Kenpū Denki Berserk

Jakub Lhota – 2006-07-10

Original run 7. října 1997 – 31. března 1998
Formát 25 TV
Režie Takahashi Naohito
Původní práce Miura Kentaro
Studio Oriental Light and Magic

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Vynikající temné fantasy anime, adaptace manga série ‚Berserk‘, kterou stvořil Kentaro Miura. Svůj svět se rozhodl alespoň částečně ukotvit v realitě, takže očekávejte hutný středověký nádech se závanem dvorské epiky a rytířskosti. Pod nánosem lítých bitev tu na vás čekají skvěle vykreslené charaktery, které posouvají příběh do výšin kvalitativní Nirvány.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Celá řada významných anime sérií dosáhla kultovního statutu a Berserk mezi tato výjimečná díla i přes své chyby patří. Berserk je zasazen do válkami zmítaného světa. Inspirace středověkou Evropou se nezapře. Největší mocnosti Midland a Tudor bojují ve stoleté válce. My sledujeme osud mladíka jménem Gatts, který je šikovným žoldnéřem. Mávat mečem se učil dřív než chodit a humorný je fakt, že jeho meč roste s ním (jak se Gatts postupně mění v horu svalů, ne nepodobnou kalifornskému guvernérovi za mlada, tak se jeho meč stále ková nanovo a je větší a větší). Po jedné bitvě, kterou rozhodne právě Gatts tím, že zabije legendárního nepřátelského vojáka, se náš hrdina setkává s „Jestřábí bandou – Taka no Dan“. Jedná se o kondotiérskou skupinu pod vedením záhadného hezounka Griffitha. Jestřábi se na Gattse vrhnou posíleni vidinou snadného zisku, ale poté co jich Gatts pár usměrní svým mečem, tak se radši stahují. Gatts je poté konfrontován se samotným Griffithem, kterého svým vystupováním velmi zaujal. Griffithovi se nakonec podaří Gattse porazit a vážně zranit, takže musí u Jestřábů zůstat a z ran se zotavit.

Hlavní hrdina seriálu Kenpū Denki Berserk

O co jde Griffithovi? V Midlanském království získává jeho vojenská družina stále silnější postavení, neboť je to jedinný oddíl, který proti Tudorskému císařství neprohrál. Za tento fakt vděčí Griffith hlavně svému strategickému talentu a svým dvěma zástupcům (Gatts a válečnice Caska). Samotný Griffith touží v zemi dosáhnout co nejvyššího postavení (nejdřív rytířský titul, pak šlechtický no a nakonec třeba koruna, kdo ví?). Berserk není žádné fantasy klišé (meč a magie se nekoná). Bitev je tu celkem dost, ale vše se drží v přijatelné blízkosti od reality. Setkáváme se tu s dvorskými intrikami (aristokracie mezi své řady jen tak nějakého burana nepustí) a úkladnými vraždami.

Každá lepší anime série se dosti koncentruje na psychologické vykreslení postav a Berserk není žádná výjimka. Hrdinové (hlavně Gatts, Griffith a Caska) se v průběhu série vyvíjejí či vzpamatovávají z traumat minulosti. Co se filozofických poselství týče, často se tu mluví o osudu člověka, který ‚v tomto světě‘ nemá nad svým konáním pražádnou moc. Silní jedinci se to však snaží i za cenu krutých obětí změnit.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Co se týče chyb, o kterých jsem se zmínil na začátku: nyní už zastarale působící animace a naprosto odfláknutý konec (jak by také ne, když anime pokrývá jen 13 z 30 dílů mangy).

Pokud máte rádi temnou atmosféru brutálního středověku, holdujete dobrým příběhům a sympatickým charakterům, můžu Vám Berserk s klidným srdcem doporučit.

Hodnocení: 8/10

Komentáře

 1. Caparso 2006-07-11 16:41

  Naprosto famózní zpracování! :-)

 2. Drow 2006-08-01 18:28

  souhlasim, recenze, jak ma byt;)

  Berserka taky vsem vrele doporucuji (hlavne lidem co maji radi fantasy)

  konec je opravdu trochu vic “zkraceny”, ale ma to velice zajimavy efekt (cely vikend pote jsem byl v depresi;) -> nebylo to zrovna prijemne, ale berserk si me takto naveky ziskal…)

  navic me to prinutilo zacit cist mangu, kterou vsem taky doporucuji…

  a co se vizualni stranky tyka, tak je pravda ze animace je slaba, ale dodava to docela zajimavou atmosferu stareho stredoveku

  -ja bych dal ze sveho zaujateho pohledu Berserkovi 10/10 – kdo rika ze dokonale dilo musi byt po vsech ohledech dokonale _, ziskalo si me takove, jake je…

  a pro ty co se ne Berserka teprve chystaji: nebojte, demoni prijdou ^_-

 3. Caparso 2006-08-02 00:31

  Naprosto souhlasím, že dokonalé dílo po všech ohledech dokonalé být nemusí.

  Ale ani své nejoblíbenější sérii (Fullmetal Alchemist) bych asi 10/10 nedal…

  Jestli víš kde sehnat mangu tak sem hoď link, rád bych se dozvěděl jak to celé dopadne:-)

 4. Drow 2006-08-02 18:40

  No, to asi nezjistíš, protože manga porad vychází. ☺

  Ale začátek (27 volumů) se dá stáhnout.

 5. Caparso 2006-08-02 18:56

  Ja vím, že ještě vychází, ale slyšel jsem, že Kentaro Miura to hodlá zapíchnout na 33 dílech.

  Za ten link moc děkuju .-)

 6. Shouhei 2009-11-11 19:54

  Kouknou a dočíst v manze zbytek asi tak.

  Poslední díl byl pro mě šok kdo by si pomyslel že je to taková řežba. Ta poslední scéna bylo opravdu moc.

 7. Hany 2011-11-16 11:07

  jedním slovem VYNIKAJÍCÍ!!! … při každym dílu sem se chvěl štěstim že sem vůbec na takový anime narazil :) 10/10

Vložení komentáře