Pilot – Medaka Box

Jakub Lhota – 2012-04-09

Medaka Box je Jump manga z pera relativně slavného autora, jenž si nechá říkat NisiOisiN (krásný to ambigram, že?). A nejspíš má i nějaký ten příběh. Jenže to já už bohužel nezjistím, neboť úvodní díl nepřišel s ničím, co by mě mělo nalákat na další nášup. Avšak ještě předtím, než vynesu finální soud, zkusím najít něco, co by pro někoho mohlo tím impulzem být.

Medaka Box - Propaganda Boobs

Takže: Medaka Kurokami je nová prezidentka školní rady a během úvodních pěti minut (počítáno i s otravným popovým openingem) lze vidět její masivní poprsí ze všech myslitelných úhlů a dokonce ve spodním prádle! Studio Gainax se vytasilo s celkem slušnou animací i kresbou. Prsa se tedy při pohybu realisticky vlní a i tak nedůležitá věc jako je pozadí (teď nemyslím zadek) má určitou patinu. Dokonce i budovy nejsou tvořeny pouze jednolitou, stejně barevnou texturou. Chytré hrátky s pohybem kamery v určitých chvílích suplují nedostatek dynamiky. Problém nastává v momentu, kdy ze zorného pole mizí vnady a servíruje se něco jako děj.

Ten by se dal shrnout tak, že Medaka nechala do školy nainstalovat schránku na připomínky a snaží se do školní rady přitáhnout Zenkichiho, kamaráda z dětství. Zdůrazňuji to proto, že podobné 1-D figurky charakterizované pár slovy číhají naprosto všude. Medaka a Zenkichi si k sobě samozřejmě musí znovu hledat cestu. Ta podle všeho povede skrz napravování všemožných sígrů narušujících idyličnost školních pozemků. Což v praxi zahrnuje nuzné souboje, nechutně patetické proslovy a do prázdna vyznívající humor.

Marně přemýšlím, zdali by se něco dalo z těch dvaceti minut vypíchnout. Něco, co by nebylo naprostým žánrovým klišé, nebo co by žánrové konvence alespoň někam posunulo. Nic takového tu ale není a je průšvih, že se člověk musí pídit po tom, jestli se ta série bude vůbec někam vyvíjet, nebo jestli Medaka bude v každém díle napravovat další a další delikventy. Z toho, co jsem si o budoucím ději přečetl, musím konstatovat, že je to snůška ještě provařenějších klišé, než jsou ty z první epizody: Medaka má superschopnosti! Ano, musel jsem si to přečíst, protože jsem měl za to, že její vylétnutí na oběžnou dráhu bylo jen jakousi komediální hyperbolou dané situace. Lidé jsou buď Kouzelníci, nebo Mudlové. Ehm, tedy, buď Zvláštní, nebo Normální. Což zní ještě urážlivěji. Škola za svou fasádou skrývá temné plány (kdo by to čekal?) v podobě experimentů na studentstvu. Jenže… koho to zajímá?

Zahodit!

Update: Nebyl by to autor takových postmoderních perel (to, jestli jde o ironii si domyslete sami) jako například Bakemonogatari, aby do toho nezakomponoval nějaký přesah. Ten v původní manze je. Když se údajně prokoušete velkou mírou balastu, zjeví se jakýsi meta-příběh, který vtipně glosuje současné televizní i manga trendy. Ale kdo na to prokousávání má čas? Já tedy ne!

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře