Tokyo Magnitude 8.0

Jakub Lhota – 2009-10-08

TM8 Yuuki

Original Run 10. července 2009 - 18. září 2009
Formát 11 TV
Režie Masaki Tachibana
Japonský název 東京マグニチュード8.0
Studio BONES

Chlapci z Bones jsou opět ve špičkové formě. Jejich dominantní pozice na poli shounen fantasy titulů, je v současnosti neotřesitelná. Je až neuvěřitelné, že toto studio jen pár let od fenomenálního úspěchu Ocelového alchymisty, zvládá tuto legendu působivě restartovat a zároveň přicházet s vlastními, originálními sériemi. Po Darker than Black a Xam’d: Lost Memories, tu máme historicky první kroky do nezmapovaného území.

Osmistupňové zemětřesení v Tokiu je totiž už na první pohled radikálním odklonem od fikce. Pro Mirai a jejího bratra Yuukiho se tato statisticky pravděpodobná situace stane až příliš naléhavou realitou. V momentě, kdy rodinnými problémy frustrovaná Mirai odešle smsku, v níž si přeje zkázu celého světa, začíná nejistá pouť náhle děsivě cizím městem.

Nečekejte však bombastické exploze, výlevy patriotismu a přehnané hrdinství a la Hollywood. V první půlce jde spíše o nervózní exkurz do života obyčejných lidí, kteří se vyrovnávají s ničivými následky, popřípadě ztrátou blízkých. Sem tam se objeví následné otřesy, to aby mohla zasáhnout samaritánka Mari, která sourozencům slíbila, že je dovede domů.

Prezentování stoprocentně uvěřitelného průběhu masivní katastrofy tvůrcům samozřejmě zcela nevyšlo. Jenže o animovaný dokument naštěstí nikdo nestál. Jediná oblast, kde se mohlo trochu více přitlačit na pilu, je lidský hyenismus. Nevěřím, že by se na opuštěné, luxusní bytečky v drahých čtvrtí nesesypala hejna rabujících tlup. Po „robotnickém kiksu“ sedmé epizody se ale konečně začne projevovat scénáristická genialita a také bezprecedentní syrovost.

Kombinace střízlivého přístupu k destrukci, jejíž vizualizace zde zachraňuje rozpaky nad nekonzistentní klíčovou animací, a opravdu jímavého osobního dramatu, funguje fantasticky. V rámci japonské animace Tokyo Magnitude 8.0 markantně vyčnívá nad soudobou, žánrovými konvencemi svázanou produkcí. Kdyby se jednalo o hraný blockbuster, tak by to jistě byla Oscarová senzace, provázená ovacemi kritiků i obecenstva. Vysílací slot noitaminA tak nadále zůstává zárukou velmi vysoké kvality.

Hodnocení: 9/10

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře