Loučení v hávu fantasy

Jakub Lhota – 2011-03-11

Makoto Shinkai bezpochyby patří do elitní skupiny japonských anime režisérů „auteurů“. Má tedy svůj charakteristický styl a oblíbená témata, která procítěně přetavuje do vizuálních lahůdek již od dob Hoshi no Koe. Někdo by řekl, že se opakuje, což sám Shinkai přiznává. Ústředním motivem jeho děl jsou citem svázaní lidé, jejichž cesty osud rozděluje. A o tom bude pan režisér mluvit i tentokrát. Navíc by však chtěl nabídnout specifický způsob vyrovnání se s takovouto ztrátou.

Novinka nesoucí název Hoshi wo Ou Kodomo je ostatně popisována jako „živý“ animovaný film, jenž je plný akce, dobrodružství a romantiky. V jeho středu stojí odvážná a energická dívka na cestě říct sbohem. Dojmy z traileru tyto marketingové slogany potvrzují. Zatím nejdelší Shinkaiův snímek se profiluje jako velkolepá fantasy podívaná s aztéckými prvky, sympatickou ústřední dvojicí a jímavým emocionálním pnutím. Ukázka je brilantně sestříhaná. První pomalejší půlku doprovází klasicky skvělý Tenmon. Po chvilce však tempo začne gradovat a dostaví se i ta slibovaná akce. A když nakonec Shun zve Asunu na cestu, člověk by chtěl jít hned s nimi. Zdejší svět totiž vypadá velmi zajímavě. Ale…

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Ale zároveň tak nějak povědomě. Design postav a celkový feeling odkazují na klasické ghibliovky. Pocta legendárnímu studiu je fajn a třeba Mamoru Hosoda z toho v Summer Wars vytěžil překvapivě osvěžující rodinou zábavu. Pokud by se z toho však stal dlouhodobý trend, mohlo by to výrazně zhoršit aktuální stagnaci celé branže.

Dost už sýčkování. Shinkai se zdá být ve výborné formě. Věřím, že Hoshi wo Ou Kodomo potvrdí režisérovi výjimečné kvality.

Komentáře

Vložení komentáře