Honey & Clover 1 a 2

Lukáš Tomšů – 2006-10-15

Honey & Clover 1

Original run 15. duben 2005 - 27. září 2005
Formát 24 TV + 2 DVD
Režie Kenichi Kasai
Původní název Hachimitsu to Clover
Studio Dentsu, Fuji TV, GENCO, Shueisha, J.C.STAFF, Aniplex

Honey and Clover - Yamada a Mayama

Anime Honey & Clover (H&C) vzniklo na základě populární mangy od Chika Umino. Příběh H&C se rozvíjí kolem několika hlavních postav – studentů umělecké univerzity, kteří spolu žijí v levné ubytovně. Události se rozběhnou, když jim jejich učitel představí svoji příbuznou Hagumi. Ač ve svých 18 letech vypadá sotva na středoškolačku, nastupuje na stejnou školu jako oni a brzy se s nimi spřátelí.

Honey & Clover je anime ze života, velmi dobře kombinuje prvky romantických vztahů, dramatu a komedie. Tyto tři složky jsou namíchány ve správném poměru a žádná z nich vám nepřijde „navíc“ – všeho je tak akorát.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

První věci, které si na H&C všimnete, je zajímavý OP. Jak po vizuální, tak i po hudební stránce prezentuje nepříliš obvyklý přístup, vždyť kolik jste viděli OP, které nebyly tvořeny kreslenou animací? Rozhodně stojí za to věnovat mu pozornost.

Honey and Clover - Morita

Příběh se rozvíjí velmi pozvolně, kompaktní děj plný zvratů a nečekaných odhalení zde nenajdete, vše běží jako ve skutečném životě. Události přicházejí a odcházejí přirozeně, žádné násilné zásahy s cílem zvýšit dramatičnost se tu nevyskytují. Důraz je kladen na postavy a zejména vztahy mezi nimi.

Hlavní postavu byste hledali obtížně, všechny dostávají zhruba stejný prostor. Ať už je to naivní Takemoto, nováček na univerzitě, který neví co vlastně od života čeká, nebo Mayama, student posledního ročníku beznadějně zamilovaný do ovdovělé ženy, či Yamada, jež je stejně zoufale zamilovaná právě do Mayamy, nikdo z nich nezaujímá výjimečné postavení. Zranitelná Hagumi se stane středem pozornosti Takemota a talentovaného, ztřeštěného a hamižného Mority hned poté, co je jim poprvé představena.

S postupujícím časem sledujeme, jak se jednotliví hrdinové vypořádávají se svými city, nejistotami a posedlostmi. O dramaticko-romantické chvilky není nouze, naštěstí jsou skvěle vyváženy komickými situacemi, jejichž hlavním aktérem je zejména Morita. O něm se toho v první sérii bohužel nedozvíme tolik, kolik bychom chtěli.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Animace je perfektně zvládnuta a má svůj osobitý styl – jestliže po zhlédnutí H&C uvidíte nějaký obrázek z tohoto anime, okamžitě ho poznáte. Jsou použity měkké pastelové barvy a výborně jsou ztvárněny především tváře a oči hlavních protagonistů. Na 24-dílném H&C pracovalo celkem 20(!) animačních studií včetně velikánů jako jsou GAINAX a Bee Train. Zabránilo se tak postupnému úpadku v kvalitě, který postihl mnoho jiných titulů a proklamace „důraz na detaily“ nezůstala jen prázdnou frází.

Haney and Clover - Hagumi

Hudební stránka je příjemná, kytara a klavír jemně podkreslují náladu. Zajímavostí je také to, že v každé epizodě zazní jiná píseň, což mile překvapí.

