Naruto 1

Jakub Lhota – 2011-08-04

Naruto: obálka

Autor Masaši Kišimoto
Kresba Masaši Kišimoto
Vydavatel CREW
Formát brožovaná
EAN 9788074490477

Naruto je v rámci manga světa ekvivalentem Harryho Pottera. Podobnost netkví jen v zarputilosti početného fandomu, nýbrž i v samotné základní struktuře. Naruto je taktéž sirotek a nosí brýle (dioptrické tedy ne, ale…). Jizvu sice nemá, ale zato jeho břicho zdobí složitá pečeť, která v něm drží zabijáckého démona silněji než Vacu Bags od Horsta Fuchse. A stejně jako u Harryho, i zde platí, že Narutovo putování bude nabírat čím dál temnější odstíny.

Ani první kroky na cestě za vysněným titulem nejsilnějšího nindži z vesnice Konoha nebudou procházkou růžovým sadem. Naruto totiž není žádná superstar. Starší se ho bojí, neboť liščí démon v něm zapečetěný naplnil spoustu rakví. Jeho vrstevníci tento strach podvědomě vnímají a tak se ho raději straní. Jenže Naruto po pozornosti a uznání prahne jako po ničem jiném, tedy snad s výjimkou rámenu. Proto celkem často a rád tropí hlouposti.

Bláznivou osobnost ústředního rapla ředí odměřenost a přirozený talent, kterým disponuje Sasuke, mstitel ze zdecimovaného klanu Učiha. A dívčí půvaby Sakury, která je do Sasukeho zamilovaná. Dohromady mají tvořit „vyvážený“ tým a projít náročným polním testem, jenž pro ně nachystal Kakaši Hatake. Nebojte se mírné dávky středoškolsky zapálených lýtek. Autor dokáže vždy řádně přitvrdit. A nejde jen o cákance krve. Svět Naruta je krutý, takže každá druhá postava zde přišla o člena rodiny nebo je postižena nějakým zákeřným komplexem, kterého se bude s pomocí přátel a týmové práce zbavovat (respektive komplex se může teprve objevit, aby mohl být později úspěšně vymýtán). Tím chci naznačit, že psychika tří ústředních mušketýrů zaznamená obrovskou proměnu.

První sešit naplno ukazuje Kišimotův styl. Ten vyvěrá z archetypů a pravidel, kterými žánr šónen ohraničil Akira Torijama. Vážný příběh outsidera, jenž se rozhodl bojovat s nepřízní osudu a překonat sám sebe, rozmělňují komediální pasáže stojící především na Narutových lechtivých technikách a anální sondě mistra Kakašiho. To vše obepíná nindžovská estetika říznutá japonskou a čínskou mytologií.

Možná i proto se častěji bojuje spíše pomocí různých magických technik, než čistě bojovými uměními. Souboje jsou díky tomu pestré a značně taktické. Jejich logika je však často děravá jako brány ve famfrpálu. Ani by tolik nevadilo, že si nindžové při úhybném manévru komicky prohazují svojí pozici s kusem dřeva (nebylo by snazší použít kouřový granát?). Problém nastává až v momentě, kdy jednoho bojovníka skolí úder pěstí, kdežto ten druhý dýchá i poté, co se z něj stal dikobraz, který má místo bodlin šurikeny.

Když už na akci dojde, tak vězte, že je velice dynamická, ale stále přehledná. Autor si taktéž libuje v detailech jako je protáčení vrhacích nožů při tasení. Kresba mě obecně velmi mile překvapila. Většina panelů sice obstojí jen díky geniálnímu designu postav, ale občas se dočkáme i nádherných výhledů na vesnici Konoha.

Technická stránka českého vydání je na slušné úrovni. Kompaktní sešit zdobí krásná obálka. Zvolené fonty jsou dobře čitelné. Co se však v žádném případě nepovedlo, je ořez. Často chybí kousíčky panelů, obzvláště nepříjemně se tento problém projevuje u textových bublin. Drobnou výtku bych měl i k jinak výbornému překladu. Ten je místy poznamenán snahou o příliš hovorovou stylizaci. Možná jsem moc útlocitný, ale zvolání „To je teda průser!“ mi do celku nesedělo. Stejně tak ve scéně, kdy Naruto spěchá na záchod by místo sračky stačil průjem.

I přes tyto nedostatky je české vydání Naruta událostí, již by si žádný komiksový fanoušek neměl nechat ujít.

Hodnocení: 8/10

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře