FlashForward

Jakub Lhota – 2009-10-01

Američané umí piloty jako nikdo na světě. Slovy Julese Winnfielda je pilot dílko, které rozhodne o následném osudu chystaného seriálu. Od dob, kdy Laura Palmerová, úhledně zabalená v trendy plastiku, přinesla velkou revoluci, se televizní zábava radikálně změnila. V kurzu začaly být složitější a žánrově velmi pestrobarevné lahůdky, i přes to, že naše místní tvorba tento posun paradigmatu ještě nezaregistrovala. Za těch bezmála dvacet let tu byly samozřejmě i seriály mizerné, ale taky pár takových, které měly nápad. A víte co? Na rozdíl od Liščí pětky, má FlashForward (a.k.a. Vzpomínky na budoucnost) ten Nápad.

Představte si globální událost kolosálně tragických rozměrů. Všech sedm miliard lidí zachvátí na 137 sekund brutálnější blackout, než Kaťušku Jacques v Uvolněte se prosím. Jejich mozek se však neponoří do opojné temnoty bezvědomí. Místo toho, jak se zdá, ho naplní vize zhruba šest měsíců vzdálené budoucnosti. Událost má za následek spoustu mrtvých, materiální škody stoupají do výšin státních rozpočtů. A přeživším život často udělá otočku o 180 stupňů.

David S. Goyer, tvůrce tak trochu stojící ve stínu Christophera Nolana, rozjíždí v úvodu napínavou a skvěle strukturovanou mozaiku. Od ní si televizní gigant ABC neslibuje nic menšího, než že nahradí po šesté sezóně končící Ztracené. Z nich Goyer na palubu přetáhl Dominica Monaghana a Sonyu Walger. Pro hlavní postavy se mu také podařilo zajistit i zvučnější hollywoodská jména.

Mladší z bratrů Fiennesových, Joseph, hraje agenta FBI Marka Benforda. Ten ve svém „záblesku“ viděl, že opět pije. Přesto se mu nejspíš v řešení tajemné Události daří. Do jeho kanceláře totiž začínají klouzat laserové paprsky ze zaměřovačů tříčlenného maskovaného komanda. Jeden z nich má na ruce podivné tetování v podobě tří hvězd. Jeho kolega, Demetri Noh, jehož si střihnul John Cho, má zcela opačný problém. Žádný záblesk nezaznamenal. Může to znamenat, že je za šest měsíců již po smrti?

První návštěva tradičně vrší záhady stojící na lákavé premise. O hrdiny se díky mnohdy temné budoucnosti začíná divák okamžitě strachovat. Ne nadarmo se úvodní epizoda jmenuje „No more good days“. Stejně jako v pilotu Ztracených, i zde se ultimátní otvírač čelisti, jenž definitivně rozhodne o tom, zdali se budete obtěžovat s dalšímu díly, odehraje v samotném závěru. A je to sakra mrazivé.

Může člověk změnit svůj osud?

Galerie

Komentáře

 1. Persefona 2009-10-29 09:40

  Pilotní díl je opravdu slibný. Zráva pro ty, které zaujal a mají radši sledování seriálů v TV. Stanice AXN začíná vysílat tento seriál 16. listopadu 2009.

 2. Caparso 2009-10-29 13:42

  Persefona: Díky za informaci .-)

  Od listopadu také začne Prima COOL vysílat fenomenální sitcom, How I Met Your Mother. Prima si prý tentokrát dala na dabingu záležet. Doufejme tedy, že to nebude podobná hrůza, jako v případě The Big Bang Theory.

  Suit up!

 3. Persefona 2009-10-29 17:23

  To Caparso: Na AXN by to neměli kazit dabingem, většinu seriálů, ktere se v Česku ještě nevysílali dávají jen s českými titulky.

 4. Caparso 2009-10-29 17:52

  Tak to je dobře. Český dabing už totiž dávno není, co býval…

  To mi připomíná, že musím stáhnout pátou epizodu FF :-)

  Z novinek mě také celkem zaujala nová Hvězdná brána (Stargate: Universe). Na článek si ale netroufám, protože původní banda kolem O’Neilla mi tolik blízká nebyla.

Vložení komentáře