Za hlavní přednost H&C považuji civilnost, která čiší z každé postavy, z každého příběhu – obyčejné a přesto pozoruhodné. Hrdinové se musí poprat se životem, přijmout jeho příjemné i nepříjemné stránky a smířit se s tím, že většinou nic není na 100% podle jejich představ. Nešťastné lásky, neúspěchy ve škole či v práci – vše je prezentováno s klidným nadhledem. Někdy to prostě nevyjde a nedá se s tím nic dělat. Na postavách vám sice záleží, ale po zhlédnutí H&C nebudete týden chodit v depresi a říkat si: „jak TO jen mohl udělat…“ Naopak, zůstane ve vás příjemná melancholická nálada.

Honey and Clover je anime, které můžu s klidným srdcem doporučit téměř každému. Rozmanité spektrum postav umožňuje skoro komukoliv najít si tu svoji oblíbenou, vážnější chvilky jsou doplněny dobrým humorem, výborná animace. Jediným nedostatkem, který byl H&C vytýkán, je poměrně otevřený konec, to ovšem nedávno skvěle napravilo H&C 2.

Honey & Clover 2

Original run 30. červen 2006 - 15. září 2006
Formát 12 TV
Režie Tatsuyuki Nagai
Původní název Hachimitsu to Clover 2
Studio Asmik Ace Entertainment, Dentsu, Fuji TV, GENCO, Shueisha, Sony Music Entertainment, J.C.STAFF

H&C 2 přímo navazuje na události první série, při jeho sledování ani nebudete mít pocit, že jde o druhou řadu. Pokračuje v trendu nastaveném sérií původní, takže o úroveň animace ani jiných technických parametrů tedy nemusíte mít obavy.

Honey and Clover

Patrný je mírný odklon od rovnováhy komedie X drama ve prospěch druhého jmenovaného. Není to ovšem vůbec na škodu, s blížícím se rozuzlením všech vztahů příběh nabírá na tempu a dramatičnosti. Přestože humorných momentů není tolik jako v H&C 1 i tady se najdou chvilky, kdy se budete upřímně smát.

Stejně jako celé H&C je i jeho zakončení přirozené, rozhodnutí, ke kterým vše nevyhnutelně směřovalo, budou učiněna. Nebojte se žádných nelogických pohnutek, ani vynucených happyendů. Ač ne všichni dosáhnou svých vysněných cílů, nemáte stejně jako hrdinové H&C pocit zklamání – život jde dál a objevují se nové výzvy, kterým je třeba se postavit.

I u 2. série najdete perfektní OP – povedená písnička Fugainaiya a nádherná 3D animace, jedno z mála OP, které jsem po jednom či dvou zhlédnutích nepřeskakoval.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

H&C 2 dobře doplnil a uzavřel osudy svých hrdinů a důstojně tak ukončil vynikající anime, které byste si neměli nechat ujít. V žánru příběhů ze života bude jen těžko hledat vážnější konkurenci.

Hodnocení: 9/10

Komentáře

 1. dooku 2006-10-16 21:21

  vypadá to zajímavě – zvlášť ta animace se mi líbí.
  Nedávno jsem konečně viděl Ghost in the Shell, ale v angličtině a díky mé pouze částečné znalosti angličtiny a naprosto mizerných (i sám jsem rozuměl víc) titulků stáhnutých z jakési české stránky jsem z toho rozuměl jenom asi 50% :( nevíte kde sehnat nějaké dobré české (nebo anglické, psaná forma aj mi nedělá problémy) titulky pls???

 2. Caparso 2006-10-16 21:38

  Souhlasím, Hachimitsu to Clover mě také láká zajímavou škálou barev a animací, ale kvůli limitu to tento měsíc už nestáhnu.

  2 dooku:
  já viděl původní GiTS taky jen s anglickým dubbingem, který je nic moc a navíc není mnohdy věrný originálu.

  http://anime-legion.elandal.org:8001/
  Tady najdeš remasterovanou edici GiTS, v japonštině se snad kvalitními anglickými titulky.

