Za málo peněz hodně muziky!

Jakub Lhota – 2006-11-16

V Levných knihách originální, zabalená DVD s filmy Akiry Kurosawy a Toshira Miikeho kus za 99 Kč! Pokud to není povinnost, tak minimálně slušnost.

To že asijská (rozuměj hlavně japonská, korejská a čínská) kinematografie je vysoce kvalitní a podobně jako anime v mnoha ohledech válcuje masovou západní tvorbu, jsem zjistil po zkouknutí famózního filmu Oldboy režiséra Chan-wook Parka. Později jsem dal šanci i čínským historickým wuxia spektaklům: výborný Tygr a Drak a dle mého ještě lepší Hrdina. No a nakonec jsem se dostal až ke kořenům – k filmům, které natočila japonská legenda, Akira Kurosawa.

V každé z těchto tří zemí je znát charakteristický přístup ke zpracovávané látce a tématům. V Číně jsou oblíbené historické velkofilmy (režiséři: Ang Lee a Zhang Yimou, nebo třeba Hark Tsui), ale takový Wong Kar Wai točí i komornější dramata. Jižní Korea to jsou především Kim Ki-duk a Chan-wook Park a jejich dramatická tvorba, trochu říznutá romantikou. No a pak tu máme univerzální Japonsko, kde sláva starých časů stále vrhá na současnost stín.

Ying Xiong

Nemá cenu se příliš pozastavovat nad faktem, že se u nás japonská kultura příliš nechytá. Z anime seženete tak akorát Cestu do fantazie, Princeznu Mononoke a Steamboye, s tím, že se můžete modlit, aby tam originální japonská zvuková stopa vůbec byla. S hraným filmem je to však podstatně lepší. Na disku pro jistotu žádná jiná, než původní remasterovaná stopa není, bonusy jakbysmet, ale za 99 Kč se nám otevírá možnost zhlédnout filmy, které neodmyslitelně patří do světového zlatého fondu.

Akira Kurosawa 23. 3. 1910 – 6. 9. 1998

Kurosawa kantoku

Kurosawa vkročil do vod filmového průmyslu v roce 1936 jako asistent režie. Už v roce 1943 však zaznamenal svůj režijní debut. Poté, co získal zkušenosti zpracováváním všemožných žánrů, natočil v roce 1950 zlomový snímek Rashômon. Film vyhrál hlavní cenu na Filmovém festivalu v Benátkách a svět se tak konečně mohl seznámit s rozmanitostí japonské kinematografie. V dalších letech následovaly snímky jako Ikiru (1952), epos Shichinin no Samurai (1954), adaptace shakespearovských témat Kumonosu jô. V obou pozdějších filmech již také prokazoval kouzlo své magnetické osobnosti herec jménem Toshiro Mifune. Ten si také zahrál v samurajských komediích Yojimbo (1961) a Tsubaki Sanjûrô (1962).

Po nepříliš úspěšném konci let šedesátých a začátku let sedmdesátých se Kurosawa pokusil spáchat sebevraždu. Naštěstí přežil a za pomoci svých obdivovatelů (Francis Ford Coppola a George Lucas) natočil další samurajské eposy: Kagemusha (1980) a Ran (1985) a opět se vrátil do sedla. Jeho filmy výrazně ovlivnily americkou i evropskou filmovou tvorbu. Sedm samurajů se dočkalo remaku v podobě Sedmi statečných, Yojimbo byl přetaven Sergiem Leonem do spaghetti westernu Pro hrst dolarů a Kakushi toride no san akunin (1958) se stala inspirací Georgi Lucasovi při tvorbě Hvězdných Válek. Kurosawa je mimo jiné i držitelem francouzského Légion d'honneur (Řád cti) a Oscara za celoživotní přínos filmu.

Akira Kurosawa DVD – Levné knihy

 • Akahige (Rudovous) – Hodnocení ČSFD 95%
 • Dodesu ka den – Hodnocení ČSFD 79%
 • Ikiru (Žít) – Hodnocení ČSFD 86%
 • Kakushi toride no san akunin (Skrytá pevnost) – Hodnocení ČSFD 88%
 • Kumonosu jô (Krvavý trůn) – Hodnocení ČSFD 89%
 • Nora inu (Toulavý pes) – Hodnocení ČSFD 79%
 • Ran – Hodnocení ČSFD 82%
 • Shichinin no samurai (Sedm samurajů) – Hodnocení ČSFD 93%
 • Tsubaki Sanjûrô – Hodnocení ČSFD 84%
 • Warui yatsu hodo yoku nemuru (Zlý chlap spí dobře) – Hodnocení ČSFD 86%
 • Yojimbo – Hodnocení ČSFD 89%

P. S. Za žádnou cenu si nenechte ujít ani kultovní film Takashi Miikeho z roku 2001 – Ichi the Killer (Koroshiya 1).

Komentáře

 1. Flanker 2006-11-17 02:13

  Ichi z 2001 je nepochybne dobry, ale asi malo ludi vie ze sa nejedna o jedine movie ale doslova Ichi hysteriu v japonsku. Bolo natocenych tolko movie kde Ichi hral hlavnu postavu ze by som to celkom urcite nezratal na prstoch mojich dvoch ruk. Dalej movie co sa celkom urcite oplatia kuknut su “Ultimate Versus” (moj top 1 favorit), “Sky High”, “Samurai Fiction”, “Princess Blade”, “Shaolin Soccer”, “Kung Fu Hustle”, “Wasabi”... to je z tych co si spominam. Inak mam doma 20 DVD plnych filmov azijskej kinematografie a sam som ich nestihol vsetky este kuknut. :)

 2. Caparso 2006-11-17 10:15

  To já plánuju masivní zátah na Levné knihy. Už teď mám Ichiho, a tři Kurosawovy filmy a rozhodně dokoupím i zbytek než vyprodají zásoby. Jinak tam mají ještě třeba 36 komnat Shaolinu. Z nových japonských filmů teď prý celkem letí Shinobi (http://www.us.imdb.com/title/tt0475723/).

  No a mým nejoblíbenějším filmem zatím zůstává OLDBOY.

 3. dooku 2006-11-19 16:07

  musím se tam někdy vypravit – jen doufám že to nebude všechno mezitím vyprodané :(
  jinak hraným japonským filmům jsem se nikdy nevěnoval, jsou u nás špatně k dostání... takže díky za tip! 8)

 4. Glum 2006-11-23 21:44

  pahh..Ichi the Killer je docela silna slabota…jestli se libil Oldboy vrele doporucuju dalsi Parkovi filmy z tyhle trilogie…to se rozumi pani a pan pomsta..gute Apettit

 5. Flanker 2006-11-24 03:13

  Shinobi ma dost sklamal. Na to ze je to defakto Basilisk Live Action cakal som ze Gennosuke bude troska vacsi tvrdas. Takisto som si vsimol ze si autori akosi poplietli ktore postavy maju byt na strane Kouga a ktore zase na Iga.

 6. kin 2007-01-02 11:28

  Z tvorby A. Kurosawy velice doporučuji Rudovouse a Žít - podle mě jeho nejlepší díla se skvělou(!) myšlenkou i provedením… něco takového jinde nenajdete… :)

Vložení komentáře