Paprika na cestě k Oscarům?

Jakub Lhota – 2006-12-13

Satoshi Kon - narozen 12. října 1963

Možná za to může jeho neortodoxní přístup k věci, či netradiční témata, která si bere na mušku. Ať už však za tím vězí cokoliv, je třeba uznat, že skoro všechno, čeho se talent Satoshi Kona dotkne se změní ve zlato, nebo minimálně ve fanoušky obdivovaný kult.

Přes relativně skromné začátky kdy asistoval tak zvučným jménům jako Katsuhiro Otomo nebo Mamoru Oshii se Kon propracoval v jednoho z nejuznávanějších anime umělců vůbec.

Jeho režisérským debutem byl hitchcokovský snímek Perfect Blue (1997), v roce 2001 přišla cenami ověnčená Millenium Actress a o dva roky později vynikající Tokyo Godfathers. Kromě filmů je Satoshi Kon zodpovědný i za scénář a režii sociálně kritické TV série Paranoia Agent.

On the road to the Kodak Theater?

Jeho nejnovější prací je již zmiňovaný celovečerní snímek Paprika, adaptace stejnojmenného románu Yasutaky Tsutsuie. Není to překvapivě zajímavý příběh, ukotvený na hranici světa snů a reality, co upoutalo pozornost Filmové akademie, nýbrž soundtrack!

Dvorním skladatelem Satoshi Kona je Susumu Hirasawa, který mimo jiné zkomponoval i hudbu pro fantasy epos Berserk. A právě závěrečné hudební téma filmu Paprika, které nese název Byakkoya no musume, se dostalo na seznam 56 filmových písní, ze kterých se nakonec vyberou ty, jež budou nominované na Oscara.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Zpráva je to sice fantastická, ale šampaňské ještě pro jistotu nechte v lednici, protože z toho taky nic nemusí být. Fakt, že Američany po dlouhé době (Cesta do fantazie - Oscar za nejlepší animovaný film za rok 2001) zaujalo i něco jiného, než jen mluvící zvířátka od Pixaru, je chvályhodný. Nám nezbývá, než držet palce a doufat. Japonská animace by si uznání zasloužila a Zlatá soška by také, podobně jako v případě Miyazakiho Cesty do fantazie, mohla znamenat premiéru Papriky v českých kinech (samozřejmě o něco odloženou).

Zdroj: animenewsnetwork.com

Komentáře

 1. Caparso 2006-12-13 21:05

  Já osobně se na Papriku moc těším a byl bych rád, kdyby byl film oceněn. Cejch komerčních Oscarů by možná vydláždil filmu cestu i v pro anime uzavřených zemích. Hudbě moc nerozumím, ale daná píseň se mi docela líbí. Stylem je velmi podobná openingu Paranoia Agenta – podobně psychedelická, ale trochu monumentálnější.

  Hned jak se k nám film dostane, napíšeme recenzi!

 2. Vecchio 2006-12-14 23:50

  Proč zrovna tahle písnička? Ne, že by se mně úplně nelíbila, ale v anime jsem už rozhodně slyšel lepší. Zdá se mi, že je to trošku odrhovačka, ale na druhou stranu k titulkům plně dostačuje. Ovšem na Oscara bych to neviděl.

 3. kin 2007-01-02 03:28

  Tak vzhledem k tomu, že poté, co jsem si zkouknul Paranoia Agent, jsem nepřestal stahovat jeho filmy a z anime režiséru se vyšplhal na moje number 1, tak upřímně doufám, že to vyhraje :)

 4. Caparso 2007-01-25 21:13

  No tak Byakkoya no musume se bohužel do užší nominace nedostala… Zannen desu!

Vložení komentáře