Žijeme zmírající sen

Jakub Lhota – 2009-04-29

Kolik peněz by stála vakcína schopná napravit tenhle svět? Deset miliard jenů? Ne, na to je veškeré svinstvo až moc prohnilé a usazené v bahně svého komfortu. V rukou jednotlivce však stejně půjde o moc, s níž je nutno počítat. Zvlášť v kombinaci s téměř všehoschopnou operátorkou, čekající na odvrácené straně telefonní linky.

Noblesse Oblige

Prachsprostá amnesie je levná scénáristická berlička. Jenže náš hrdina, se kterým se prvně setkáváme před Bílým domem, si ztrátu vzpomínek způsobil schválně. Co ho k tomu vedlo? Proč má v rukou revolver a nabušený mobil se zbývajícím kreditem 8,2 miliard jenů v digitální hotovosti? A proč je sakra úplně nahý? Kromě krize identity a chladem zcvrklého přirození bude muset řešit mnohem akutnější trable. Kvůli dívce jménem Saki Morimi, jež se pokoušela hodit minci do fontány u prezidentova sídla, je začne nahánět policie.

Akira Takizawa (dle jednoho z pasů v jeho přechodném Washingtonském bydlišti) v mezičase pózuje před zrcadlem a přemýšlí, jestli je spíš Travisem Bicklem, nebo Jasonem Bournem. Se Saki se poté vrací do Japonska. Tam snad osvětlí svou minulost a zjistí, kdo jsou vyvolení „mesiášové“ seleção, případně čeho všeho je schopná Juiz, operátorka mluvicí ze sluchátka jeho futuristického telefonu, nesoucího úsloví Noblesse Oblige.

NEC Noblige Phone

Možná proto, že zrovna čtu Až na dno blahobytu, jsou pro mě sociálně kritické podtóny Kamiyamova dítka tak zřejmé. V rámci mnohovrstevnatého žánrového mixu, s nímž se tento talentovaný režisér/scénárista vytasil, však půjde jen o vrcholek ledovce. Eden of the East svým provedením připomíná rukopis J.J. Abramse. Děj citlivě balancuje na hraně dramatu, thrilleru a romantiky. Často se zde odkazuje na západní kinematografii a autorům se daří vyhýbat anime stereotypům, což možná odradilo japonské otaku. Ti očividně glorifikují novou moe komedii od KyoAni (K-on!). Originální Eden má ale spoustu devíz, jež z něj, dle našeho názoru, dělají krále jarní sezóny.

Ústřední duo si získává okamžité sympatie díky přirozeným dialogům a fungující chemii. Fanoušci již po pár odvysílaných epizodách na diskuzních fórech probírají seriálové záhady. Indicie jsou v hojné míře dávkovány již v perfektním openingu v rytmu pecky Falling Down z nového alba britských Oasis. Celkově velmi filmový feeling podpořený výbornou kamerou a střihem nabourávají jen občasné superdeformace.

V jedenácti epizodách si podle slov designérky postav, Chiky Umino, budeme moct vychutnat hloubku myšlenek režiséra Kenjiho Kamiyamy a samozřejmě tradičně vysokou úroveň vizuálního zpracování, na niž jsme u I.G zvyklí. Po třech epizodách zatím nemáme důvod lákavým slibům nevěřit.

Trivia

 • Seleção je portugalsky výběr, nebo element.
 • Noblesse Oblige, neboli vznešenost zavazuje je logo na onom mobilu.
 • Juiz znamená portugalsky soudce.
 • Akira nosí vojenskou bundu M65, poznávací znamení rebela bez příčiny, a ohání se stejným revolverem Smith & Wesson, jaký používal Laughing Man v prvním Stand Alone Complexu
 • "The abuse of greatness is when it disjoins remorse from power", je citací Shakespearova Caesara. Zde se objevuje taktéž na mobilním přístroji vyvolených.
 • Kenji Kamiyama opět dává dohromady elitu Production I.G. Jedná se o lidi, kteří s ním pracovali na obou sezónách GitS: SAC a Seirei no Moribito. Patří sem: Hiroshi Tanaka (kamera), Yusuke Takeda (výprava), Makoto Endo (CGI) a hudební mág Kenji Kawai.
 • Hravý ending zpracovaný technikou papírové animace připomíná vůbec první anime vysílané v časovém slotu Noitamina. Byl to Honey and Clover, adaptace mangy Chiky Umino. Kruh se uzavírá…

Galerie

Komentáře

 1. LaughingMan 2009-04-30 14:27

  Warning! Fanboy comment:

  Ten mobil chci! :-)

 2. Caparso 2009-04-30 14:59

  LaughingMan: Četl jsem, že prototyp vyrobila firma NEC. Třeba se to někdy k běžným spotřebitelům dostane. Taky bych to chtěl.

  Ale Juiz na drátě bude asi za tučný příplatek :D

 3. Seth 2009-05-01 01:48

  Sic je velmi nepraktický, jeho design mě hned dostal, takže ho chci taky. :D

 4. nezapomínejte 2009-05-05 02:15

  !!! http://koaly.mysteria.cz !!

 5. SilentAndY 2009-05-07 14:06

  Caparso: kde jsi se o tom prototypu dočetl? Nikde nic nemůžu najít…

 6. Caparso 2009-05-07 20:52

  SilentAndy: Četl jsem to na fóru Animesuki. Pravdivostí si ale stoprocentně jistý nejsem.

  http://forums.animesuki.com/showthread.php?t=76379&page=29

 7. SilentAndY 2009-05-24 10:35

  Nějaké nové detailnější obrázky modelu od NEC… http://www.sankakucomplex.com/2009/05/24/eden-of-the-east-phone/

 8. Son Goku ssj4 2009-06-21 05:09

  Ví někdo, jak to vlastně skončilo? Tedy myslím – ten příběh a jak to bylo v minulosti s Akirou etc? _

 9. Caparso 2009-06-23 14:56

  Son Goku ssj4: Tak příběh možná tak docela neskončil, protože se chystají dva filmy. Zatím však nevím, jestli půjde o shrnutí, nebo plnohodnotná pokračování.

  MASIVNÍ SPOILERY:

  Akira přinutil 20 000 NEETů, aby mu pomohli s evakuací oblastí, jež měly být cílem 11 raket Tomahawk a zabránil tak, aby Bezstarostné pondělí skončilo masakrem. Někteří NEETové však začli prázdné domy vykrádat a veřejné mínění si je vybralo jako cíl svých stížností. Aby Akira ochránil NEETy před veřejným linčováním, přenesl vinu na sebe. Udělal ze sebe teroristu i únosce. Na tři měsíce odeslal NEETy do Dubaje, aby změnil veřejné mínění. Poté si Akira samozřejmě nechal vymazat paměť.

  Bombastický konec naznačuje, že si Akira nechal opět vypláchnout mozek, nebo že získal nějaké vědomosti, jež mu pomohou stát se “Králem”. Zakončení je dost otevřené a já osobně se už moc těším, co pro nás Kenji Kamiyama ještě chystá.

  Snad jsem ti Goku, aspoň trochu pomohl .-)

Vložení komentáře