Kaiji

Jakub Lhota – 2008-05-12

Original Run 3. října 2007 - 2. dubna 2008
Formát 26 TV
Režie Yuzo Sato
Japonský název 逆境無頼カイジ Ultimate Survivor
Studio Madhouse

Mangaka Nobuyuki Fukumoto pitvá lidské povahy. Své postavy nešetří. Podobně jako naturalisté vidí člověka optikou mikroskopu, hezky uvězněné pod krycím sklíčkem, svázané svou chemickou závislostí. Koho by nelákalo vzrušení z rychlého výdělku, jež by se stalo východiskem z dluhů, v na první pohled triviální hře jako je kámen, nůžky, papír? Všechno ale skýtá onen pověstný „háček“…

Itou Kaiji totiž není narozdíl od Akagiho génius, nosící na tváři permanentně arogantní úsměv. Je to chybující člověk, jehož oponenti, ať už je to yakuza, či jemu podobní loseři, nebudou hrát v rukavičkách. Vítězství neznamená slávu a v porážce není čest, nýbrž větší dluhy, potažmo smrt. Hry jsou symbolicky jednoduché, díky tomu lze souboje mozků lépe sledovat. Občas se tu trochu natahuje, ale dobře zachycené emoce udržují konstantní napětí.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Téma je vskutku zajímavé, ale povedlo se to kvalitně rozhýbat? Od studia Madhouse by člověk čekal vysoce atmosférický poutavý styl. Jenže nás tentokrát čeká toporná animace s charakteristicky disproporčními obličeji, jimž vévodí cyranovský frňák. Prázdná pozadí, spartánské CGI prvky a recyklované snímky nezachrání ani divoké nájezdy kamery a la Death Note.

Vypravěčovy glosy a všudypřítomné zawa, jsou to otravnější, co zvuková stránka nabízí. Na druhé straně je tu chytlavý soundtrack Hideki Taniuchiho a skvělí herci v čele s Masatem Hagiwarou, kteří dávají hutnému dialogu smysl a emocím břitkost.

Kaiji divákovi žádné poselství trapně nepodsouvá. Naopak ukazuje, jak lidi ničí jejich předsudky a chamtivost i jakého hnusu jsou schopni, jen aby si zachránili kůži. Morální hodnoty a filozofie se zde s prudkostí nože porcujícího syrové maso dostávají až k základům pravdy v lidské společnosti.

Podaří-li se vychytat vizuály a nevyváženost jednotlivých arců, není důvod se netěšit na již slíbenou druhou sezónu.

Hodnocení: 7/10

Galerie

Komentáře

Vložení komentáře