 3. Drow 2006-10-17 11:25

  H&C me celkem laka (receze tomu napomohla jeste vic;) – ale absence ceskych titulku je u me celkem zasadni -> udajne se do prekladu nekdo pustil, ale venku je jen jeden dil… – v budoucnu se na to ale urcite podivam;)

  2dooku: kvalitni cz titulky na GITS najdes tu: http://adamovy.cestiny.cz/titulky/

 4. morgar 2006-10-17 12:01

  2 dooku: Podivej se na manga.cz do sekce preklady a tam najdes kvalitni preklad filmu Ghost In The Shell pripadne i serialu a druheho filmu ( Ghost In The Shell Innocence )

 5. Caparso 2006-10-17 13:07

  Adam Rambousek je borec! Památný překlad Baldur’s Gate I, dvojku už jsem hrál v originále, ale prý se překlad taky povedl.

 6. dooku 2006-10-17 20:22

  díky mockrát lidi, mrknu se na toho adama :)

 7. Flanker 2006-10-18 18:15

  Dalsie anime ktore je v mojom watchliste uz dlhsiu dobu, ale stale akosi nieje casu to kuknut. =(

 8. morgar 2006-10-24 08:31

  4dooku: christof prekladal pouze 1st gig a 2nd gig a GITS 2: Innocence, tady mas odkaz na kvalitni ceske titulky k prvnimu filmu http://www.manga.cz/preklady/series.php?serie_id=18

  Osobne povazuji z celeho GITS universa za nejlepsi prvni film, hned nasleduji 1st Gig a 2nd Gig ( vcetne sestrihovych filmu Vysmaty muz a Jedenact jednotlivcu ) a az na “tretim” miste je GITS 2: Innocence, zatim jeste cekam na GITS Stand Alone Complex Solid State Society a potom se muj osobni zebricek GITS titulu mozna zmeni…

 9. Caparso 2006-10-24 20:12

  2Morgar: první film GitS byl výborný. Innocence jsem navzdory pěkné animaci nedokoukal, hrozně mě štvaly ty rádoby filozofické dialogy, které vedli Batou a Togusa. Takhle prostě rozhovor dvou zkušených poldů nevypadá…

  SAC 1 mě teď čeká, takže jsem zvědav. Jinak na Solid State Society slýchám jen chválu.

  Jinak abych tu nebyl úplně mimo mísu: na Honey & Clover koukám, a je to vynikající série, která je, jak Johanes správně poznamenal o životě a nesnaží se ho, zbytečně nepřirozeně dramatizovat. A navíc ten super soundtrack!

 10. lilithka 2008-06-26 18:01

  Honey and Clover uz sem videla koukam na to na Animaxu a ete to neskoncilo tak jsem docela zvedavuckaaaa jak to skonci …. snad bude Yamada chodit s Takumim xDDD malinko pochybuji :)

 11. Mayuko Heike 2008-08-25 20:42

  Musím říct, že Honey je méééé nej anime. U toho se opravdu člověk nenudí! Moc kráásné anime!

 12. A 2008-09-06 17:47

  nevíte někdo jak je to nakonec s tím hranym filmem? jerstli někdy vůbec bude

 13. yukari 2008-10-06 14:28

  Nepoznáte niekto niečo podobné ako honey and clover? Honey and Clover som videla aj druhu seriu a je to fakt úžasné anime.

 14. NarutKa-Mel 2008-12-26 19:00

  prosim suuurne hladam toto super anime Honey and Clover na stiahnutie v cestine jak na animaxu.pomoze niekto?prosim napiste mi meil.dakujem

 15. Shinobu 2009-01-03 19:36

  Mohu se zeptat, jak se jmenuje příjmením Shinobu?

 16. fanatik-do-Naruto 2009-01-12 19:29

  Ahoj všem příznicům H&C chtěl bych se zeptat jestli někdo nevíte jak se jmenuje celým jménem profesor Shuu

 17. Ino 2009-06-07 22:07

  fanatik-do-Naruta -> Hanamoto. Shuu Hanamoto, stejně jako Hagu

 18. sandoftime 2010-04-15 16:36

  jedno z mála anime u kterého doporučuji český dabing, ten který je venku se opravdu povedl

Vložení komentáře