzi.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Noein mě zaujal na první pohled svým kvalitním grafickým zpracováním, které se sice každému líbit nemusí (viz reakce na AniDB), ale danému tématu surrealističnost sluší. Dvojrozměrná animace líznutá občasným 3D CGI (tato kombinace dnes celkem letí) pro účely tohoto dramatu bohatě stačí. Ani akční pasáže zde však nejsou ničím, za co by se animátoři museli stydět. Hudba také nezůstává ani trochu pozadu. Musím říct, že v poslední době jsem kvalitnější orchestrální soundtrack neslyšel. Na opening a ending (jež vás po celou dobu budou provázet) jsem si však musel chvilku zvykat.

Karasu, jeden z hlavních hrdinů série Noein.

Příběh ozvláštněný fyzikálními teoriemi (kvantová mechanika, cestování časem, paralelní světy) není na první pohled ničím výjimečným. No posuďte sami: patnáct let vzdálenou budoucnost lidstva (konkrétně realitu zvanou La’Cryma) ohrožuje agresivní realita Shangri’La, která postupně pohlcuje celé multiversum. La’Crymu chrání „Dračí garda“, což jsou kvantově modifikovaní vojáci, oplývající všemožnými zvláštními vlastnostmi (řikejme tomu třeba „magie“). Nejsilnějším z nich je Karasu. Ten se však v průběhu jedné líté bitvy málem ztratí v časové propasti. Díky anomálii zvané „Dračí náhrdelník“ je však vtažen do naší současné reality, kde potkává kompletní partu svých přátel, sebe samotného a milovanou Haruku nevyjímaje. Karasu ve své realitě Haruku ztratil. Podruhé to však nedopustí a bude ji chránit za každou cenu. Zdá se, že anomálie, která člověku propůjčuje mimořádné schopnosti, se koncentruje právě kolem ní.

Jak říkám, relativně nic nového pod sluncem. Jenže autoři jsou lišáci a samotná zápletka, ve které ostatně budete dost často „plavat“ a nechápavě kroutit hlavou, když se Vám nějaká postava bude snažit teorii paralelních realit rozumně vysvětlit, slouží jen jako kulisa k velkolepému emocionálnímu koncertu. Vztahy a psychika jednotlivých postav tu vskutku hrají prim.

Pokud byste ztratili někoho důležitého, byli byste ochotni pro jeho záchranu učinit kroky, které by omezili svobodu či štěstí ostatních lidí? Měli byste na to vůbec právo? Je štěstí většiny nadřazené radostem jednotlivce? To je jen pár z mnoha otázek, které můžeme z podtextu tohoto anime vyčíst. Komplikované lidské vztahy a ztráta důležité osoby způsobují nekonečný smutek. Podobné téma jsme mohli vidět už v sérii Neon Genesis Evangelion.

Noeinu se i přes všechny jeho kvality starší klasice vyrovnat nepodařilo. Mezi novými sériemi je to však počin velmi zdařilý a řádně ukončený. S klidným srcem ho můžu všem příznivcům kvalitní sci-fi vřele doporučit.

Hodnocení: 7/10

Komentáře

 1. Caparso 2006-08-08 13:03

  Uff, konečně to začíná odpadat, rozkoukaných sérií ubývá, takže můžu načít nové :-)

 2. Vecchio 2006-08-17 16:48

  Tak už jsem také Noein dokoukal. Dost zajímavá série, pokud nemáte vyloženě odpor ke sci-fi, pak ji musíte vidět!

  Ještě bych zmínil pár otázek, které Noein pokládá a které nebyly v recenzi zmíněny:

  • Má člověk svobodnou volbu?
  • Je osud predestinován?
  • Jak se lze vypořádat s minulostí?

  Ti, co upřednostňují přemýšlivější anime, zde mají dost materiálu pro své úvahy, ovšem ani fanoušci rychlé akce se nudit nebudou. Nejoblíbenějším slovem celé série je totiž „hayaku“.

Vložení komentáře