Ergo Proxy

Jakub Lhota – 2006-08-03

Screenshot ze seriálu Ergo Proxy

Jelikož mými oblíbenými žánry jsou SFFH, zaplesalo mé srdce radostí hned, jakmile jsem se o této nové sérii dozvěděl. Jde o zajímavý produkt studií Manglobe (ti stojí mimo jiné za vynikajícím Samurai Champloo) a Geneon Entertainment. Pokud máte rádi temné, cyberpunkově laděné, postapokalyptické příběhy, čtěte dál!

Co v moderní filmové, komiksové a knižní fantastice letí? Podle mě hlavně temný setting, futuristické, ale uvěřitelné technické vymoženosti a hlavně spousta odkazů z oblasti mytologie a vědy. To aby dílko působilo (pseudo)intelektuálně.

Ergo Proxy si v ničem s výše zmíněnými trendy nezadá: Budoucnost naší planety nevypadá růžově, nýbrž je celá zahalená do pochmurných odstínů šedé. Zbytky lidské rasy přežívají v "dómových" městech, která jsou opatřena ochranou sférou, kvůli ochraně před venkovními vlivy. Mluví se o poslední utopii, ideálním světě pro život. Je to však jen propaganda vladnoucích mocností, které drží oprátku dost těsně. Navíc se objevují problémy v soužítí lidí a robotů (těm se tu říká AUTORAVEs).

Občanský průkaz slečny Mayar

Že poměry ani zdaleka nejsou ideální zjistí i Vincent Law, který přijede do dómového města Romdeau, aby se stal "soudruhem občanem" a získal práci. Jenže brzy se zaplete do tajného vládního experimentu, se kterým má evidentně cosi společného, a stává se z něj lovná zvěř. Jediný, kdo ho nechce zabít na potkání, je inspektorka Real Mayer. Ta se totiž snaží zjistit, co je to Proxy, monstrum, který ji napadlo a které má s Vincem možnou spojitost.

Příběh je celkem zajímavý, ale není to nic, co už bychom alespoň párkrát neviděli nebo nečetli, i když se autoři snaží opírat o aztéckou mytologii a známe filozofy (např. Descartés). Pokud si při sledování vzpomenete na povídky Phillipa K. Dicka (Blade Runner, UBIK, A Scanner Darkly) nebo romány Isaaca Asimova (Já Robot, Atom, Kalibán) máte u mě bod.

Stylem kresby se Ergo Proxy nejvíce podobá sérii Witch Hunter Robin. Kresba je realistická, žádné kawaii orgie nečekejte. I přestože Ergo Proxy dýchá pochmurnou atmosférou, je kvalitní, dynamická animace (kombinace 2D a 3D CGI) velkým plusem.

Pro zobrazení multimediálního obsahu je nutné aktivovat JavaScript a Flash.

Zvukové efekty jsou také na vysoké úrovni, hudba však trochu zklame. Bohatě stačí na dokreslení atmosféry, ale samostatně bych ji poslouchat nevydržel.

Ergo Proxy se možná nestane legendou žánru, ale i tak jde o kvalitní počin a vy se v budoucnu můžete těšit na plnohodnotnou recenzi.

Komentáře

  1. Quam 2007-03-11 21:51

    Zdravím, rád bych se dozvěděl jestli by bylo možné AMV od Kakua sehnat někde na netu v lepší kvalitě. předem díky

  2. Q 2008-07-26 10:15

    Podle mě EP příběhem zrovna moc neboduje a ani charaktery nejsou bůh ví jak úžasný, ale spíš právě tou hudbou/soundtrackem. Řekl bych, že kvalitu soundtracků neurčuje jejich poslouchatelnost samostatně, ale právě to jak k seriálu padnou a jakou dokážou spolu s obrazem navodit atmosféru. A to je právě ono, ta atmosféra některých scén skvěle doplněných tím ideálním stylem hudby je právě největším plusem celého Ergo Proxy. Jo a Pinot, ta se taky jako postava povedla.

Vložení komentáře