Pilot – tsuritama

Jakub Lhota – 2012-04-15

Kenji Nakamura pro mě uzavírá trojlístek největších režijních hvězd, které přispěly do tohoto nažvejknutého jara. Režisér Mononoke a Kuuchuu Buranko je vždy vizuálně i narativně nápaditý a většinou se vejde do 11 epizod, což je ideální porce pro slot noitaminA, kde Nakamurova původní vize, tsuritama, bude doplňovat Watanabeho Apollon. A to tak, že velmi zajímavě!

tsuritama - Ocean

I tady totiž hraje první housle lehce asociální, neurotický hrdina, jehož obsedantně kompulzivní výlevy by velice zajímaly gothic S-M sestřičku doktora Irabu. Záchvaty úzkosti, jimiž Yuki Sanada trpí, zde však nejsou ztvárněny s hysterickou trapností, jak tomu obvykle bývá. Když se klučina začne například pod tlakem pohledů spolužactva potit, tak se mu tvář promění v grimasu prozrazující týdenní zácpu, načež ho pohltí vodní hladina. Metafora je to prostá a značně působivá. Jediné štěstí je, že se Yuki s babičkou často stěhuje. Tentokrát míří na ostrov Enoshima. Tam je čeká modrý oceán, roztomilý mimozemšťan Haru, husa a agenti v turbanu. Bude se rybařit a možná se u toho taky mimochodem zachrání svět.

Mile trhlé dění, jehož jemný humor ve mně příjemně rezonuje, stojí na vycizelovaném a elegantním vizuálu. Oblouk pohodové atmosféry uzavírá skvělá hudba, jejímž hlavním komponentem je v rámci anime neoposlouchané ukulele. Jinakost tohoto neotřelého dobrodružství však pro někoho může být problém. Originalita prostě polarizuje. Chápu, že se to někomu nemusí líbit (třeba se v těch neurózách otaku až moc poznávají), jenže přirovnávání k Fractale si Yuki a parta nezaslouží ani omylem. Ale co bych se rozčiloval nad názorem něčeho, co je v rámci „anime žurnalistiky“ ekvivalentem Plesku!?

Mně je zkrátka tohle dobrodružství nadmíru sympatické. Líbí se mi, jak Haru nenápadně rozdává radost s odzbrojující naivitou, jak vždy krásně usměrní vodní pistolí Yukiho, když má náběh na „constipation face“ a zíral jsem, když Yuki vylétl ze své vodní hradby, plachtíc za prutem a vzpouzející se rybou. Rybaření prostě nemusí být nuda. Já i Jakub Vágner tuto série vřele doporučujeme!

Koukat!

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře