Strait Jacket

Jakub Lhota – 2008-10-02

Original Run 26. listopadu 2007 - 30. dubna 2008
Formát 3 OVA
Režie Shinji Ushiro
Japonský název ストレイト・ジャケット
Studio feel.

Japonci produkují málo kvalitního steampunku. K samotnému jádru tohoto fantasy subžánru se proto dostal málokdo. Designérům většinou stačí nahodit fasádu industriální revoluce na steroidech a přihodit do toho nějaká ta monstra a okultismus. Pózování na molu postaveném z povrchních znalostí evropských reálií může být v Japonsku cool. Pro nás je to ale při špatném uchopení nuda z umaštěných stránek učebnic dějepisu.

V tomto ohledu Strait Jacket z davu nijak nevyčnívá. Okamžitě vám bude jasné, že přítomnost magie v paralelní realitě konce 19. století je metaforou potenciálně nebezpečných, či zneužitelných vědeckých výdobytků. Autoři se naštěstí nesnaží o komplexní příběh, jenž by stejně byl kvůli krátké stopáži odsouzen k nezdaru. Místo toho milovníkům krváků servírují porci čerstvého masa, vyhřezlá střeva a solidně podaný konflikt dvou tragických postav.

Pokud v našem světě caparti nejvíc touží po kariéře policisty, či astronauta, zde by rozhodně s přehledem vedl taktický čaroděj. Jedná se o speciální jednotky vybavené magickým brněním a obřím dělem pro efektní odklízení působivě navrženého šmejdu z jiné dimenze. Akční složka je sice za podpory pěkných speciálních efektů dostatečně explozivní, jenže jak démoni tak i čarodějové jsou spíše kráčejícími tanky, takže o rychlém baletu smrti nemůže být ani řeč.

Incidentů s démony přibývá. Vina je kladena na bedra ultralevičáckých ottomanských teroristů. Práce je tedy více než dost, i pro nelicencovaného bijce jakým je hříchy stíhaný Rayott Steinberg. Isaacu Hammondovi z elitního uskupení Black Dogs logicky leží Rayottova hazardní nátura v žaludku. Isaac se zuby nehty drží svého morálního kodexu. Avšak v jednom okamžiku se mu vše hroutí a nezbývá nic než pomsta.

Z průměru táhne tento třídílný kousek brutální násilí, vývoj hlavních protagonistů a jejich finální konfrontace. Atmosférické flashbacky pak dodávají šmrnc jinak nevýrazné vizualizaci a tvoří decentní základ rutinnímu ději.

Hodnocení: 6/10

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře