Brave Story

Jakub Lhota – 2007-06-13

Brave Story Poster

Premiéra 8. července 2006
Formát Film (112 minut)
Režie Koichi Chigira
Původní název ブレイブ・ストーリー
Studio GONZO

Hrdina tisíce tváří. Každá je jiná, a přitom jsou všechny naprosto totožné. Cesta od strachu a tmy směrem ke kuráži a světlu – k hrdinství. Všem lidem je vlastní naděje, a proto se podobné příběhy často odrážejí v rozličných variantách v různých národních mytologiích. Joseph Campbell propagoval myšlenku, že všechny mýty, jež odolaly zubu času, sdílejí stejnou základní strukturu. Jedná se o tzv. monomýtus.

Struktura monomýtu

  1. Výzva k dobrodružství: hrdina se musí rozhodnout, jestli přijme, či odmítne.
  2. Cesta zkoušek: hrdina je vystaven nadpřirozeným okolnostem, které otestují jeho odhodlání.
  3. Dosažení cíle: hrdina získává to, pro co do alternativního světa přišel a poznává sám sebe.
  4. Návrat domů: hrdina se rozhoduje jestli zůstat s novými přáteli, nebo se vrátit do svého světa.
  5. Aplikace artefaktu: hrdina je nakonec schopen vyřešit problémy světa původního.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Podobná příběhová kostra stačila jak Lucasovi, Endemu, Miyazakimu, tak i spisovatelce jménem Miyuki Miyabe. Před očima se nám z poseroutky bude měnit ve vyzrálého borce desetiletý Wataru Mitani, který se dostává magickými dveřmi do světa Vision poté, co se mu zhroutila maminka (důvodem byl fakt, že je opustila hlava rodiny – otcova motivace byla, jak možná zjistíte, velmi sobecká). Jeho úkol je jasný: Najít pět magických krystalů a vydobýt si tak audienci u Bohyně Štěstěny, jež mu dokáže splnit jedno přání. Wataru má ze začátku jasno, chce, aby Bohyně uzdravila jeho umírající matku. Věci se však „samozřejmě“ komplikují. Náš hrdina potkává zástup archetypálních postav. Například trochu potrhlého, ale schopného ještěra Kee-Keemu, kočičandu Meenu, lidskou bojovnici Kattsu a spoustu roztomilých kreaturek v čele s maxi-kawaii dráčkem Jozem. A navíc je stále konfrontován se svou Nemesis.

Brave Story - Ashikawa

Je velmi těžké v rámci daných možností zapůsobit na širokou škálu věkových kategorií. Brave Story proto osloví hlavně mladší obecenstvo. Příběh neskýtá žádnou složitou symboliku a děti si z něj odnesou pro Japonsko velmi důležité ponaučení: Nikdo by neměl usilovat o štěstí na úkor druhých, nejdůležitější je týmová práce a schopnost sebeobětování. Děj plyne svižným tempem, díky čemuž se jen tak nudit nezačnete. Na druhou stranu by přišla vhod o něco delší stopáž, neboť spoustu zajímavých míst kamera jen efektně přeletí bez sebemenšího pozastavení. Myšlenkové pochody protagonistů by také občas potřebovaly rozvinout.

Rozpočet, jenž se vyšplhal na kulatých deset milionů dolarů je v oblasti animace rozhodně patrný. Pro GONZO typických CGI prvků je tu požehnaně, ale je vidět, že když je dost kapitálu, lze i tuto jinak celkem slabou stránku proměnit v přednost. Krajiny, města, architektura, a speciální efekty (zrcadlení na vodní hladině, magie, výbuchy) vypadají úchvatně. Trochu zamrzí až příliš pohádkově umělý design postav. Navíc choreografie soubojů na meče také nijak neoslní.

Brave Story - Wataru, Kee-Keema, Meena and Jozo

Hned po úvodních titulcích mě mile překvapila monumentální orchestrální hudba, kterou v průběhu filmu občas zředí špetka elektroniky a jedna docela chytlavá písnička. Skladby si v ničem nezadají s hollywoodskými fantasy blockbustery a hlavnímu tématu nechybí ona „pánoprstenovská“ chytlavost. Jak by také ne, když skladatelem není nikdo jiný než Ben Watkins, jeden z hlavních hybatelů uskupení Juno Reactor. Pochvalu si zaslouží i Slovenská filharmonie, která kompozice brilantně zahrála. Závěrečné slovo bude patřit namluvení. To je velmi průměrné a nikdo ze seiyuu bohužel nepředvádí výjimečný výkon.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Brave Story je v kritických očích jen lehce nadprůměrný počin a do instantní klasiky typu Cesta do fantazie, což je snímek schopný oslovit jakoukoliv věkovou skupinu, tu chybí velká dávka magičnosti a imaginace. Řemeslná stránka věci je však velmi působivá. Už jen kvůli tomu stojí za to dát Brave Story šanci. Pro caparty je to pak jasná volba.

Hodnocení: 7/10

Komentáře

Vložení komentáře