Beyond the Clouds, the Promised Place

Jakub Lhota – 2006-10-27

Sawatari

Premiéra 20. listopadu 2004
Formát Film
Režie Makoto Shinkai
Původní název Kumo no Mukō, Yakusoku no Basho
Studio CoMix Wave Inc.

„Když na to pomyslím, tak ve městě s více než třiceti milióny obyvatel není jediný člověk, kterého bych chtěl vidět, nebo se kterým bych si měl co říct.“

Hiroki Fujisawa

Beyond the Clouds (dále jen BTC) není pouze prvním delším filmem, který Makoto Shinkai zrežíroval, byl to zároveň i první projekt, v rámci kterého měl k dispozici plnohodnotnou produkci. Předchozí tvorba se víceméně nesla v duchu „one-man show“. Jedinými vnějšími faktory byl Shinkaiův přítel, skladatel Tenmon, který mimo jiné dostal na starost hudbu i u BTC, a Shinkaiova manželka, která si občas střihla voice-acting.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Po druhém zhlédnutí tohoto snímku, když už původní vzrušení a humbuk opadly, jsem měl nutkání napsat, že BTC je v podstatě devadesáti minutové Hoshi no Koe s více postavami, propracovanějším dějem a lepší animací. Konec! Jenže i když je tu řada velmi podobných motivů, bylo by to ode mě velmi sprosté.

Samota, odloučení a následné sjednocení, nosná témata Hoshi no Koe, nás na každém kroku budou provázet i zde. BTC je zasazeno v alternativní historii. Po druhé světové válce se běh dějin změnil. V roce 1974, kdy naplno "zuří" válka studená, si USA a Sovětský svaz mezi sebou rozdělí japonské ostrovy. Američané ovládnou jih (Honshū a Kyūshū), zatímco Sověti zaberou sever (Hokkaidō, které je v BTC nazýváno Ezo). V tom samém roce začíná Svaz stavět na Ezu záhadnou věž, jejímž designérem je Ekusun Tsukinoe. Věž je za jasných dní, díky své závratné výšce, vidět až z Tokia.

Takuya - ice skating

Na konci let devadesátých končí americká okupace jižní části Japonska a obě země podepisují alianční pakt. Sever však zůstává i nadále pod kontrolou Svazu a pohraniční bitvy proto nejsou ničím neobvyklým. Na jihu se také formuje hnutím jménem "Uilta Liberation Front", které usiluje o sjednocení japonska. Právě tady začíná neobvyklý příběh dvou talentovaných chlapců a jedné mladé slečny.

Hiroki Fujisawa a Takuya Shirakawa na střední škole obdivovali jen dvě věci: obrovskou věž, které se schovaná za mraky přízračně tyčila k nebesům a spolužačku jménem Sayuri Sawatari. Když najdou trosky průzkumného letounu, rozhodnou se, že ho opraví a vydají se společně k věži. Alespoň si to během výjimečného léta, kdy se oba se Sayuri sblížili, všichni slíbili. Jenže na konci léta Sayuri beze slova zmizí a Hiroki i Takuya se vydávají rozdílnými směry. Slib, zdá se, zůstane nenaplněn...

BTC se sice řadí do žánru sci-fi, ale díky realističnosti a důrazu na detail, to nepůsobí jako pěst na oko. Jedním z motivů tu jsou i paralelní univerza, která se do toho našeho prolínají prostřednictvím snů. BTC je však hlavně drama, takže zde Noein a zběsilé kvantové teorie nehledejte. Hlavní důraz tu není kladen na příběh, ale na vztahy mezi hlavním trojúhelníkem a ty jsou vskutku mistrovsky a uvěřitelně vykresleny. Vedlejší postavy, jako například Okabe-san nebo profesor Tomizawa, však hloubku díky dobře napsananým dialogům také nepostrádají.

Zlí jazykové tvrdí, že Shinkaiova práce je spíše o technických kvalitách, a že vše ostatní je až na druhé koleji. I kdyby to pravda byla (jenže není), tak by BTC stálo za zhlédnutí. Vizuální stránka je totiž famózní, lepší animaci najdete stěží. Takto má prosím vypadat rozumná kombinace tradičních postupů a počítačové grafiky. Zajímavá je také práce s kamerou a střihem, která spíše připomíná hraný film, než anime.

Aircraft carrier

Hudba tu skvělým způsobem dokresluje unikátní atmosféru. Shinkai a Tenmon jsou prostě sehraná dvojka, takže zde platí symbióza obrazu a zvuku a nedá se říci, že by některá složka onu křehkou rovnováhu výrazněji narušovala. Když na konci zazní hlavní téma "Your Voice", nezůstane ani jedno oko suché.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Tak jak? Povedlo se? Rozhodně ano! Občas tu sice jsou zdlouhavé pasáže a člověk si řekne, že u Hoshi no Koe nešlo ani na chvíli vydechnout, jenže to je do značné míry dáno i délkou obou snímků. Shinkai podle mě v mnohém trumfuje Miyazakiho tvorbu a filmy Ghost in the Shell. BTC je bez pochyb jedním z nejlepších anime filmů vůbec.

Hodnocení: 8/10

Komentáře

 1. Steelista 2006-10-27 18:56

  Jo, tohle je krásné dílko. Vzpomínám se slzou v oku.

  Po vizuální stránce obdivuju způsob jakým je nakreslena obloha a taky zbožňuju ty Shinkaiovy železniční přejezdy.

 2. dooku 2006-10-27 19:47

  Rád bych se vás zeptal, jak stahujete anime? přes torrenty nebo přes rapidshare či něco podobného?

 3. Caparso 2006-10-27 20:37

  2 Steelista: vypadá to, že Shinkai si v záběrech oblohy a železničních přejezdů opravdu libuje:-) Zdá se mi, že oblohu používá k podtržení aktuální nálady postav.

  2 dooku: hlavně z torrentů. Nové série pak přes direct download z Fansub TV. Beyond the Clouds mám z torrent trackeru Kick Ass Anime (vysoká kvalita + celkem zajímavá interview se Shinkaiem a partou tří hlavních seiyuu).

 4. haens 2006-10-27 22:26

  dooku: IRC, torrenty, DDL (třeba http://requestanime.com/index.php ) apod. možností je spousta :-)

 5. Flanker 2006-11-01 19:39

  Tak Hoshi no Koe sa stalo nesmrtelnou legendou zrovna tak ako Kumo no Mukou Yakusoku no Basho. Shinkai to je tovaren na najlepsie anime diela tohto storocia _

 6. Caparso 2006-11-01 21:16

  Tak, tak, doufám, že zaboduje i s Byousoku 5 Centimer.

 7. kalabovci 2010-04-18 16:13

  Ahoja hodte mi prosím link na stáhnutí

 8. Caparso 2010-04-19 22:42

  Ahoj, tak snad jedině torrent:

  http://kaa.animeconnection.net/torrentpage/

  České titulky možná na stránkách Anime Akihabara.

Vložení komentáře