Co je to anime?

Štěpán Šnederfler – 2006-07-10

Anime je označení animovaných filmů a seriálů, které jsou kresleny japonským stylem manga (manga je japonský výraz pro komiks, ze kterého se vyvinulo jméno pro charakteristický styl kresby, mangaka je pak člověk, jež mangu kreslí) Je zvykem dělit anime na TV seriály, OAV (Original Animated Video) seriály a filmy. Anime pochází z Japonska, kde je také zdaleka nejrozšířenější, a vyznačuje se charakteristickým stylem kresby postav a pozadí.

Anime pokrývá širokou škálu žánrů, od akčních seriálů přes detektivky až po psychologická dramata. Anime se obvykle vysílá v televizi, distribuuje na DVD nebo publikuje jako videohry. Anime bývá často ovlivněno nebo přímo inspirováno japonskými komiksy manga, nebo občas naopak takové komiksy inspiruje. Občas bývá anime také adaptováno do podoby hraných filmů. Anime produkuje řada japonských animátorských studií, mezi nejznámnější patří studio Ghibli, Gainax, Pierrot, nebo BONES.

V česku nejznámnějšími představiteli anime určeného pro děti jsou například seriály Pokémon nebo film Cesta do fantazie. Z hlediska západní kulturní kultury se může jevit jako překvapivé, že řada japonských animovaných filmů je zaměřena spíše na dospělé diváky. Dospělí fanoušci tohoto žánru pokládají za reprezentativní např. tituly Hrob světlušek, Ghost in the Shell, Neon Genesis Evangelion, Princezna Mononoke, Vampire Hunter D nebo Akira.