Giant Killing - pod drobnohledem

Jakub Lhota – 2010-04-14

Ale není to jen stárnoucí ikona anime fotbalu, kterou Giant Killing svou famózní první epizodou roznesl na kopačkách. Japonci totiž často neumí úvodním dílem řádně zaujmout. Pokud se jedná o fantasy, nebo sci-fi, tak se zdlouhavě představuje svět (viz jinak perfektní Durarara!). V dramatech zas svůj stručný životopis odříkají postupně všechny důležité postavy. Taková seznámení pak často vypadají jako samostatně stojící epizody, které vás však vůbec nenavnadí na další sledování. Což je ostatně i případ série Senkou no Night Raid, jež se také dostane co nevidět pod náš drobnohled. Jenže nový fotbal pro starší a pokročilé od Studia DEEN jede od začátku na 110 procent. A ani to srdíčko nechybí...

Všechny archetypy správného příběhu dýchavičných podvraťáků, kteří se budou muset vracet na ztracený vrchol, jsou na místě. Team East Tokyo United (ano, zní to pateticky) je po pěti prohrách v řadě u dna tabulky. Fanouškovská základna se tenčí, na zápasy chodí průměrně jen 8 tisíc lidí (co by za to některá naše prvoligová mužstva dala) a sponzoři se k vedení obrací zády. Z krize může vadnoucí ETU vytáhnout jedině nový manažer. Tím se má stát zdejší odchovanec, Takeshi Tatsumi.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Samotné fotbalové akce je zde poskrovnu a jedná se hlavně o flashbacky vykreslující Takeshiho působení v Anglii. Tam se mu podařilo dotlačit Eastham, tým z nižší divize, až do čtvrtého kola FA Cupu, kde nakonec těsně podlehl Portsmouthu. Dynamika této epizody staví především na Takeshiho excentrické povaze (představte si umírněnějšího Roberta Downeyho ml.), již brilantně vystřihl svým charakteristickým hlasem veterán Tomokazu Seki. Nový manažer tak chodí po stadionu, zpovídá dorost, potkává známé z vedení a analyzuje poslední zápasy klubu. Do všeho obtiskuje svou rockovou zběsilost a geniální hlášky.

Jeho angažování s sebou ale přinese i určité komplikace. Pro tatíky, kteří svému klubu fandí u televize s plechovkou piva v ruce a ovladačem zapasovaným hluboko v sedačce, je to úžasná novinka. Jenomže tvrdé jádro fanclubu v bývalé hráčské hvězdě stále vidí zrádce. Na konci Takeshi šokuje rozdělením družstva na základě výsledků ze sprintů. Mladší a rychlejší hráče, kteří dosud hlavně zahřívali lavičku, deklaruje jako potenciální základní sestavu. Staří mazáci, mezi nimiž je i fanoušky adorovaný Mr. ETU, Shigeyuki Murakoshi, musí náhle uhájit svou pozici. Prostě geniální cliffhanger!

Giant Killing nedisponuje kdovíjak velkým rozpočtem. Na vizuální stránce naštěstí nejsou žádné restrikce, až na pár statických záběrů, vidět. Retrospektivu halí slušivé filtry, diváci při zápase vypadají živě a design postav působí svěže a neokoukaně. Jo a dočkáme se i solidní angličtiny v podání rodilých mluvčích a úderného soundtracku. Takto parádní první epizodu jsem zkrátka neviděl již dlouho. Mám pocit, že Takeshi by nám mohl dokázat, že dobrý fotbal a anime, mohou provázet smích, pláč a srdečné fandění...

Galerie

Komentáře

 1. krispel 2010-04-14 18:02

  Kapitána tsubasu pamatuju, to byly zápasy, ani už nevím na kterém satelitu to před lety dávaly, že by PRO7.

 2. Caparso 2010-04-14 18:19

  To je klidně možné. PRO Sieben a další německé stanice zprostředkovaly mnoha lidem první setkání s anime. Vysílal se tam DragonBall a právě i Tsubasa, který nedávno běžel i na Animaxu.

  Giant Killing bych přesto doporučil všem. Nejen pamětníkům a fotbalovým maniakům :-)

 3. Sajmon 2010-04-15 17:58

  Ja se s Anime potkal poprve na RTL2 a to sem cucel na Sailor Moon :D Ja vim, je to divny xD Potom davali jeste na Vive v noci Hellsing.

 4. Caparso 2010-04-15 20:10

  Sajmon: Neni to až tak divný :-)

  Navíc ten Hellsing je zajímavý fenomén. Spousta lidí si ho nejspíš idealizuje proto, že to bylo jejich “poprvé”. Mě přišlo, že ta série nemá až na Alucarda, který je však velmi Badass, co nabídnout. Tím to ale nechci srážet, mě prostě upíři nikdy moc neříkali.

  Jinak já snad k anime opravdu přičichl až v rámci Poké-manie. Na Cartoon Network v devadesátkách nic nedávali a němčina se mi už tehdy nelíbila. Navíc Ash a Pikachu, to byl prostě archetypální příběh o tom, že kluk a jeho nejlepší čtyřnohý kámoš nakopou světu zadek :-)

 5. Sajmon 2010-04-15 21:15

  Caparso: Mno Sailor moon uz pro me je divna :) Nedavno sem se zkousel divat na jeden dil a nevydrzel jsem.

  Pro me je Hellsing umisten VELMI vysoko v zebricku. Takovyhle tema je pro me jako zarovka pro muru :)

  O CN mi ani nemluv.. Nebyt jeho, neumim anglicky(jelikoz sem nemcinar). Snad jedinny dobry duvod koukat na TV :D Zrovna vcera jsem koukal na Courage the Covedly dog na youtube xD

 6. Caparso 2010-04-15 22:23

  Souhlas. Anglinu umím díky CN a hrám. Taky jsem si teď připomínal pár klasik: Scooby Doo, Dexter’s Laboratory, Wacky Races nebo Powerpuff Girls:-)

Vložení komentáře