Redline

Jakub Lhota – 2011-08-18

Premiéra 14. srpna 2009
Formát Film
Režie Takeshi Koike
Japonský název REDLINE
Studio Madhouse

Málokdy se stane, že jste si skálopevně jistí, že před sebou máte opravdový milník. Kultovní statut získává i vysoké umění celkem pomalu. Jenže Redline se profiloval jako „instantní klasika“ už v době uvedení na filmových festivalech před dvěma lety. Recenze, které se okamžitě vyrojily, byly tuhou zkouškou trpělivosti. Význam celovečerního debutu Takeshi Koikeho byl přirovnáván k takovým majstrštykům jako je Akira. Mluvilo se o tom, že když při sledování polevíte v pozornosti, přicházíte o gigabyty vizuálních dat. Rozmanitost ras, dopravních prostředků a pedantský důraz na každičký detail ohromujícího sci-fi světa by prý vydaly na tučnou encyklopedii, podobně jako je tomu u Hvězdných válek. Avšak dva roky čekání fanouškovu víru nahlodají. Výsledek mohl přeci jen zklamat. To se ale naštěstí nestalo. Hype nelhal. Všechno TO tam totiž je!

Sonoshee McLaren

Motorem Redlinu je příběh travoltovského „Džejpího“. Jeho snem je závodit a být nejrychlejší. No a taky sbalit dívku/závodnici svých snů, Sonoshee. Ve hře jsou vavříny z nejprestižnějšího závodu v galaxii. A to je vlastně všechno… Jenže tak snadné to nakonec nebude. Do hry zasáhne mafie, na startovním roštu se sejde plejáda všemožně ulítlých a všechno možné parodujících figurek, no a samotný finální závod bude probíhat načerno. Na planetě obývané fašounskými, válkou posedlými magory.

Ne, nemějte obavy. Zápletky je tam tak akorát. Víc by toho divák nepobral. Scénář do nás navíc láduje nutnou expozici vynalézavými metodami a umně pracuje se sportovními klišé. JP a Sonoshee jsou definováni několika minutami flashbacků a to zcela stačí. Šílení závodníci, jež jim po startu půjdou po krku jsou zas náplní geniálních představovaček. Tyto krátké humorné šoty parodují status sportovních celebrit, uštědřují políček anime stereotypům a jsou skoro tak zábavné jako medailonky na začátku Tropické bouře.

Vše ostatní – tedy závody samotné – jsou esencí čiré, kulervoucí akce. Představte si to nejlepší ze Speed Racera, Rallye Smrti, Wacky Races (!) a Hvězdných válek umocněné na n-tou. Ultimátní futuristická Le Mans se zbraněmi položená ne na Circuit de la Sarthe, ale do cesty celoplanetární válce! To vše v rámci animace, která dává nový význam slovu rychlost (a zcela určitě i slovu cool).

Těch sto tisíc ručně rozhýbaných políček přetéká nitrem poháněným stylem, který nezapře výše zmíněné inspirační zdroje a mentorský vliv Yoshiaki Kawajiriho. I přesto je však evidentní, že výsledek Koikeho snahy je něco naprosto výjimečného. Je to testament neuvěřitelných možností specifického média. Žádné jiné by totiž nabušenost Redlinu neutáhlo.

Hodnocení: 10/10

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře