FMA: The Conqueror of Shamballa

Jakub Lhota – 2006-07-26

Původní název Hagane no Renkinjutsushi: Shanbara o Yuku Mono
Premiéra 23. července 2005 (Japonsko)
Formát Film
Režie Seiji Mizushima
Původní práce Hiromu Arakawa
Studio BONES

Recenze na dlouho očekávané filmové pokračování anime série Fullmetal Alchemist už pěknou dobu visela nad mou hlavou jako Damoklův meč připravený seknout. Konečně jsem se odhodlal pustit si film znova a vrhnul se na to. Pokud jste původní anime neviděli, pozor na spoilery, začínáme!

Znovushledání bratrů Elricových

A to přesně tam, kde anime série skončila. Aby Edward Elric zachránil svého mladšího bratra Alphonse a aby vůbec přežil strhující údalosti, musel projít branou, která pojí paralelní svět alchymie s tím naším. Dostal se tak do německého Mnichova, kde je konfrontován s tvrdou realitou období 20. let minulého století.

Po prohrané 1. světové válce je Německo na dně. Hospodářská krize drtí morálku už tak dosti zbídačeného národa. Lidé chodí po ulicích s taškami plnými marek, jen aby si kvůli vysoké inflaci mohli koupit chleba. Neměčtí patrioti hledají viníky uvnitř i vně vlastních řad. Začínájí se formovat rasistické a xenofobní nálady a kdesi ve stínu čeká Führer.

Ten chystá svůj listopadový puč, ve kterém hodlá svrhnout Výmarskou republiku a nastolit vládu své Národně socialistické strany (NSDAP). Úspěch mu slíbila i okultní Thulská společnost. Tu vede profesor Haushoffer a major Eckhartová. Thule je bájný severský ostrov, na kterém podle legendy, žili Bohové a Obři. Pravdou je, že tato společnost i prof. Haushoffer skutečně existovali (jenže náladový Hitler v pozdějších letech na okultismus moc nedal).

Thulské společnosti naneštěstí na krátko poskytl své vědomosti i Hohenheim Elric, Edův otec. Z toho důvodu se prof. Haushoffer a madam Eckhartová snaží za pomocí techniky a pokoutní magie dostat do Shambally (paralelní svět alchymie, v orientálních legendách se Shamballa dá srovnat s bájnou Atlantidou), ve které vidí utopický svět míru a klidu a kde hodlají najít zbraň pro zajištění vítězství německé rasy v nové válce.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Historické a mytické reálie uvádím z prostého důvodu. Japonci totiž vše skvěle nastudovali a prezentují tak zcela uvěřitelnou sondu do příčin „německého splínu“. Atmosférická kresba s vypiplanou architekturou tento nádech dějin ještě umocňuje. Jako příklad bych chtěl uvést samotného Führera. Toho sice uvidíte jen ve dvou krátkých záběrech, ale, co je udivující, tvůrcům se dokonale podařilo zachytit jeho hypnotické kouzlo, kterým manipuloval davy. Zkrátka… tleskám pánové!

Když už jsme se trochu podívali na zoubek vizuální stránce, nesmíme opomenout ani audio. Hudba a zvukové efekty jsou na vysoké úrovni. Máme tu kvalitní opening a ending témata od kapely L'Arc~en~Ciel (zvláště OP Link je dost dobrý). O soundtrack jako takový se postaral Oshima Michiru.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Celý film pak nese podobně jako anime série velké poselství. Věda je snadno zneužitelná. Dokud nám pomáhá tak je dobrá, jakmile se však obrátí proti lidem je zle. Dále samozřejmě varování proti rasismu: „Všichni jsme stejní lidé. Žijeme, smějeme se, pláčeme, umíráme.“

Zatím jsem tu pěl jen samou chválu. Tu si toto dílo samozřejmě zaslouží. Jenže je tu i pár nedostatků. Příběh má sice překrásné kulisy a nabízí mnoho zajímavých momentů pro všímavé fanoušky původní série (například chvilka kdy Roy Mustang použil k rozdělání ohně sirky mě málem rozbrečela), jenže do kvalit původního anime mu přeci něco chybí. Pokud jste se těšili na nějaký pořádný konec, netěšte se. Vypadá to, že by klidně mohlo následovat další pokračování. Ale což, když dosáhne alespoň stejné kvality jako Dobyvatel Shambally, tak proč ne. Co říkáte?

Hodnocení: 7/10

Komentáře

 1. prcek92 2006-07-30 11:04

  Chudák Winry sama doma ^^’

 2. Caparso 2006-07-30 12:18

  Njn, Winry si zas Eda moc neužila. Aspoň, že mu dala novou auto-mail sadu :-)

 3. XTrinitkaX 2006-08-24 21:36

  Tenhle film je vskutku skvělý, zážitek mi kalily jen divné anglické titulky, kde byla zkomolena jména některých postav (např. z Winry udělali Wendy, blecht). Jinak je to opravdu úctyhodné dílo, připadá mi, že je v něm mnohem hlubší myšlenka, než by se mohlo na první pohled zdát. Prostě musím zatleskat:)

 4. Caparso 2006-08-24 22:21

  Taky jsem byl nucen stáhnout si titulky a dost mě zklamaly. Kromě zkomolenin jmen postav tam bylo i dost přeblebtů a gramatických chyb.

  Jinak s tou myšlenkovou hloubkou nelze než souhlasit.

 5. Akiko 2007-02-08 21:13

  ja to videla dabovane….v anglictine….tam se na tech jmenech taky docela vyradili, ale film jinak uplne uzasny ….:)

 6. Káťa 2007-11-05 14:42

  Já jsem kdesi četla, že prí existuje i OVA série ale nevím co je na tom prvdy a krom toho četla jsem to už dávno.

 7. Myra 2007-11-10 17:14

  Film jsem viděla dávno dávno, a když jsem se na něj teď znova podívala, chytla mě šílená nostalgie… Přece jenom FMA pořád patří k mojem nej anime :) Neměla bych VŮBEC nic proti, kdyby pustili do éteru další film XDD

  Btw, to Káťa – OVA série fakt existuje! Čtyři (nebo pět? XD) OVAček v rozsahu asi 5-13 minut… Je to děsná prča, já se u toho lámala smíchy :D

  Určitě je najdeš na veoh.com!

 8. Mari 2008-02-22 16:40

  Prosim vas kde bych to mohla shlédnout tak trochu pátrám, ale nemuzu nejit. pls poradte:(.

 9. Vecchio 2008-02-23 11:18

  Mari: Film si můžeš stáhnout přes torrent ze stránek KickAssAnime.

 10. SasukeBill 2008-04-07 14:33

  Já to tak miluju..!! Je to úžasnej film i úžasná anime..!! Je to moc krásný..:-)

 11. Viush 2008-04-07 16:36

  Tak jsem se konečně dočkala filmu. Jsem moc ráda, že ho na Animaxu nadabovali. Abych však pravdu řekla některé okamžiky mě vážně rozbrečely. Hlavně to jak Wratha Gluttony rozkousl vejpůl. :´´o(

  Jinak je to vážně skvělý film, který zasluhuje pokračování.

 12. Gabča 2008-04-08 18:34

  Na ten film jsem se dívala jen jednou, ale nemohla jsem od něj odtrhnout oči. Některé scény mne rozplakaly a ujiných jsem se popadala za břicho. Nejlepší bylo, jak Ed vyprávěl Alfonzovi Heidrichovi z druhé strany brány ten příběh na začátku filmu, kdy byl na druhé straně brány s Alem (se svým bratrem) u profesora Huskysona a jak ho porazili, tak na tom konci, jak Ed řekne Alovi o tom, že to tam alchimií zboural a Al mu řekl, proč nejdřív něco udělá a pak přemýšlí. Potom pluli v tom člunu a Ed pořád opakoval a přitom vyhazoval vodu ze člunu rukama „POTOPÍ SE, POTOPÍ SE!“ a Al se bál, že jeho znak se smaže. Ed zakřičel na Ala: „Dej mi hlavu!“ a v mžiku mu ji sám vzal a odhazoval s ní vodu. To byla scéna, při které jsem se popadala za břicho. A potom ta scéna na konci, jak Al vylezl z toho brnění a pak přišel k Edovi a řekl ,,Když budeme spolu, tak je jedno, kde budeme.“ Tak ta scéna mne vskutku rozbrečela.

  Fullmetal Alchemist ať film nebo seriál je nejpší anime, co jsem kdy viděla. Doporučuji, abyste se na to podívali.

 13. Káťa 2008-04-09 14:17

  Jak TV série tak i film se mi moc líbily. Ke konci TV série jsem si i trochu pobrečela. Ten konec se mi moc nelíbil. Konec filmu je už lepší, i když bych byla radši, kdyby to skončilo trochu jinak. No, alespoň jsou Ed a Al zasa spolu a snad napořád.

 14. Káťa 2008-04-09 14:19

  Ke konci filmu jsem taky trochu brečela.

 15. Mira 2008-10-04 23:21

  nádhernej film!! btw, nevíte někdo, jak se jmenuje OP a ED???

 16. Pretear8 2009-01-26 21:30

  Dávám mu 10 bodů z 10! Je to můj neoblíbenější anime film (společně s Cestou do Fantazie >_<).
  Na konci anime série jsem skoro ani nedýchala a konec mě absolutně vzal. Byla jsem strašně smutná, když jsem se dozvěděla, že Edward zůstal v našem světě. A pak jsem uviděla film. Nemohla jsem se ho dočkat, protože jsem doufala, že se ten konec alespoň trochu zvrátí. Strašně moc se mi líbil, moc jsem se nasmála, hlavně na začátku, ale když zastřelili Alphonse, brečela jsem jak divá. Jinak s koncem jsem spokojená…a vůbec bych se nedivila když by tím dlouho slibovaným pokračováním navázali. To by bylo fakt supr, nemůžu se dočkat až ho uvidím….
  Mezitím jsem trochu pátrala na Youtube a narazila jsem na FMA OVA 2.
  Je v něm Edward v roce 2005 (když měl film premiéru) ve svých 100 letech!!! A v našem světě. Takže to asi znamená, že se už s Winry nikdy neviděl a domů se už taky nevrátil….ale pořád je tu moc a moc otázek, snad nám je zodpoví pokračování anime série, protože já jsem už fakt zmatená. Taky by mě zajímalo co se stalo s Alphonsem….

  No nic. Filmu dávám maximum hvězdiček, nic mu nechybí! Ale pokud vás jeho shlédnutí teprv čeká, doporučuji vyhnout se amatérskám českým titulkům a dabingu….

  K.M.V. (SVF-FH*)

  *super velká fanynka filmu Hagaren

 17. Gabča 2009-08-18 18:14

  Opening i ending jsem našla tak že jsem na této stránce http://mp3.2bit.cz/search/slayers/1/mp3 napsala do políčka hledej fma shambala a hned se mi tam ukázali obě dvě písničky,pak stačí kliknout na stáhnout potom klikněte na stáhnout MP3 soubor pravým tlačítkem,potom vyberte uložit cíl jako…. a vyberte si kam chcete mp3 uložit.

 18. Nicolca 2009-09-21 17:00

  Úplně úžasný film! Teda jen ten konec mě trochu naštval…no, ale alespoň, že jsou kluci spolu, jak už tu bylo řečeno.

 19. Darkrein 2010-06-29 16:34

  Jj je to best serial i film ale chtel bych se zase kouknou na cely serial nevite kde se kouknout na ty dily zadarmo a hlavne ne z Megavideo tam mi leze na nervy jak to odsekne v pulce a ze musim hodinu cekat ale dik za odpoved. :)

 20. Ayame 2010-10-24 13:05

  FMA je nej anime! ♥♥♥

 21. BB20 2011-08-12 11:46

  Já jsem teď zkoukla film a šíleně se mi líbil.

  Když Al transmutoval kousek své duše do toho brnění a s Edem se setkali v našem světě, chtělo se mi brečet štěstím, že se zase setkali. A když se Al schoval do brnění, chtělo se mi zase brečet štěstím. A jakmile Gluttony zabil Wratha, chtělo se mi zase brečet, ale ne štěstím, smutkem. A když Envy rozkousl Hohenheima, chtělo se mi brečet smutkem. Ale problém je, že jsem to nedokázala, nedokážu brečet u filmů.

  A všem, kteří to ještě neviděli, říkám:“Okamžitě sednout, stáhnout a podívat se, protože je to opravdu úžasné!”

  A zas jsem se rozepsala.

Vložení komentáře