Pilot – Sakamichi no Apollon

Jakub Lhota – 2012-04-13

Celých osm let jsme museli čekat, než se Shinichiro Watanabe vrátí k režírování plnohodnotné série. Ne že by tedy ze světa animace zmizel úplně. V mezidobí totiž tu a tam otiskl svou nejspíš největší vášeň do několika více, či méně zapamatování hodných kousků. Jenže každý fanoušek jeho mnohovrstevnatých, originálních děl, by ho nejraději viděl stát u kormidla. Teď jsme se dočkali a zas to bude do jisté míry Pan režisér tak, jak jsme ho dosud nepoznali. Tentokrát bude řeč hlavně o té jeho zmiňované vášni – o hudbě. A už od první epizody je jasné, že se spolu s Yoko Kanno postarali o to, že to bude nadmíru zajímavý jam session.

Sakamichi no Apollon - Trio

Sice jsem trochu nevěřil, že uvidím nejlepší jarní pilot, avšak všechen skepticismus, jenž pramenil z toho, že jsem během této sezony viděl víc kvality než je běžné, zmizel tak dvě minuty po skončení openingu. Stačilo pár švenků kamerou a bylo jasné, že Apollon je na zcela jiné úrovni. Nepamatuji se, kdy naposledy jsem viděl, že by anime série používala hloubku pole. Tady to ale naprosto ladí s lehce vybledlými barevnými tóny. Výsledkem je celuloidový retro feeling, který perfektně odráží šedesátá léta. A teď si zkuste představit, že se ta krása dá do pohybu a smíchá se s komplexním zvukem.

Jenže Watanabe nás na ten ultimátní animační highlight nechá čekat. Sem tam nás navnadí. Třeba opakovanými záběry, v nichž frajer Sentarou bubnuje větvičkami. Anebo totálně zesměšní rádoby akční série choreograficky úchvatným a skvěle nasnímaným pěstním soubojem. A pak to přijde: první krátké jamování a Nodame se může jít bodnout. Tohle je nejlíp zanimované hraní na nástroje vůbec.

Watanabeho precizní režie ale nekončí jen u nekompromisní vizuální stránky. Skvěle pracuje i s postavami a citlivě posouvá děj. Člověk už by skoro zapomněl, že něco ze střední školy může být tak civilní a zároveň výjimečné. Apollon bude mít výšku, i ve chvílích, kdy nebude znít jazz. Postavy totiž mají téměř okamžité sympatie diváka, a ač jsou jejich vztahy jasně načrtnuty, rýsuje se u nich i značná hloubka. Ano, Kaoru má rád Ritsuko a tu možná bude víc zajímat Sentarou. Jenže zde to prostě bude jiné.

Koukat!

Galerie

Komentáře

  1. PepeeLopeez 2012-04-13 22:29

    Tato serie na me pusobi zatim nejpoutaveji z tvoji rubriky Pilot. Nutno podotknout, ze jsem nevidel zatim zadny dil z tebou popisovanych anime. Ale z rutiny ma uz clovek nejaky okrajovy odhad predem. Moc se mi libi cely koncept. Zadne dlouhe psani, par screenu, zverecne doporuceni. Na zaver sezony bude zajimve se ohlednout, jak tyto kousky dopadly po dokonceni. Diky za cas venovany tomuto psani. Urcite budu sledovat co pribude…

  2. Caparso 2012-04-13 22:33

    Zdravím Tě! Velice děkuji za zhodnocení. Zvlášť tady u Apollonu jsem se nechtěl moc věnovat nějakému rozpitvávání děje a kompaktní a stručné budou i další články (ano, Piloty tuto sezonu ještě nekončí). A ano, taky se moc těším, jak se ty moje předpovědi vyplní. Nevylučuji, že jsem se někdy seknul :)

Vložení komentáře