Aria the Animation

Jakub Lhota – 2008-03-15

Original Run 6. října 2005 - 29. prosince 2005
Formát 13 TV
Režie Junichi Satou
Japonský název アリア The Animation
Studio Hal Film Maker

Terraformace Marsu odkryla děsivé tajemství, které mělo zůstat navždy pohřbeno. Narychlo zbudovaná lidská obydlí náhle čelí strašlivé hrozbě. Když na Rudou planetu přilétá patnáctiletá Akari Mizunashi, agentka vládní organizace GISO, je už dávno po všem. Veškeré tachyonové linky šeptají prázdným komunikačním šumem. Po lidech ani stopy. To však rozhodně neznamená, že je tu Akari sama… Joudan da!

Nic takového nečekejte. Rusovlasá Akari neletí na planetu Aqua bojovat se šmejdem z vesmíru. Hodlá se totiž stát profesionální undine ve společnosti Aria. Její snažení sledujeme v epizodickém slice of life stylu, jenž plyne s lehkostí a grácií Canalu Grande v retrofuturistických Neo-Benátkách. Právě éterická atmosféra města vybudovaného na nezměrných vodních plochách, jenž se maximálně drží svého pozemského vzoru, tu hraje jednu z hlavních úloh. S měnícími se ročními obdobími se mění i tvář města a prezentovány jsou nám jeho zvláštnosti, jako třeba létající ostrov Ukijima, sloužící Salamanderům jako základna pro úpravu počasí nebo charakteristické svátky a slavnosti.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Každý díl působí jako vybroušená povídka jejíž ústřední téma graduje ve skvělé pointě. Budete se smát, možná si trochu popláčete, ale i tak vás bude příjemně hřát u srdce, když vám před očima vykrystalizuje rada jak si lépe užívat života a krás, které skýtá. Téměř výhradně ženské osazenstvo je plné jiskrných a zajímavých figurek. Ať už jsou to tři vodní víly: vždy veselá Alicia, přísná Akira, či věčně zasněná Athena. A nebo jejich mladé učednice: zvídavá Akari, Aika negující Akařiny idealistické průpovídky větou Hazukashii serifu kinshi! nebo ze začátku trochu odtažitá Alice. V tomto bodě si dovolím jedinou výhradu. Občas mi totiž vadilo nadužívání roztomilosti kočičího prezidenta společnosti Aria.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Kvalita vizuálů by ze svých ramen mohla setřepávat snítka prachu, nicméně animace se snaží vyhnout statičnosti co to jde. Pohyby občas působí trochu jednodušeji, ale kvalitní design přesto vyzařuje hřejivost a krásu. Každý, kdo Benátky osobně navštívil, si prázdná místa jistě dobarví vlastní fantazií. Skladby Takeshiho Senoo, to jsou smyčce, kytary a klavír, jež vyjadřují nádech této série řečí hudby. Zajímavé je, že už při openingu se pomalu začíná odvíjet příběh.

Aria the Animation je velmi specifické anime, které někteří odsoudí jako nudu a jiní v něm spatří balzám na raněný srdeční sval.

Hodnocení: 8/10

Galerie

Komentáře

  1. Gundam 2008-03-18 01:49

    ARIA je imo vynikajúce anime, ale iba keď je v človek v zlej nálade, unavený, deprimovaný, stresovaný a celkovo v zhone. Vtedy je to balzám na dušu… Avšak keď to budete pozerať hocikedy inokedy, koledujete si o možné znechutenie, lol. Preto musím povedať, že aj keď to anime má svoje čaro, pre flegmatikov ako ja je značne umenšené. Pre pocit pohody a mieru mi stačí iba pozerať anime, preto mi dvojitá dávka v podaní ARIA moc nesadla. ;p

  2. Vecchio 2008-05-11 15:12

    Dnes v noci jsem dokoukal všechny díly tohoto mistrovského díla, které budou kdy pravděpodobně existovat. Ještě teď je mi smutno. Z toho, že mé nejmilejší anime skončilo.

    Co by mohlo radost ze sledování Arie překonat? Snad jedině Arii žít. Jestli se mám někdy znova narodit, ať je to v Nových Benátkách na planetě Aqua!

    Původně jsem plánoval zrecenzovat poslední sezonu Arie, ale nemůžu. Sentiment by tekl proudem.

Vložení komentáře