Kurenai

Jakub Lhota – 2008-06-23

Original Run 4. dubna 2008 - 20. června 2008
Formát 12 TV
Režie Kou Matsuo
Japonský název
Studio Brains Base

Kurenai disponuje odzbrojující schopností vyhýbat se s grácií žánrovým klišé a charakterovým šablonám. Útržkovité dávkování děje ustupuje v první části do pozadí, aby mohlo vyniknout duo Shinkurou a Murasaki. Ti by mohli lehce zapadnout do předvídatelných rolí léonovského tvrďáka s jediným výrazným rysem a bohaté princezničky v nesnázích. Jenže zde se přirozené tempo říznuté občasnými flashbacky snoubí s téměř stoprocentní nepředvídatelností.

Nejlépe to ilustruje fakt, že skoro každá zlomová situace hatí protagonistům plány a končí většinou pořádnou nakládačkou. Urovnávač sporů Shinkurou se zvolna vymaňuje ze své patetičnosti, nachází ohromnou vnitřní sílu a přijímá roli bodyguarda. Sedmiletá Murasaki z rodu Kuhoin se zase pod mentorským dozorem dvou ulítlých sousedek učí jejich mile zvrhlým hodnotám. Idylka ale netrvá věčně. Rázem se objevuje konfrontace mezi povinností a osobním blahem spojená s kritikou dichotomie japonské mentality.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Občasné nelogičnosti a podivné chovaní postav vyvažují citlivě napsané dialogy ve famózním podání hereckého ansámblu, jež jasně vrcholí v muzikálové epizodě. Dynamické, skvěle rozhýbané souboje v režii asijských bojových umění a lítá automobilová honička na zasněžených pozemcích Kuhoinů, jsou pak jen vrcholem ledovce. Po Baccano! se tak studio Brains Base blýsklo ještě vybroušenější a stylovější vizualizací.

Kou Matsuo zkrátka těží z předlohy to nejlepší a na základě jiskrného scénáře míchá humor, drama, akci a romantiku s každodenním životem. A to všechno prosím bez trapného fanservisu, zbytečného důrazu na lolicon a se zakončením prostým sentimentu a náhlé změny postojů.

Hodnocení: 9/10

Galerie

Komentáře

 1. pepeelopeez 2008-06-26 00:07

  S konecnym hodnocenim jednoznacne souhlasim. Kurenai je od zacatku az do konce neotrela zalezitost, zalozena na kvalitnim dialogu. Ted trosku spoilu… Stredem celeho pribehu je neprirozene vytvorena uzavrenost a pravidla rodu Kuhoin, v protikladu s radosti ze vsednich veci “bezneho” cloveka. Jeste me zaujaly trosku zvalstni sousedky. Bez tech by to nebylo ono :) Myslim si, ze kdo se rozhodne Kurenai zhlednout, dozajista toho nebude litovat… Musim pochvalit recenzenta za dobry vyber tohoto titulu. Prece jen je trosku min znamy, pritom velice kvalitni. Jedine co bych vytknul, je superinteligence sedmilete holcicky a par nejasnosti v pribehu. Ale to jsou jen drobnosti…clovek nemuze mit vsechno :)

 2. Caparso 2008-06-26 02:15

  pepeelopeez: Máš recht, Murasaki se občas projevuje na svůj věk až přespříliš inteligentně, na to že vyrůstala v izolaci. Ale ty její hlášky jsou dokonalé :-)

 3. Madlenka 2008-06-29 20:46

  Nepatří to sem, ale vzhledem k tomu, že u aktualit nejsou komentáře – doporučuju je zavést – jaké bylo karaoke?=)

 4. Caparso 2008-07-02 22:09

  No, nakonec jsme to pro malou účast přesunuli s jádrem věrných do čajovny. Prozatím jsme se tak vyhnuli předvádění naší hudební virtuozity. Příště už se toho trapasu třeba dočkáme :-)

 5. Vavča 2008-08-14 23:20

  Tak hezky se na to kouká, byť se to bez jistých klišé neobejde, jedná se pořád o nadprůměr, jen ten závěr mě dosti zklamal.

Vložení komentáře