AnoHana - pod drobnohledem

Jakub Lhota – 2011-04-20

Ano Hi Mita Hana no Namae wo Boku-tachi wa Mada Shiranai je série, která musí být u placených pisálků velmi oblíbená. Stačí v článku párkrát dramaticky zmínit celý název a člověk má vyděláno na menší Suzuki. Já od slova placen nejsem, takže se budu držet akronymu „AnoHana“. Je třeba také říct, že AnoHana bude mít v Guinessově knize rekordů zářezy dva. Za nejdelší název, což je jasné, ale hlavně za první smysluplné využití moe!

Super Peace Busters

Pravdou je, že moe je jedním z nejkritizovanějších prvků současné tvorby, což je stanovisko, se kterým ve většině případů souhlasím. Ale tady to funguje! Po prvních minutách, kdy se v pokoji hlavního protagonisty objeví křehounká dívenka s hlasem příjemnějším než Natalia Sadness, má sice rozumný člověk chuť vyhodit počítač z okna a nechat si u hlavy vybuchnout granát, jenže po chvilce začne vynikat hloubka… Nemyslím tím hloubku výstřihu, nýbrž kvalitu scénáře a vykreslení postav.

Upovídaná (rozumějte otravně akční – tedy aspoň zpočátku) Menma totiž nepřišla z Dimenze X s klíčem aktivujícím obřího robota schovaným v kalhotkách. Přišla jako memento jednoho krásného léta ztraceného v časech dětství. Přišla svému kamarádovi připomenout, co ztratil a co už tehdy v létě nemohl říct. A Jinta Yadomi to potřebuje jako sůl. Dříve správňácký vůdce party dětí se nyní uzavírá doma, sžírán traumatizujícími zážitky a stresem. Je navíc možné, že je tak trochu zodpovědný za to, že Menma…

Ale to už bychom zabíhali příliš daleko. Moe je brzy vytlačeno silným dramatem a člověk může pomocí chytlavého openingu odhadovat budoucí vývoj. Šestice dětí z party Super Peace Busters se po jisté události rozpadla a každý šel vlastní cestou. Jejich rozdílné osudy se však brzy opět spojí. Proces to bude velmi poutavý. Interakce postav je okamžitě téměř perfektní. A díky flashbackům vidíme jak moc se všichni změnili. Tedy všichni až na Menmu.

První díl skvěle graduje a čiší z něj scénáristická jistota a invence. Jméno Mari Okada si někam tučně poznamenejte. S touto slečnou se budeme setkávat stále častěji. Napsala i konkurenční slice of life, Hanasaku Iroha, a její hvězda stoupá stále výše. Pochvalu zaslouží i studio A-1 za skvělý design postav a parádní vizuál obecně. Tatsuyuki Nagai kormidluje jednu z nejslibnějších sérií této sezóny. A jestli vás zajímalo, které anime odstartovalo tou nejlepší úvodní epizodou, tak vězte, že je to právě AnoHana!

Galerie

Komentáře

  1. rupin 2011-04-21 20:42

    Tak to nevím, jestli dlouhý název zaručuje kvalitu, zapisuju si ale Mari Okadu do skicáku:)

Vložení komentáře